Нові правила критичності та бронювання: що зміниться після 28 лютого 2025 року? (ОНОВЛЕНО)


Джерело фото: Latifundist.com
Вихідні Анатолій Косован провів не за читанням нової довгоочікуваної книги, а за черговими правилами отримання критичності та бронювання.

Всі коментарі клієнтів з цього приводу він вже теж вислухав, тому далі без емоцій перейдемо до конкретики.

Критичність

  1. Всім критичним компаніям все таки необхідно буде заново отримати цей статус з 1 грудня 2024 року.
  2. Галузеві критерії визнання підприємств критичними ще не узгоджені, чіткої дати прийняття ніхто не має.
  3. Якщо компанія може отримати статус критичного не по галузевому критерію, то можна подаватись. Мова про компанії, у яких третім критерієм є наприклад обсяг валютної виручки, розмір сплачених податків, або наприклад резидентам Дія.Сіті.
  4. Подані на сьогоднішній день заявки на отримання статусу критичного за старими критеріями будуть повернуті без розгляду.
  5. Мінекономіки зробить пояснення щодо розрахунку середньої нарахованої заробітної плати та обіцяє опублікувати на цьому тижні.
  6. В Мінагро можна подавати заявки на отримання критичності після затвердження галузевих критеріїв.
  7. Відсутність заборгованості тепер буре перевірятись не тільки щодо ЄСВ, але і щодо інших податків та зборів. І тут дуже цікавим чи зможуть отримати довідку про відсутність заборгованості ті компанії, які оскаржують рішення податкової, адже раніше з цим були проблеми.
  8. Профільні міністерства та ОВА повинні виробити нові критерії критичності та узгодити їх з Мінекономіки та Міноборони протягом 10 днів.
  9. Ті ж самі міністерства будуть в подальшому щокварталу перевіряти критичні підприємства чи відповідають вони тим критеріям, на підставі яких отримали статус.

Розглядатись заявки будуть в порядку надходження, строк розгляду заявок не визначений, адже буде суттєве навантаження.

Анатолій Косован, адвокат, управляючий партнер юридичної фірми Kosovan Legal GroupБронювання

  1. Бронювання в Дії відкриється з 01.12, але виключно для тих компаній, які отримали статус критичності за новими критеріями.
  2. Всі діючі бронювання втрачають свою силу 28 лютого 2025 р.
  3. Компаніям агросектору, які мають чинні статуси критичності, сьогодні з 10 години буде відкрите бронювання через відповідний кабінет, але тільки для тих працівників, в яких бронювання закінчилось і виключно до 28 лютого.
  4. Протягом цього періоду доведеться отримати новий статус критичного і перебронювати всіх працівників.
    Наразі алгоритм Дії не виправлений, тому після отримання статусу критичного підприємства за новими критеріями, Дія відкриє можливість для бронювання заброньованих працівників тільки після втрати ними такого статусу, тобто 01 березня. Як ми розуміємо, це істотно збільшить навантаження на систему, тому можливо будуть прийматись певні заходи, але наразі перспектива виглядає саме так.
  5. Відповідно при подальшому бронювання буде братись до уваги також розмір заробітної плати особи, яка подається на бронювання. Не підлягатимуть бронюванню особи, нарахована ЗП яких в кожному місяці останнього звітного кварталу нижче 20 000 грн. Щоб не повторювати попередніх помилок багатьох підприємств, звертає увагу, що цей критерій повинен дотримуватись протягом всього періоду бронювання, а не тільки в кварталі, який такому бронюванню передує.
  6. До переліку підстав для скасування бронювання додано обґрунтоване звернення керівника підприємства, на якому така особа заброньована.
  7. Вимоги щодо оновлення даних та відсутності розшуку збережені.
  8. Військовозобов’язані жінки більше не створюватимуть квоту для бронювання.
  9. Нагадую, що раніше також така квота перестала створюватись сумісниками, які заброньовані на інших підприємствах.
  10. Нарешті було роз’яснено положення щодо кількості працівників станом на 18.05.2024 р. Дана кількість військовозобов’язаних фіксує мінімальну квоту, 50% від якої може бути заброньовано навіть якщо кількість військовозобов’язаних працівників на підприємстві зменшилась. Сподіваємось відповідний функціонал буде запущений і в Дії.
  11. Для того, щоб забронювати нового працівника, необхідно, щоб він пропрацював 3 місяці. При цьому пояснюючи такий підхід Мінекономіки послалось на відсутність місячної звітності щодо ЗП і що це питання обговорюється. Проте не зрозуміло чи зможе бути заброньований працівник, який наприклад пропрацював останній місяць кварталу і потрапив у квартальну звітність.
  12. Бенефіціарів критичних компаній нарешті будуть бронювати. Проте для цього такий бенефіціар не повинен бути працівником компанії.
Звертаю увагу, що деякі деталі нових правил, які можуть стати підґрунтям для чергових маніпуляцій з бронюванням, я свідомо не виношу в пост, але радий буду поділитись з тими, хто дійсно працює на економіку України.

Тому як завжди, якщо вам потрібна допомога в підготовці та з отриманням статусу критичності або з бронюванням працівників, ми завжди раді допомогти!

Анатолій Косован, керуючий партнер Kosovan Legal Group
Виконано за допомогоюDisqus