Глибока переробка сої: плани Астарти та перспективи України

Глибока переробка сої: плани Астарти та перспективи України
Глибока переробка сої: плани Астарти та перспективи України
Джерело фото: Latifundist.com

З початку повномасштабного вторгнення і блокування українських портів питання переходу з сировинної моделі експорту на виробництво продуктів з високою доданою вартістю актуальне як ніколи. Саме цій темі був присвячений круглий стіл «Олійні культури та продукти їх переробки — експортні можливості України», організований Центром підтримки експорту КТПП. Про те, як в «Астарта-Київ» займаються глибокою переробкою і чи планують її розвивати розповів комерційний директор Вячеслав Чук.

Диверсифікована модель бізнесу і власна переробка, як спосіб швидкої адаптації під час війни чи кризи

Швидко адаптуватися до роботи в умовах воєнного стану та забезпечити безперервність виробничих процесів «Астарті» допомогла саме диверсифікована модель бізнесу. 

Вячеслав Чук, комерційний директор «Астарта-Київ»

Навіть зниження обсягів експорту зернових та олійних культур через блокаду росією морських портів нам вдалося компенсувати за рахунок асортименту продукції компанії, дві третини якої переробляється і реалізовується саме в Україні. Це — молоко, цукор і продукти переробки сої, які використовуються для вигодовування тварин.

Ми зберегли обсяги виробництва, а подекуди ще й збільшили. До прикладу, у 2021-22 МР соєпереробний завод «Астарти» переробив на 15% сої більше, ніж у попередньому «довоєнному» маркетинговому році. І це, з урахуванням миттєвого руйнування логістичних ланцюгів та двотижневої вимушеної зупинки підприємства на самому початку війни, щоб забезпечити безпеку працівників.

Соєпереробний завод. Фото: «Астарта-Київ»

Що очікувати від нового сезону переробки?

Маємо всі передумови, щоб не знижувати об’єми виробництва і в подальшому. «Астарта» зібрала ранні зернові. Вже йде збирання сої та соняшнику. На черзі кукурудза, копання цукрових буряків.

Ми вже інвестуємо в урожай 2023 р., посіяли озимий ріпак, розпочали сівбу озимої пшениці. До слова, поточна ситуація з блокуванням експорту сировини сприяла зміні сівозміни в Україні. Аграрії зменшили кукурудзу, яка переважно експортувалася, натомість збільшили сою, ріпак і соняшник, які можна переробити в Україні, а експортувати готову продукцію: олію, шрот. Відтак, питання розвитку внутрішньої глибокої переробки постає ще гостріше, ніж це було до війни.

Велика агропереробка: де втрачають гроші українські аграрії?
Читати також

У новому переробному сезоні, який вже стартував, ми продовжуємо дотримуватися принципів ESG. Тому у процесі переробки сої продовжуємо використовувати біогаз. При такій ціні на газ в країнах ЄС, це буде перевагою для українського експорту.

Біоенергетичний комплекс «Астарта-Київ»

Інвестиціям бути?

Зараз ми інвестуємо лише в проекти, які вкрай необхідні для підтримки безперервності виробничих процесів. Масштабні інвестиційні проекти призупинили, але вже повертаємося до їхнього розгляду.

Один з таких проектів — будівництво нової технологічної лінії поглибленої переробки сої.

Це інноваційна технологія, яка передбачає річне виробництво майже 100 тис. т кормового соєвого протеїнового концентрату (СПК) з негранульованого соєвого шроту методом екстракції з використанням водно-спиртового розчину. Соєвий концентрат — це важлива складова для виробництва кормів для аквакультур та тварин.

Ще однією перевагою, яку має «Астарта» — можливість експорту продукції, вирощеної і виробленої з європейського насіння сої з гарантованою простежуваністю її походження. 

Згадайте, як кілька років тому світові продовольчі компанії вимагали припинити торгівлю соєю та продуктами її переробки, вирощеною в Бразилії, на місці вирубаних лісів та з порушенням принципів сталого розвитку. Отже, той факт, що ми вирощуємо не ГМО сою на європейському континенті без шкідливого впливу на екосистему, навіть під час війни — наше відповідальне ставлення, величезна перевага і ми повинні це використовувати.

У перспективі можна продовжити ланцюг переробки та виробляти харчові соєві білки — концентрати та ізоляти для всіх галузей харчової промисловості.

«Астарта» постійно вивчає різні варіанти у сфері поглибленої переробки сільськогосподарської продукції та біоенергетики. Але для реалізації значних інвестицій під час воєнного стану державою повинен бути передбачений механізм страхування військових ризиків. 

Соєві боби

Перспективи України в галузі глибокої переробки

Роботу в сегменті переробки соєвих бобів Україна починала у статусі нетто-імпортера. Всього за 8 років роботи у цьому напрямку, у т.ч. і за рахунок будівництва нових переробних потужностей, ми стали нетто-експортером. До слова, «Астарта» була однією з тих, хто починав реалізовувати такі великі пілотні інвестиційні проекти. Згодом приєдналися інші виробники.

Вирішили займатися глибокою агропереробкою? Розповідаємо з чого почати
Читати також

Сьогодні «Астарта» експортує понад 80% виробленої з соєвих бобів продукції, зокрема, шрот та соєву олію.   

Наступний крок — розвиток власних виробництв і вихід українських переробників на нові ринки.

Це дозволить створювати ще більше доданої вартості, наповнювати державний бюджет, збільшувати надходження експортної виручки в Україну, підвищувати конкурентоздатність і збільшувати здатність українців пережити війну і подолати кризу. Це  виклик для українського бізнесу, але ми справимося з ним.

Вячеслав Чук, комерційний директор «Астарта-Київ»

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, підписуйтесь на нас у Instagram або на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus