Аграрні розписки — чого варто очікувати сільгосптоваровиробнику

Аграрні розписки — чого варто очікувати сільгосптоваровиробнику
Аграрні розписки — чого варто очікувати сільгосптоваровиробнику
Источник фото: export LAT

Верховна Ради України 6 листопада 2012 року прийняла Закон України «Про аграрні розписки», а 19 березня 2013 року він набув чинності. Головною метою прийняття цього Закону є створення нового інструменту кредитування сільгоспвиробників, заставою для якого стане новий врожай.

Насамперед йдеться про отримання фінансових ресурсів середніми та малими сільськогосподарськими товаровиробниками, які мають обмежений доступ до кредитування через його високі ставки та високий ризик невиплати відсотків.

Згідно з визначенням у Законі, аграрна розписка – це товаророзпорядчий документ, що фіксує безумовне зобов’язання боржника, яке забезпечується заставою, здійснити поставку сільськогосподарської продукції або сплатити грошові кошти на визначених у ньому умовах. Іншими словами, це зобов’язання сільгоспвиробника у майбутньому поставити продукцію або виплатити кошти в обмін на отримані тепер ресурси (гроші або ТМЦ). Залежно від того, який вид розрахунків обере сільгоспвиробник (продукція чи фінанси), аграрні розписки поділяються на товарні та фінансові. Згідно з фінансовими аграрними розписками боржник зобов’язується сплатити кредитору грошові кошти. Товарні аграрні розписки передбачають, що боржник поставить кредитору в майбутньому сільськогосподарську продукцію. Водночас у товарних розписках чітко визначено кількість та якість продукції, її місце і дата поставки. Видавати аграрні розписки можуть особи, які мають право власності на земельну власність або право користуватися такою ділянкою. Для того, щоб аграрна розписка мала юридичну силу, вона повинна бути нотаріально засвідчена.

Аграрні розписки уже більше 10 років успішно функціонують у Бразилії. Їх головним завданням було як і в Україні, – отримати ресурси вже сьогодні для ведення сільськогосподарської діяльності. Щорічно обсяги кредитування аграрного сектору в Бразилії досягають близько 5 млрд дол. США, з яких 40% приходиться на аграрні розписки. Цей інструмент став вигідною альтернативою банківським кредитам або авансам трейдерських компаній. Слід зазначити, що за останні десять років виробництво основних сільгосппродуктів у Бразилії більш ніж подвоїлося. Якщо в 2001/02 МР виробництво кукурудзи склало 35,5 млн т, а соєвих бобів 43,5 млн т, то в сезоні 2012/13 ці показники зросли до 74 млн т (204%) і 83,5 млн т (192%) відповідно. За оцінками аналітиків саме введення в обіг аграрних розписок є одним із ключових факторів зростання виробництва цих культур.

За прогнозами спеціалістів, уже за перший рік роботи з аграрними розписками українські сільгоспвиробники зможуть отримати додаткового фінансування у розмірі 2–3 млрд грн.

Хотілось би відмітити деякі можливі труднощі в процесі функціонування аграрних розписок в Україні, а саме:

  • На початковому етапі можлива проблема нерозуміння принципів роботи цього інструменту. Запровадження чогось нового для вітчизняного сільгоспвиробника завжди здається йому небезпечним, тому потрібно зробити досить багато роз’яснювальної та консультаційної роботи. Щодо інвесторів, то їх більша частина не буде надавати ніяких ресурсів до поки не переконається, що їхня позиція буде захищеною на 100%.
  • Головною причиною успішного функціонування аграрних розписок в Бразилії є швидкість прийняття судового рішення у випадку невиконання зобов’язань за аграрною розпискою. Ця процедура в Бразилії займає не більш ніж 48 годин. За оцінками експертів в нашій країні цей процес може тривати значно довше.
  • Для вітчизняного сільгоспвиробника є неприйнятним фіксація ціни, яка є передбачена за умовами аграрних розписок. Аграрії звикли спекулювати на очікуванні вищої ціни.
  • В Бразилії по сьогоднішній день немає єдиного реєстру аграрних розписок. Всі розписки реєструються у будь-якого нотаріуса, а процес перевірки даних боржника в електронному доступі неможливий. Введення єдиного електронного реєстру в Україні значно б полегшило сам процес функціонування аграрних розписок.

Введення такого механізму, як аграрні розписки може суттєво збільшити обсяги інвестицій в аграрний сектор України. Для середнього та малого товаровиробника цей інструмент дасть змогу легкого доступу до фінансів, потрібних для ведення бізнесу. Проте для пришвидшення повноцінного функціонування аграрних розписок в Україні потрібно удосконалити вище перелічені фактори, які можуть на початковому етапі перешкоджати їх роботі.

Узнавайте первыми самые свежие новости агробизнеса Украины на нашей странице в Facebook, канале в Telegram, скачивайте приложение в AppStore, подписывайтесь на нас в Instagram или на нашу рассылку.

Выполнено с помощью Disqus