На захисті полів, або Як аграрії Одещини бережуть майбутній урожай

Льон на полях господарства «Мирний»
Джерело фото: Latifundist.com

Аграріїв південно-західної частини Одеської області в цьому році погода потішила опадами. Зима видалася сніжною, тому на старті посівної продуктивної вологи в ґрунті було достатньо, щоб отримати гарні сходи. У господарстві «Мирний», розташованому в селі Міняйлівка Саратського району, що на самому кордоні з Молдовою, задоволені станом своїх полів. Директор господарства Олег Гангурян за освітою агроном і знає, що через різних шкідників і фітохвороби можна втратити до 50% врожаю, тому заздалегідь проводить профілактичні роботи. Ось уже 5 років для 6 культур він використовує препарати CHEMISCHE GUTER. Чому почав співпрацювати саме з цією компанією, що це за препарати і який ефект вони забезпечують аграрію?

Знайомство з господарством

Господарство «Мирний» веде свою історію з 1991 року. На площі в 3 тис. га тут вирощують озимі пшеницю та ячмінь, соняшник, кукурудзу, льон, горох. А ще вирощують еспарцет для молочного і м'ясного тваринництва. На фермі утримується 100 голів дійного стада ВРХ та 105 вівцематок. Є і свиноферма на 100 голів. Тваринництво, за словами директора Олега Гангуряна, збиткове, адже молоко доводиться здавати на місцевий молокозавод всього по 6 грн/л. Тому він замислюється над тим, щоб займатися тільки свинарством і вівчарством, таким чином зберігши для людей робочі місця.

Гангурян Олег, керівник ТДВ «Мірний»

Збитковим є і виноградарство. У господарстві виноградники розташовуються на площі 106 га. Якщо в позаминулому році зібрали 10 т врожаю і не могли його збути, то в минулому році попит на виноград був, але ціну за нього пропонували таку, що вона не покривала собівартість вирощування.

Втім, в минулому році посуха зробила неприбутковим і рослинництво.

Засоби захисту для ячменю

Всього в господарстві під ячмінь відведено 425 га. Вирощують сорт Луран (чеська селекція). Олег Гангурян зазначає, що по ячменю перепробував різні сорти, але у підсумку дійшов висновку, що за швидкістю дозрівання і врожайності, рівних сорту Луран поки немає. Він стійкий до посухи та осипання, підходить для вирощування в усіх агрокліматичних зонах України.

В цьому році в господарстві не вносили на поля з озимими аміачну селітру, а давали тільки органічні добрива, — гній (60 т/га). Причина — посуха 2020 року, коли ячменю вдалося зібрати всього лише 900 кг. Через відсутність фінансів довелося переглянути кількість внесення добрив і на тих полях з озимими, де можна було обійтися без мінеральної поживи, вносили тільки гній. А ось на ЗЗР економити не стали. У минулому році останню обробку не проводили. Знову ж, не хотіли втрачати гроші. Тому на ячмені добре «попрацювала» злакова муха, клоп і трипс. Цього року від сисних і листогризучих шкідників застосували препарат Кінфос. Результатом залишилися задоволені — поле чисте.

Що стосується фунгіцидів, то працювали препаратом Титул Дуо, до складу якого входять по 200 г пропіконазолу і тебуконазолу. Вносили по листу 400 г/га. Через дощі вчасно не змогли зайти в поле, тому препарат внесли тільки перед Великоднем, коли листя рослин вже почали вражати гельмінтоспоріозні захворювання. Але препарат зупинив прогресування захворювання.

«Що нам ще дає Титул Дуо? Він позитивно впливає на поліпшення стійкості до вилягання, завдяки потовщенню стебла. Всі колоски будуть збережені і набагато менше буде втрат. Це один з багатьох прикладів позитивного впливу Титулу Дуо», — розповідає регіональний представник CHEMISCHE GUTER в Одеській області Артем Делі.

Артем Делі, регіональний представник CHEMISCHE GUTER

Працювали також фунгіцидом Беназол. Норма внесення 0,5 кг/га.

«Даний препарат в першу чергу забирає прикореневі гнилі. Плюс в нижній частині, біля ґрунту, створюється газовий стан, який повністю знищує міцелій, знезаражує нижній ярус культури і ґрунт. Все ж ми рекомендуємо першу обробку (Т1) проводити баковими сумішами Беназол, 0,5 кг/га + Титул Дуо, 0,2 л/га. У цій комбінації препарати доповнюють і підсилюють один одного, здійснюється контроль плямистостей, гнилей, борошнистої роси, септоріозу і т.д. Також здійснюють стимулюючий ефект на культуру, прекрасно працюють як при високих температурах, так і при холодній і вологій погоді», — зазначає Артем Делі.

Для боротьби з бур'янами використовували післясходовий селективний гербіцид Прімадонна, до складу якого входять антистрес-компоненти. Ріст бур'янів на посівах припиняється протягом доби після обробки. Перші ознаки його дії можна спостерігати вже через 3-4 дні. Остаточне знищення бур'янів відбувається через 2-3 тижні після обробки в залежності від їх видів і погодних умов. 

«При внесенні комбінували препарати Прімадонна і Гранстар. Вносили у фазі кущіння, але з меншим дозуванням, тому що йде посилення цих двох гербіцидів. Спрацювали вони на відмінно. Використовуємо їх не перший рік і результатом залишаємося задоволені. Поле чисте, бур'янів не видно. Хоча, як я вже говорив, на поле вносився гній, а там, де органіка — ідеальні умови для бур'янів», — розповідає Олег Гангурян.

Читати по темі: Великі обережні агрономічні сподівання 2021

За пшеницею теж потрібен догляд

Для протруювання насіння озимого ячменю і пшениці використовували Скарлет — двокомпонентний фунгіцидний протруйник у вигляді мікроемульсії. Препарат активний проти прикореневої гнилі, борошнистої роси, цвілі насіння, снігової плісняви, септоріозу та інших хвороб. Додатково містить два біоактиватора рострегуляторного типу, завдяки яким стимулюється розвиток колеоптиле, зміцнюється коренева система, підвищується посухо- і морозостійкість. Одночасно з ним вносять ще один протруйник CHEMISCHE GUTER — Імідор Про (інсектецидний протруйник).

«В минулому році задискували ґрунт на 7-8 см і побачили багато падалиці. Тому ми використовували при протравленні насіння препарат Скарлет з нормою 400 г/т і додали ще 0,5-1 л інсектициду Імідор Про від жужелиці», — розповідає Олег Гангурян.

Всього під озиму пшеницю в господарстві відведено близько 900 га. Тут пробують вирощувати різні сорта пшениці. Але вже третій рік вирощують сорта української селекції Знахідка, Ера і Куяльник. Особливо директору господарства імпонує сорт Куяльник. У цьому році на полях пшениці працювали спочатку препаратом Прімадонна, потім внесли Титул Дуо і Кінфос.

«Більш правильно вносити, коли виходить прапорцевий лист і 10% колоса пшениці. Ми з Олегом Миколайовичем завжди так працювали, але в цьому році не дозволили погодні умови. Коли ми були останній раз на ділянці, півтора тижні тому, септорія почала добре працювати. Обробили препаратами і бачимо, що все чисто. На колоску ні фузаріозу, ні альтернаріозу немає», — пояснює Артем Делі.

І додає, що починається молочна фаза і через тиждень потрібно буде оглянути поле на наявність клопа або трипса. Якщо він з'явиться, то відразу оброблять інсектицидами Фаскорд або Кінфос. В іншому випадку до збирання врожаю на полі більше ніяких робіт проводити не будуть.

Артем Делі зазначає, що «ми не нав'язуємо свої препарати а просто допомагаємо контролювати загальний технологічний процес вирощування культури». Саме тому він постійно знаходиться на зв'язку зі своїми клієнтами і по кожному дзвінку приїжджає в поле.

Гербіцид для кукурудзи

У минулому році в господарстві на 300 га зібрали всього 500 т врожаю кукурудзи. Рослини піднімалися до 40-50 см і засихали. Довелося прибирати на силос. Тому прийняли рішення в 2021 році сіяти всього 150 га. Після збирання кукурудзи на полі сіють ячмінь і пшеницю. Тому вибирають ФАО 260-270, щоб встигнути провести всі роботи. Частину врожаю продають, а частину залишають для тваринництва.

На культурі працюють гербіцидом Прімадонна з нормою 0,5 л/га. Плюс давали Кассіус 250 г/л. Комбінація прибирає весь спектр злакових дводольних. Її тільки добу як внесли, а листя бур'янів вже покрутило.

По кукурудзі роблять тільки одну обробку. При необхідності, зроблять листову підгодівлю.

Догляд за посівами льону

Поля квітучого льону здалеку схожі на два хвилюються озера. У господарстві «Мирний» під льон відведено 360 га. Вирощуванням цієї культури займаються вже 6 років. У минулому році отримали 390 кг на коло, хоча планували отримати хоча б тонну.

Гангурян Олег, керівник ТДВ «Мірний»

Льон не боїться шкідників і хвороб, тому застосовують тільки протруйник насіння Скарлет і гербіциди Форвард і Фенізан проти дводольних бур'янів. Гербіциди використовували в фазі ялинки. Норма внесення Фенізана (д.р. дікамба 360г/л + хлорсульфурон 22,2 г/л) становила 0,2  г/га.

Діючою речовиною Форварда є хізалофоп-П-етил в масляній дисперсії. Норма внесення 1 л/га. На культуру препарат не мав шкодочинного впливу, а ось всі бур'яни повністю знищив.

Артем Делі пояснює, що температурний режим для Форварда не такий лімітуючий фактор, як для інших грамініцидів.

«Коли препарат працює, то спочатку вражає центральний лист, а потім йде в кореневу систему. В результаті бур'ян засихає. Ось, ви самі бачите, як препарат впорався з потужною кореневою системою падалиці ячменю», — розповідає регіональний представник CHEMISCHE GUTER в Одеській області.

Препарат Форвард в господарстві використовують третій рік поспіль. Перший рік працювали ним по соняшнику. На вулиці стояла висока температура, на поле дали 0,8 л/га і він все одно спрацював добре. Артем зазначає, що в інших господарствах зменшували норму до 0,6 л/га, щоб економіка вийшла $ 6-7 на га і теж отримали відмінний результат.

Міцний імунітет для соняшника

У господарстві вирощують соняшник на площі 430 га. Використовують 2 гібрида Maïsadour і 4 гібрида Pioneer. Насіння дотравлюють препаратом Скарлет.

«Ми бачимо, що на рослині вже практично виходить зірочка, а пара сім'ядольних листків до сих пір збереглася. Але в цю фазу, як правило, вони вже відмирають. І хвороб немає ніяких на рослинах, а це надбавка до врожаю. Скарлет надає додатковий стимулюючий ефект на соняшник. Про що це говорить? Що Скарлет зробив свою роботу», —  зазначає Артем Делі.

Оскільки попередником на полі був ячмінь, то весь масив навесні був у падалиці. Вирішили працювати препаратом Форвард. Вносили у фазі двох справжніх листочків. І планували ще внести в фазі 4 листя препарат на основі сульфонілсечовини.

Користь від гороху

Горох відмінний попередник для озимих, тому в господарстві «Мирний» його вирощують уже 19 років. Зазвичай в господарстві сіяли до 200 га гороху. Але в минулому році, коли урожай склав всього 220 кг/га, вирішили сіяти 90 га. Згодом планують переходити на озимий горох. Зараз придивляються, який урожай озимого гороху отримають сусідні господарства.

Горох в господарстві «люблять» ще й за те, що він має гарну властивість фіксувати азот в ґрунті. Тому на тих полях, де він був попередником, азотну підгодівлю в цьому році не проводили. А от щодо сортів, то раніше використовували харківську селекцію, а зараз сорт Модус. Перед посівною насіння обробляють протравлювачем Скарлет.

Після того, як перейшли на інсектицид Кінфос CHEMISCHE GUTER, то працюють тільки один раз — перед цвітінням у фазі до 5 парних листків.

До початку збиральної кампанії поля з горохом спостерігатимуть на розвиток аскохітозу, — хвороби, яка може забрати до 60% врожаю. Якщо вона з'явиться, то будуть використовувати препарат Титул Дуо. Артем Делі зазначає, що така практика є.

«В минулому році одне з господарств взяло спробувати Титул Дуо на горохові. Обробили пів поля ним. Другу половину поля не чіпали. В результаті недобір врожаю до 40%. Ось вам і фунгіцидна обробка. Бо якщо не обробити все поле, то хвороба повністю знищить листову пластину рослин», — розповідає Артем Делі.

Партнерські відносини

Директор господарства «Мирний» зазначає, що йому імпонує те, як CHEMISCHE GUTER відноситься до підбору менеджерів.

Артем Делі, регіональний представник CHEMISCHE GUTER та Гангурян Олег, керівник ТДВ «Мірний»

«У інших компаній завдання одне: у будь-якому випадку треба обробити поле. І вони навіть не знають, що я за фахом агроном і добре розбираюся в цій сфері. Коли я їм починаю задавати питання: а навіщо препаратом працювати? Бачу, що людина не компетентна в цьому питанні. З такими компаніями намагаюся не працювати. Саме тому в обрав CHEMISCHE GUTER. Плюс у них ціна/якість йдуть в одній зв'язці. Я думаю, що в майбутньому будемо продовжувати з ними працювати», — розповідає Олег Гангурян.

У свою чергу Артем Делі зазначає, що потрібно допомагати один одному.

«Ми йдемо назустріч господарствам, щоб в результаті отримати ось таку красу на полях, яку ви спостерігаєте», — резюмує регіональний представник CHEMISCHE GUTER в Одеській області.

У наступному випуску ми продовжимо розповідати про те, які засоби захисту рослин використовують аграрії Одеської області, щоб уберегти майбутній урожай проса, сочевиці і ячменю.

Наталія Родак, Latifundist.com

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, підписуйтесь на нас у Instagram або на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus