Соя VS кукурудза. Аналітичний батон порахував, що буде вигідніше вирощувати і продавати
Даний матеріал вже зрів давно. І ось прорвало, трішки розкидав справи і вдалося нашкрябати пару думок у вигляді слів. Щоб не розтягувати актуальність теми, пропоную відразу брать батона за рога.
Шо тут буде — спроба покачати систему на стреси та депресії. Качать будемо в Excel. Проведемо шокову терапію і спробуємо дати відповідь, лохануться люди з посівами сої чи все таки вони красавци і будуть пити шампусік. Взагалі, даний матеріал буде більш теоретичним, тобто не чекайте чогось цікавого, буде просто нудятіна з цифрами, графіками, буквами.
Матеріал, мабуть не надто легкий і по ньому краще пройтися декілька разів. Тут не стоїть задача спрогнозувати, що буде. Задача — що буде, якщо… І в першу чергу цікавлять негативні сценарії, чи все таки доб’ють нашу аграрку або ж ми, як лернейська гідра, яку як не рубай, а вона живіша усіх живих (звісно, якщо ви не Геракл).
Переходимо до методики — використовуємо імітаційне моделювання (метод, в якому будується математична модель і далі піддається великій кількості експериментів зі зміною параметрів та величин). За рахунок цього ми можемо подивитися, що може бути з системою, якщо той чи інший параметр зміниться на певну величину. Кому цікаво, що це таке і з чим його їдять, ось тут є посилання.
Чому соя і кука?
Зараз це досить актуальна тема. Постійно було кука vs сонях, пшениця проти кукурудзи, але часи змінюються і виливаються у нові тренди. У мене величезна купа дзвінків і повідомлень з питаннями — рибку з’їм чи на чомусь мене прокатають з цією соєю. Тому, тема дійсно дещо гаряча і треба вже прямо ціла заруба у прес-релізах компаній. Ті відмовились від куки, інші нарощуються по сої, треті — хай буде гречка. Короч, поїхали…
Відразу окреслимо, що у матеріалі ми пишемо про середньостатистичне господарство. Якщо ви збираєте умовно кукурудзи 10-12 т/га у заліку, тому вирубайте і йдіть собі працювати далі, навіть не витрачайте свій час. Ще проблема — можливо, ваш регіон під сою не дуже вдалий, тому теж нічого цікавого не знайдете, відповідно йдіть далі сушіть голову, де взяти маржу.
Отже, вибираємо показник яким будемо заміряти ефективність. Для цього нам потрібна формула, тому ховайте свої лінійки. На мою думку, цікаво дивитися, як структура посівів буде впливати на прибуток з 1 га. Ну, формула для всіх зрозуміла
Прибуток = урожайність (т/га) × (ціна $/т - собівартість $/т-логістика $/т)
Ми трішки підпиляємо формулу
Сумарний прибуток з 1 га = урожайність (т/га) × (ціна $/т - собівартість $/т-логістика $/т) x частка культури у структуру посівних площ
Далі, ці всі параметри будуть проганятися на пулі даних по структурі посівних площ.
Беремо 6 культур (пшениця, ячмінь ріпак та соняшник, соя і кукурудза) + ніша. І дивимося, який прибуток буде отримано при різній структурі посівів.
По структурі посівних площ у нас є 8633 варіанти. Нижче буде приклад. В кожній ітерації кожна культура має певну частку (0-100%), крок зміни +/-10%. В сумі вся структура посівів має менше або дорівнює 100%.
До прикладу, якщо ми засіємо 70% сої, то на інші культури у нас залишається тільки 30%. Це може бути 30% кукурудзи, або 20% пшениці і 10% ячменю, що в сумі з 70% сої дасть 100%. Або засіяти 70% сої і більше нічого, тоді в сумі виходить 70%.
Фактично, ми просто перебираємо різні варіанти посівних площ і дивимося в якій структурі будуть найкращі/найгірші результати, як культури розподіляються в залежності від прибутку та умов. Ну і ось у прикладі на цьому куску даних це видно, що сума не перевищує 100%. Менше може бути, але більше — ні. Ну і по культурах аналогічно, всі між собою залежні. Якщо пшениці посіяли 50% усіх площ, тоді інших культур ви більше ніж 50% не посієте.
Як міг пояснив, перепрошую якщо не вхватили. Рухаємося далі і переходимо до смакоти, качаємо систему, йо-йо-йо маза фака.
Вихідні умови параметрів наведені в таблиці. Дані середньосезонні, тому не пиняйте що там якась бурда. Бо то не херня — то такий сезон. Нішу додав, щоб на 120% показатися експертом. Поставив прибуток $40/т, але її максимум 10% у структурі посівів, відповідно вона погоди не зробить.
Ну і розпочнемо з хардкору. Тому, діставайте маски, пльотки, буде жосткій БСДМ. Пропоную не жувати, а відразу подивитися на хренові сценарії. А це, зростання собівартості і зниження ціни.
Отже, якщо середня ціна в порту -20%, собівартість +20%, врожайність і логістику поки не чіпаємо. Тоді у нас ось така «ахеренна» картинка:
Ще три букви про графік — структура посівів по лівій шкалі у % і це все, що рябить.
Права шкала показує, скільки прибутку отримано при певній ітерації (по нашій формулі, яку написав вище). Ітого, при реалізації такого сценарію, маржа в мінусі. Прибуток, який виходить дуже і дуже незначний і генерується тільки завдяки сої.
Навіть візуально видно, що багато червоного кольору концентрується зліва, і якщо дивитися на маржу, то саме там вона переходить із мінусової до плюсової зони. А от у тих сценаріях, де багато кукурудзи (зелений колір), там пльохо. Саме кукурудза генерує найбільші збитки, тобто, де багато насіяно кукурудзи, прибутку не ждіть ( це при зниженні ціни і зростанні собівартості).
Якщо взяти мікроскоп і ближче подивитися на структуру посівів при збитках $300/га і більше, то саме кука тут і мінусує. При її частці від 20% до 80-90% (і сценарію ціна -20%, собівартість+20%), кука — найменш бажаний гість на полях. Бо це просто каменюка, яка буде тягнути на дно компанію.
Тільки не плюйтеся…
Ще раз, така історія буде при ситуації, коли ціни на зерно знизяться від базових на 20%, а собівартість зросте на 20%. Надіюсь, що такого варіанта не буде. Але, як кажуть, краще бути готовим до всього. Якщо знову відрубати глибоководні порти, чому б і ні? Відповідно, кука при гірших сценаріях не дуже класна тєма. Тому, це перший сигнальчик, що ну її і краще гороху сійнути.
А ось групи за прибутком при +20% собівартості і -20% по ціні.
Тільки 23 сценарії (оті три нещасні зелені стовпчики 13+9+1) приносять прибуток з 8633 варіантів (ймовірність можете самі порахувати), це менше 1%. В такій ситуації сій не сій, все одно отримаєш (цензура).
По іншим культурам, то вони розмазані по всій діаграмі і якихось інших концентрацій не видно. Тобто, при реалізації такої херні, щоб ви не вирощували, на вас чекає ад і маржу тут шукати не варто. Тоді потрібно думати за переробку, десь там можливо і буде прибуток, але не у вирощуванні і продажі сировини.
Ось цікаві матеріали на цю тему:
- Маржа переробки ріпаку в ТАС-Агро складає $70-80 на тонні — Заплетнюк
- В Україні є 22 замовники, які зацікавлені у приєднанні біометанових заводів до газорозподільних мереж
- ПАЕК збільшить експорт агропродукції власного бренду на європейський ринок
Перекур після таких армагеддонів. І якщо готові, тоді давайте ще страшніше, до -20% ціни і +20% собівартості додамо ще -10% по врожайності і +10% по вартості логістики.
При такому БСДМі, краще взагалі нічого не робити, або сіяти сою)))
І знову, в правому червоному кутку соя, а у зеленому лівому кукурудза. І в таких умовах, або краще відмовитися сіяти, або соя + трішки ніші + можливо, ячмінь. Тільки соя виходить в невеликий плюс, все інше генерує збиток. І в першу чергу кука. При таких умовах вести будь-яку діяльність майже нереально. Тут тільки шукати ніші (можна куку на базарі продавати, як цукрову, поштучно, до прикладу).
Якщо ближче розглянути варіанти, які будуть в плюсі при такому розвитку подій (ціни -20%, собівартість +20%, логістика +10%, урожайність -10%), тільки багато сої зможе якось витягнути в плюс маржу. Ну і ніша теж буде допомагати. Але під нішеві культури зазвичай більше 10% від сумарних площ не відводять, тому вона не врятує.
Мабуть, сценарії де врожайність -20%, а логістика +20% додає, не варто дивитися, бо ще як присниться, можна і заїкою стати. Там ще гірше, і максимальний прибуток який показує модель $11/га. Це вже гірше нема куди. Але нагадую, у нас військові ризики, які нікуди не зникли.
І, мабуть, гірше всього зібрати слабкий врожай при умові неробочих глибоководних портів. Хоч, я мало вірю в такі сценарії. Але, потрібно в голові мати картинку і розуміти, що може бути.
Думаю, що Америку не відкрив про кукурудзу для України, часто саме вона пригальмовувала сільське господарство. Її необхідно експортувати, бо ми її не можемо спожити на внутрішньому ринку, великі склади. Поки, моя думка, що час куки закінчується. При врахування ризиків, потрібно розвивати щось інше. А от з кукурудзою так не виходить, тільки експорт.
Основні жахи, пов’язані зі зростанням собівартості, логістики, зниження врожайності та ціни пройшли. Далі, вже буде щось більш реалістичне. Мабуть, основна ідея цього матеріалу зрозуміла. Робимо спроби розкачати систему і подивитися, а що буде бо — інформований, значить озброєний.
Ще, по чому б я пройшовся. Порухати всі цифри вгору-вниз по культурам — це класно, але, мабуть, не надто інформативно. Зараз, мій основний страх — зернові вгору, а олійні або на місці, або вниз. Якщо подивитися на співвідношення біржових цін сої та кукурудзи, то ми в зоні максимуму. Тобто, зараз соя досить дорога проти кукурудзи.
Але по історії співвідношення чітко видно, що така ситуація не триває вічно. Бувають періоди, коли дане співвідношення спускається до 1.6-2.0. В такі періоди, або дорожчає кука, або дешевшає соя, або те і інше одночасно. Мені навіть згадати страшно, як Трамп будучи президентом качав ринки і як він вивернув ринок сої навиворіт.
Торгівельні війни з Китаєм тригернули ціну на олійну вниз. А вибори в США ж на носі і саме МАГА ключовий претендент на крісло президента. Тому, качання ринків повернеться з ним.
І цю історію відчуває український ринок, тенденція та ж сама, якщо дивитися на цифри, що крутяться у нас. В поточному місяці, співвідношення між соєю та кукою крутиться навколо 2.6-2.8, багато чи мало це, показує графік. Можливо, побачимо певне зрушення по ринку, які будуть пов’язані саме з нашими локальними факторами: менше кукурудзи та більше сої. І, наприклад, значення співвідношення стане 2.0-2.2.
Тому, пропоную ще розглянути саме такий приклад, коли співвідношення може поїхати вниз, як буде реагувати прибуток і як зміниться розподіл площ під культурами. Тут варіантів може бути декілька:
- Ціна на сою починає знижуватися, а кукурудза стоїть на місці
- Ціна на сою стоїть на місці, кукурудза росте (в ціні, а не на полі)
- Соя падає, кука росте.
Пропоную розглядати саме перших два варіанти, вони покажуть певні межі, в яких система може знаходитися. Третій варіант — це стани системи, які вона прийматиме між крайніми варіантами 1 і 2.
Далі, ще пропоную спростити моделювання і змінювати тільки ціни, без змін урожайності, собівартостей і т.і., бо можна заритися в цифрах так, що перегрузимо сервера.
Варіант перший — ціна на сою знижується на 25-30%, кука стоїть на місці. І тут результати досить цікаво перевертаються.
Як видно з графіку, на манєже ситуація змінюється, сою з лівого кутка розмазало по всьому графіку, не видно якоїсь концентрації. Але ріпак, хоч і олійна культура, обскакує свою олійну сестру і чітко видно, що саме ріпак (при зниженні ціни на сою) буде займати переможне місце на п’єдесталі. І пшениця з ячменем теж почала краще проявлятися. Що про кукурудзу сказати, вона теж, як і соя, розмазана по графіку. Тобто, як ціна на сою здується, кука не зможе розправити крила, бо на п’єдестал заскочить ріпак.
Другий варіант — ціна на сою без змін, а от кука +20-25%. І виходить… короч, без сюрпризів виходить. Якщо кука зросте в ціні до $200-220/т, тоді цей важковаговик дасть прикурити усім.
Як бачимо на графіку, концентрація посівних площ в лівому кутку, там де найвища маржа. Ріпак, соя розсипані по всьому графіку і не фіксується якихось їх скупчень.
Які практичні висновки можна зробити в цього вінегрету?
По-перше, військові ризики чинять досить сильний тиск на прибутковість кукурудзи, все таки з соєю на руках дихати легше, ніж маючи в складі кукурудзу.
По-друге, саме соя може рятувати прибутковість компаній у найгірших варіантах, які можуть виникнути на ринку, а от кукурудза буде каменюкою, що потягне компанію у збитки.
Які є ризики по сої?
Зараз соя досить дорога проти кукурудзи, та й інших зернових культур. Але, як бачимо по історії, можливо, в якийсь момент щось кудись буде рухатися (або соя просяде в ціні, або кука зросте). І тоді виходить, що соя вже не така і приваблива, а якщо кука знову буде в ціні $200/т, тоді можна себе знову дуже класно почувати.
Тому, як і в усіх аналітичних опусах зрозуміло, що ні-чо-го не зрозуміло, але то так треба. Задача стрес-тестування полягає в тому, щоб показати критичні точки і що при їх реалізації буде. На мою думку, якщо ціна на сою збережеться у межах $420-460/т СРТ, ймовірно знову лаври прибутковості будуть за нею.
І трішки бальзаму на душу. На мою думку, більш реальний сценарій собівартість без змін (можливо у частини виробників буде зниження), ціни +5-10%, врожайність без змін (принаймні поки що) і відповідна ілюстрація.
При такому варіанті, соя все ще лідер, та й кука наче непогано виглядає. Так, новий сезон, ймовірно, не буде надто жирним. Але після такого посту краще, щоб прибуток ріс поступово. Бо знову шальні гроші підуть не туди.
Головне, не розслаблюємо булки, бо новий сезон теж не буде солодким. Волатильність знатно ще покачає ціни. Дякуючи ЗСУ, порти запрацювали, що досить важливо для нас і якщо все буде ок, трішки повинно стати легше працювати.
Аналітичний Батон, Latifundist.com