Сандіп Баджоріа: 50 тис. т соняшникової олії можуть бути відправлені з України вже у серпні
Минулого року Індія імпортувала 1,89 млн т соняшникової олії, причому Україна забезпечила майже 74% цього обсягу. З лютого 2022 р., по відомим всім причинам, поставки припинилися. Та нещодавно ЗМІ облетіла новина, що Індія може відновити імпорт соняшникової олії з України після 5-місячної перерви завдяки розблокуванню портів. Ми зв'язались з індійським брокером та трейдером, генеральним директором Sunvin Group Сандіпом Баджоріа та дізналися, які країни замінили українські поставки з 24 лютого, як зміниться попит на рослинні олії в цій країні в наступні роки, що відбувається з цінами на сиру олію і чи зберіг свій вплив на ціноутворення Китай, як це було в минулі роки.
Latifundist.com: Два тижні тому ЗМІ повідомили з посиланням на вас, що соняшникова олія українського виробництва вже в серпні може бути відправлена в Індію. Чи отримуєте вже пропозиції і про які об’єми може йти мова?
Сандіп Баджоріа: Так, ми почали отримувати пропозиції соняшникової олії українського виробництва, але вона може поставлятися з України або сусідніх країн. Ми вже продали одне судно, на якому було близько 20 тис. т і, ймовірно, отримаємо близько 50 тис. т української соняшникової олії у серпні.
Latifundist.com: Враховуючи те, що навіть висока премія не «надихає» судновласників працювати з українськими портами, чи важко знайти судна?
Сандіп Баджоріа: Судна знайти важко, фрахт дуже високий. А ще є проблеми зі страхуванням. Та наші трейдери роблять усе можливе, щоб організувати ці поставки.
Latifundist.com: Всі знають, що Україна була значним гравцем на індійському ринку соняшникової олії. Якщо в минулому році на Аргентину і росію приходилось всього по 12% поставок, то на Україну 74%. Як змінилася ситуація в цьому році через заблоковані порти, а саме які країни замінили нашу продукцію?
Сандіп Баджоріа: В Індії з кінця лютого і дотепер споживання соняшникової олії скоротилося зі 160-185 тис. т до 100-125 тис. т на місяць. Відповідно і кількість соняшникової олії, яка надходить з Аргентини, росії, Румунії, Болгарії, Туреччини та інших країн — зменшилась.
Latifundist.com: Чи зможе Аргентина збільшити обсяги виробництва соняшнику і соняшникової олії в новому сезоні?
Сандіп Баджоріа: В новому сезоні Аргентина збільшить площі під соняшником. Тому очікується, що виробництво зросте з 3,3-3,5 млн т до 4 млн т.
Latifundist.com: Як змінилися ціни на поставку сирої олії з 24 лютого, після того, як Україна «вибула» з олійного ринку?
Сандіп Баджоріа: Якщо ще 22 лютого ціни на соняшникову олію складали 1400 $/т, то через війну в квітні/травні вони складали 2350 $/т. І знову впали до 1525 $/т з відвантаженням в серпні/вересні. Причини очевидні — зниження попиту через підвищення цін та перехід на альтернативні види олії, а саме на соєву, пальмову, ріпакову та ін. Був період, коли ціни на всі рослинні олії знизилися в рази, наприклад, на соєву олію впали з $2050 за PMT до $1350 за PMT, а на сиру пальмову олію з $2050 до $1050.
Latifundist.com: У минулі роки Китай багато закупляв соняшникової олії та шроту. Така активність не могла не впливати на ціноутворення на ринку. Чи змінилася ситуація в цьому році?
Сандіп Баджоріа: Китайський імпорт постраждав так само, як і індійський. Але в Індії уряд намагається стимулювати фермерів вирощувати олійні культури та збільшувати плантації пальм. Однак, щоб побачити значні результати, потрібно мінімум 3-5 років.
Latifundist.com: Тоді яке співвідношення виробництва рослинних олій щодо імпорту в Індії?
Сандіп Баджоріа: Імпорт становить 13,5 млн т, а внутрішнє виробництво — близько 10 млн т (врожай 2021/2022).
Latifundist.com: Відомо, що в тому році темпи споживання рослинних олій в Індії були високими. На ваш погляд, чи буде цей тренд зберігатися і в наступні 2-3 роки?
Сандіп Баджоріа: Щорічне споживання рослинної олії в Індії становить 23,5 млн т на рік. Чи буде воно рости? Економіка Індії зростає на 7,6% щорічно, що є найвищий темпом зростання у світі. Тож ми очікуємо, що споживання зростатиме на 5% щороку.
Latifundist.com: Дякуємо за розмову.