Як росіяни перевозять до Туреччини крадене українське зерно: маршрут та схема легалізації

Судно «Міхаіл Ненашев», яке використовується для перевезення зерна з Криму до Туреччини
Судно «Міхаіл Ненашев», яке використовується для перевезення зерна з Криму до Туреччини
Джерело фото: Sky News

Крадене українське зерно росія вивозить до Туреччини під своїми документами. На початку червня про це в інтерв’ю Суспільне Новини розповів Посол України в Туреччині Василь Боднар. Крім того, у неї там навіть власний порт є. 

 Дивний маршрут або Як замести сліди

Днями український та кримськотатарський журналіст Осман Пашаєв зафіксував, як в турецькому порту вивантажується зерно з російського балкера «Міхаіл Ненашев». Ймовірно це зерно українського походження.

За словами журналіста, два тижні тому «Міхаіл Ненашев» зник з радарів. 15-16 червня його знімки зняли зі супутника в Ак'ярському (так званому севастопольському) порту «Авліта» окупованого Криму. 

 «Відійшовши від кримського берега «Міша» і включив систему AIS, зайшов у порт «Кавказ», вдавши, що завантажився там і вчора вдень прибув на якірну стоянку до турецького порту Іскендерун. І всі ми звинувачуватимемо турків, що вони дозволяють приймати вкрадене зерно через підсанкційні порти — три злочини відразу», — написав в Фейсбук Осман Пашаєв у п'ятницю 25 червня.

 російський балкер «Михайло Ненашев» вивантажує українське зерно в турецькому порту. Джерело фото: Осман Пашаєв

Журналісти Sky News провели своє розслідування і теж виявили досить цікаві речі, які з травня відбуваються з цим судном на його шляху з Туреччини до Криму і назад. Так 22 травня «Міхаіл Ненашев» зник з радарів у Чорному морі на 4 дні. А потім з’явився менш ніж за 7 миль від початкового положення. Вже 30 травня судно прибуло в в Іскендерун, де впродовж 6 днів було пришвартоване в Yazici port (Iskenderun). 

На сайті порту вказано, що він може приймати сипучі вантажі, у тому числі і зерно. Хоча журналісти надіслали запит в порт з проханням повідомити, що саме розвантажував балкер, але на запит їм не відповіли. Тоді журналіст видання Джек Тейлор передивився супутникові знімки за 31 травня, 1 і 5 червня і побачив, що двері вантажного відсіку відкриті. Експерт йому розповів, що це свідчення розвантаження судна.

Розвантаження судна в порту Туреччини. Джерело фото: Jack Taylor

Також Джек Тейлор передивився відео, де балкер повертається через Босфор у Чорне море. По відео видно, що судно сидить набагато вище у воді, ніж тоді, коли воно заходило у Босфор. Це може означати — воно вигрузилося в Туреччині.

11 червня у чорному морі судно знову вимкнуло транспондер, а вже 16 червня супутникові знімки зафіксували його біля зернового терміналу в Севастополі. Про те, яким був маршрут судна назад до Туреччини, описав Осман Пашаєв. За його словами, балкер в Севастополі загрузив 27 тис. т зерна. 

російський порт в Туреччині

Та виявилося, що судно пришвартовано не в Іскендеруні, а в порту ММК металургія, що за 20 км від Іскендеруна.

«Цей порт на 100% належить російському олігарху, близькому до путіна Віктору Рашнікову. І турки нічого не можуть з цим вдіяти, тому що заборона на прийняття кораблів, що заходили до Криму, приймала Палата Морської торгівлі і всі в Туреччині підкорилися спільному рішенню. А росіянам, які володіють турецьким портом, чхати на рішення самоврядних структур. Так працює демократія. Багато рішень приймає не держава, а професійне середовище і гебісти на чолі з путіним знають, як це руйнувати: підкупом, викупом, шантажем і насильством», — повідомив Осман Пашаєв.

Віктор Рашніков

Чи міг «Міхаіл Петров» вимкнути транспондер?

Журналісти Sky News влучно підмітили, що і інші російські судна, які перевозили крадене українське зерно, вимикали на деякий час транспондер у морі. Чи можна так робити?

«Так, технічно транспондер можна вимикати, але це заборонено міжнародними вимогами. Та навряд чи це судно буде куди-небудь ходити, крім росії та Туреччини. Тому росіянам однаково — чи порушують вони міжнародні вимоги, чи ні», — прокоментував нам директор BPG Shipping і Kronos Bulkers Геннадій Іванов.

Чи міг балкер перевозити українське зерно?

З тимчасово окупованих територій росіяни вивозять зерно переважно фурами. Ось відео, яке в кінці травня опублікував в Телеграм голова так званої кримської «Асоціації вантажоперевізників» Анатолій Цуркін. На ньому теж видно зерновози. Мало того, він хизується, що черга з зерновозів розкинулася на 7-10 км, і замість 100 фур в день в пункті пропуску оформлюють по 400 фур. Ще й пропонує розширити блокпости в Крим, а також дозволити внутрішні перевозки по території росії для авто з херсонською або запорізькою реєстрацією. Мовляв, люди хоча б на життя собі зароблять.

Кілометрові черги на блокпостах Чонгар і Армянськ також були зафіксовані українськими журналістами і на супутникових знімках. Тож доказів того, що в Крим звозять саме українське зерно — більш ніж достатньо.

Читати по темі: «Коридор для зерна» з українських портів, або Чергова пастка росіян

Чи міг балкер «Міхаіл Петров» перевозити наше зерно? В коментарі виданню Sky News посол України в Туреччині Василь Бондар сказав, що порт в Севастополі є одним із головних портів, звідки вивозить награбоване українське зерно. А саме в морському вантажному терміналі «Авліта» окупованого Криму і загружався балкер. Цей термінал до окупації Криму міг у рік пропускати 3,5 млн т зерна.

Журналісти звернулися за коментарем до власника балкера щодо того, який груз він перевозив. Коментар не отримали.

Позиція Туреччини

У коментарі нашому виданню партнер Fortior Law Віталій Козаченко та адвокат IAS Partners Мерткан Іпек розповіли, що у 2017 р. Міністерство транспорту Туреччини прийняло наказ, відповідно до якого суднам, що мали останній порт заходу в Криму, забороняється заходити в турецькі порти. Але цю заборону легко обійти: в проміжку між Кримом і Туреччиною достатньо зайти в будь-який інший порт.

«Саме так було в цій ситуацій — після Криму судно зайшло у порт «Кавказ». Чи є порт державним або приватним — неважливо. Стосовно арешту таких суден — можливо, проте важко. Основна проблема полягає в тому, що вантажовласнику необхідно довести, що саме його зерно перевозиться на судні, а це, як ми знаємо, дуже складно. Можливо, Україна домовиться про арешт суден з краденим зерном на міждержавному рівні, однак поки що таких домовленостей немає», — відмітили експерти.

Читати по темі: Як українському бізнесу отримати від росії компенсацію за нанесені збитки

Посол України в Туреччині підтвердив Sky News, що вони співпрацюють з турецькою владою, щоб притягнути до відповідальності осіб, причетних до торгівлі краденим українським зерном. Але він також визнав труднощі з розслідуванням поставок зерна, які, на його думку, принаймні частково організовані російською військовою розвідкою.

 «Коли ці кораблі заходять у порти Туреччини, то пред’являють документи, що вони не з Криму. Вони кажуть, що прибули з порту «Азов» чи «Кавказ», які знаходяться на території Росії. Тобто вони підробляють документи», — розповів Василь Бондар.

 Українським журналістам він повідомив, що турецька сторона готова працювати з Україною в правовій площині, але прямих механізмів впливу на ці масові вивезення у них немає.

Як відомо, Туреччина відмовилася від санкцій проти росії, однак поставляла зброю Україні. Також вона організувала у березні переговори між двома сторонами. Журналісти Sky News це пояснюють тим, що росія для Туреччини є важливим торговельним партнером. Крім того, вона хоче стабільності в регіоні. Проте відправка ймовірно краденого українського зерна у турецькі порти може поставити під загрозу позицію Туреччини як нейтрального посередника.

Костянтин Ткаченко, Наталія Родак, Latifundist.com

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, завантажуйте додаток у AppStore, підписуйтесь на нас у Instagram или на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus