Вікторія Капелюшна: Зменшувати обсяги виробництва МХП не збирається
Компанія МХП опублікувала звіт за 2021. По всім показникам агрохолдинг демонструє зростання та і взагалі, як і для більшості українських аграрних підприємств, минулий рік був досить успішний. Наприклад, показник EBITDA складає майже $1 тис./га.
Latifundist.com поспілкувався з фінансовим директором МХП Вікторією Капелюшною по слідам свіженького, ще гарячого звіту і дізнався про секрети успіху у 2021 році, а також про те, як працюється компанії в умовах війни і для чого агрохолдинг веде детальний облік збитків, спричинених війною.
Latifundist.com: Пані Вікторія, як ви прокоментуєте роботу компанії за минулий рік?
Вікторія Капелюшна: Минулий рік по фінансових результатах був найбільш успішним роком. Ви самі бачите нашу EBITDA — $962/га. 2021-й — став піковим роком нашої історії. Показник скоригованої EBITDA становить $648 млн, це на 91% більше у порівнянні з аналогічним періодом 2020 р. ($340 млн). І виріс він настільки в основному завдяки високому результату у сегменті вирощування зернових. Цьому сприяли декілька факторів. З одного боку — дуже високі ціни на зерно, з іншого — дуже гарний врожай. Ніхто раніше не те, що не міг уявити, нікому подібне й не снилося.
Усі рослинницькі підприємства МХП отримали високі результати. Ми не дуже успішні тільки в одній культурі — сої.
Також, у 2021 р. ми дуже багато уваги приділяли розвитку кулінарного напрямку. Ми відкрили кулінарний центр, було запущено безліч нових продуктів. Тобто трансформація МХП у кулінарну компанію йшла за визначеним планом.
Latifundist.com: Однак, розуміємо, що війна перекреслила більшу частину планів учасників аграрного ринку України. Чи має МХП плани розвитку в цих умовах?
Вікторія Капелюшна: Зараз треба просто працювати далі. Перш за все, компанія дуже важлива і потрібна Україні. Ми в цьому впевнені на мільйон відсотків. Важливість роботи агросектору, і зокрема компанії МХП, особливо стала відчутною у перші дні, перші тижні війни, коли наша логістика творила чудеса, тому що наші водії їздили навіть в Охтирку, в Харків, де на той момент було неспокійно. У нас у пріоритеті — люди, які виконують цю всю роботу. Тому ми хочемо захищати людей і, обов’язково, забезпечити Україну продуктами. Перш за все — курятиною.
Сьогодні, якщо ви підете в магазини і порівняєте ціну на курятину, яка була до війни і ціну в період війни, ви точно не побачити якогось суттєвого зростання. А особливо на фоні зростання цін на овочі та фрукти. Щоб тримати ціну, ми повинні ефективно працювати.
Крім того, продовжуємо відправляти продукцію на експорт. Обсяг виробництва МХП значно перевищує внутрішній попит. Зменшувати обсяги виробництва для компанії теж не варіант, інакше зросте собівартість продукції, а також ми не хочемо скорочувати робочі місця. Це наше стратегічне завдання — забезпечувати людей роботою.
Latifundist.com: Ви експортуєте автомобільним транспортом через західні кордони?
Вікторія Капелюшна: Так, але все ж зараз найбільшою проблемою лишається логістика. Обʼєми експорту просіли. До війни ми тільки 30% експортували в Європу, а 70% — експортували в Африку, MENA, і все це відбувалося через морські порти. Зараз намагаємося це робити через європейські порти, але виходить довше по часу і набагато дорожче. Складно також знайти потрібну кількість вантажних машин, але кому зараз легко? Тим не менш, наша модель у порівнянні з компаніями, які просто вирощували зерно і експортували, є більш стійкою та стабільною. Більшість отриманого збіжжя ми переробляємо і використовуємо всередині країни. Хоча теж є свої труднощі. Бо ми зараз не можемо працювати на 100%, оскільки є вже вищезгадані проблеми з логістикою. Курятину не завжди можемо вивозити, вона лежить на складах. На початку війни були і значні втрати — понад 3 тис. т курятини було знищено на складах під Києвом. Наразі зберігаємо продукцію на інших складах в Україні.
Latifundist.com: Як багато збитків вже понесла компанія за час війни?
Вікторія Капелюшна: Зараз я не називатиму цифри, я перерахую напрями. Перш за все, це той склад, котрий згорів з нашою продукцією на суму понад 230 млн грн. По-друге, ми надаємо багато благодійної допомоги — вже віддали більше 12 тис. т курятини, а це десятки мільйонів доларів. Крім того, зупинили завод у Костянтинівці. Евакуювали звідти людей. Бо це всього 30 км від Донецька. Також багато вклали в евакуацію людей з Києва. Надавали їм житло в інших регіонах України.
А що говорити про наших контрагентів, партнерів, франчайзі, з якими ми разом працюємо вже більше 20 років? Це дуже багато компаній, це частинка нас самих, ми працювали і зростали разом всі ці роки. Ці люди відкривали Мʼясомаркети в Маріуполі, Сєвєродонецьку... Добре, що вони вижили, але от бізнесу вже немає.
Підведу риску — так, збитки ми рахуємо. Бо ми віримо у нашу перемогу і розраховуємо на контрибуцію і репарації.
Зараз я не хочу акцентувати на цьому. Зверну увагу, що зараз я знаходжуся в нашому центральному офісі. У Києві. Україна повертається до життя! Так, це не просто. Ніхто не знає, коли закінчиться війна, але треба продовжувати жити. Ми, МХП, українська компанія, хочемо власним прикладом показати, що життя триває. Ми повинні забезпечувати українців їжею і будувати ВВП країни. А ще цього року дуже гарна весна. Такого свіжого, гострого відчуття весни не було навіть при першому карантині, при ковід. Дуже хочеться позитивних емоцій.
Latifundist.com: Дякуємо за розмову! Перемоги нам і мирного неба!
Софія Ярошенко, Latifundist.com