Один рік 400% рентабельності, а наступний — мінус 80%: Вадим Кричковський про плюси і підводні камені овочівництва

Вадим Кричковський, керівник «Органік-Д»
Джерело фото: «Органік-Д»

Овочевий бізнес — це справжня гра з ризиками, де один сезон може принести 400% прибутку, а наступний — обернутися збитками. «Успіх тут оцінюється 4-річним циклом», — каже керівник «Органік-Д» Вадим Кричковський, який на 100 га у Вінницькій області вирощує цибулю, моркву, томати, перець та інші культури. З Latifundist.com він поділився секретами рентабельного овочівництва: як не помилитися з вибором культур, чому морква та цибуля залишаються перспективними, а капуста цього року — ризикована ставка. Запитали також про овочесховища, канали збуту та головні помилки новачків у цій галузі.

Овочевий бум

Latifundist.com: За останні два роки в овочі масово зайшли аграрії, особливо із західних областей. Але вже чую, що по деяких категоріях утворився профіцит, а частина гравців сходить з цієї дистанції. Я не помиляюсь?

Вадим Кричковський: Щодо овочевого буму, ви маєте рацію. Він частково зумовлений високими цінами на окремі культури у певні періоди. Наприклад, у 2022 році цибуля коштувала близько 40 грн/кг, а в 2023–2024 роках суттєво зросли ціни на картоплю, моркву та капусту. Аграрії побачили вигоду й масово кинулися у цей бізнес, сподіваючись на швидкий прибуток.

Але овочівництво — це капіталомістка галузь, яка потребує значних інвестицій, технологічних знань і досвіду. Часто через дилетантський підхід і незнання специфіки процесів новачки не отримують очікуваних результатів. Тому, коли ціна на певну культуру знижується, багато хто залишає цю справу та повертається до попередніх видів діяльності.

Latifundist.com: Якщо брати 2025-й рік, ви бачите, що частина гравців залишила цей бізнес?

Вадим Кричковський: Так. Але водночас бачу, що після рекордних цін на капусту у 2024 році багато хто знову намагається зайти в цей сегмент. Я очікую, що в 2025 році ми можемо зіткнутися з профіцитом капусти, а отже, зниженням її ціни.

Latifundist.com: А як щодо холдингів? Деякі з них заходили з площами від 10 до 50 га. Це стратегічний крок чи просто реакція на низькі ціни на зернові в попередні роки?

Вадим Кричковський: У холдингів зовсім інша історія. Вони мають ресурси, які дозволяють експериментувати. Ще раз, овочівництво — це не просто посіяти й зібрати врожай, як у випадку із зерновими. Тут потрібне зрошення, фертигація, спеціалізовані сховища для тривалого зберігання, а також фасування та логістика.

Деякі холдинги спробували овочівництво й відмовилися. Наприклад, якщо зайшли на 10 га — могли й залишити цю справу. Але ті, хто інвестував $2-3 млн у 50 га, так просто не вийдуть з гри, бо власник запитає: «Чому ми не повернули інвестиції?». Тож холдинги продовжать пошуки, і, ймовірно, знайдуть ту культуру, яка буде приносити прибуток. 

Latifundist.com: МХП на Вінниччині зайшов у цю сферу досить серйозно й навіть розширює діяльність.

Вадим Кричковський: Так, вони зайшли не лише у вирощування, а й у подальші етапи виробничого циклу. Але, за моїми даними, у цьому році МХП скорочує площі під деякими культурами, зокрема цибулею, яку вирощує на Вінниччині. Водночас вони збільшують посіви картоплі в Київській області, адже саме ця культура дає їм хороший результат.

Вадим Кричковський

Ризики на овочевому ринку

Latifundist.com: Спрогнозуйте, наскільки рентабельним буде вирощування борщового набору цього року?

Вадим Кричковський: Прогнози доволі позитивні. Хоча кліматичні умови дуже сильно впливають на цю сферу. Урожайність уже не така висока, як була раніше. Все через спекотне літо минулого року, яке суттєво знизило показники врожайності. Та, якщо говорити про складні у вирощування культури, наприклад, цибулю чи моркву, вони збережуть свою цінову планку на рівні приблизно 15 грн/кг в оптовій закупівлі. А це доволі непогана рентабельність.

$10 тис. чистого прибутку з гектару. І це не межа. Як в Україні відроджується овочівництво
Читати також

Latifundist.com: Нагадайте, яка зараз собівартість вирощування цибулі і моркви?

Вадим Кричковський: Приблизно 7-8 грн/кг. Ця цифра включає повний цикл: вирощування, зберігання та управління процесами.

Latifundist.com: При цьому овочі потребують значно більшу кількість агрооперацій, ніж умовні зернові. 

Вадим Кричковський: Овочівництво дійсно вимагає більше операцій на гектар, ніж, наприклад, кукурудза. Але воно дозволяє отримувати високий прибуток на невеликій площі.  

Я чому пішов у цей бізнес? Бо мав всього 100 га і думав, як мені зробити так, щоб заробляти на рівні з господарствами, які мають 1 тис. га. Овочі дали змогу отримувати такий самий прибуток завдяки інтенсивному управлінню. Водночас це робота на цілий рік: контроль зберігання, робота з клієнтами, підтримка якості. Тому менеджмент овочівництва набагато складніший, ніж зерна. Ти не можеш положити в склад овочі, чекати ціну, продати і поїхати відпочивати на два місяці.

Latifundist.com: Які типові помилки допускають новачки у цьому бізнесі?

Вадим Кричковський: Найпоширеніша помилка — недооцінка необхідних ресурсів. Недофінансований проєкт — це гірше, ніж не початий. Часто трапляється так, що гроші закінчуються задовго до збору врожаю, що призводить до провалу проєкту.

Вадим Кричковський

Канали збуту та овочесховища

Latifundist.com: Які показники врожайності та витрат закладаєте у своєму господарстві, наприклад, по моркві?

Вадим Кричковський: За нашою технологією витрати на гектар у 2024 році складали 350-370 тис. грн. Сюди входять добрива, ЗЗР, зрошення та робота людей. Тобто вся технологічна карта. Урожайність закладаємо мінімум 60 т/га, але прагнемо до 80 т/га. Якщо собівартість моркви цього року була 7 грн/кг, а середня ціна реалізації — 25 грн/кг, то можете порахувати рентабельність. Але це по сезону 2024-2025.

Latifundist.com: В цьому сезоні що будете вирощувати?

Вадим Кричковський: На 100 га основну частку становитиме цибуля — близько 40%, морква — 30%. Решту площ відведемо під томати, перець та інші культури.

Вадим Кричковський

Latifundist.com: Яка у вас стратегія продажів?

Вадим Кричковський: Ми працюємо за чітким планом: починаємо з серпня і закінчуємо в травні, маємо узгоджений графік постачання клієнтам. Це дозволяє своєчасно фасувати, відвантажувати продукцію та підтримувати репутацію надійного постачальника. Якщо ж просто закласти овочі у сховище і чекати високої ціни, є ризик пропустити короткочасний ціновий пік, який може тривати всього два тижні.

Latifundist.com: А чи суттєвою є різниця між ціною під час збору врожаю та піковою ціною навесні?

Вадим Кричковський: Різниця може бути як суттєвою, так і не дуже — ринок овочів в Україні хаотичний і прогнозувати ці коливання майже неможливо.

Latifundist.com: Це особливість тільки нашого ринку?

Вадим Кричковський: У нас ця галузь ще на стадії становлення, я б сказав, дитячого садочка, попри 30 років розвитку. Якщо на зерновому ринку зібрали зерно і чекають кращу ціну, то на овочевому це не працює. Овочівник, якщо буде в ринку, матиме в середньому рентабельність в межах від 40% до навіть 100%. Плюс матиме диверсифікацію по певних культурах, бо не можна займатися виключно цибулею чи морквою

Загалом успішність овочевого бізнесу оцінюється за 4-річним циклом. Один рік може дати 400% рентабельності, а наступний — мінус 80%. Наприклад, ще до пандемії Covid-19 морква коштувала по 5 грн/кг, а навесні ми її продавали по 2 грн/кг, бо певний період часу хтось викинув на ринок великий об’єм через те, що не мав змоги далі її зберігати.

Latifundist.com: Мені ваші слова перегукуються зі словами співвласника підприємства «Дзялів», що до вирощування овочів треба підходити проєктно — від вирощування, до збору, сортування, зберігання і реалізації. І вони теж свій проєкт по цибулі закладали на 4 роки.

Вадим Кричковський: Я можу відверто сказати, що рентабельність за 4 роки майже по всім овочам складає близько 60-70%.

Кавуни, цибуля та міскантус: економіка вирощування від підприємства Дзялів з Вінниччини. Як наважитися інвестувати у вирощування нетипових для регіону культур?
Читати також

Latifundist.com: Не можу не запитати про овочесховища. Наскільки ми зараз забезпечені ними?

Вадим Кричковський: Приблизно на 7-8% від необхідного для України обсягу.

Latifundist.com: Яка сьогодні вартість будівництва овочесховища?

Вадим Кричковський: Сховище на 2,5-3 тис. т зберіганні овочевої продукції борщового набору коштуватиме близько $2,5 млн. Але мається на увазі не просто коробка, а повноцінна інфраструктура: під’їзди для транспорту, техніка для завантаження, системи зберігання та підключення електроенергії. Якщо це все порахувати, то проєкт «під ключ» обійдеться у $1 млн на 2 тис. т зберігання.

Цибуля

Latifundist.com: Плюс холодильне обладнання.

Вадим Кричковський: Холодильник коштує €700 за кв.м. або 500 €/т.

Latifundist.com: Знаю, що ви зараз більше орієнтуєтесь на переробні підприємства, а не на рітейл. З чим це пов'язано?

Вадим Кричковський: Так, ми переорієнтувалися на переробні підприємства, оскільки вони пропонують кращу ціну, хоча і мають жорсткіші вимоги до якості, ніж рітейл. Ми навчилися забезпечувати якість, яка їх задовольняє. Крім того, у переробників немає проблем з відстроченням платежів, на відміну від рітейлу.

Latifundist.com: У вас є торгова марка, але ви її не просуваєте. Чи є у вас такі плани?

Вадим Кричковський: Торгова марка була створена для фасованої, митої продукції. Зараз ми більше працюємо з переробними підприємствами та постачаємо овочі у стандартній 20-кілограмовій сітці. Поки що просування бренду не є пріоритетом.

Костянтин Ткаченко, Наталія Родак, Latifundist.com

Виконано за допомогоюDisqus