Наука не виключає інтуїцію. Професійні принципи співзасновниці БТУ-ЦЕНТР Валентини Болоховської

Валентина Болоховська
Валентина Болоховська, співзасновниця компанії БТУ-ЦЕНТР
Джерело фото: Latifundist.com

21 жовтня український виробник мікробних та ферментних препаратів БТУ-ЦЕНТР відкрив четверту виробничу лінію на заводі у Ладижині на Вінниччині. Таким чином, потужність підприємства зросла і зараз складає понад 10 тис. т продукції на рік. Відкриття співпало з ювілеєм однієї з керівників, директорки з перспективи та розвитку, ідейної натхненниці компанії Валентини Болоховської. Інженер-хімік за освітою, лауреатка Державної премії України у галузі науки і техніки, вона пише картини і вірші. Latifundist.com зібрав погляди на роботу та життя однієї з засновників компанії БТУ-ЦЕНТР.

Просто робота

У 1999-му, коли починали створювати підприємство, ми ж не думали про бізнес. Просто націлені були на те, щоб вижити, годувати сім’ю. Дуже хотілося відродити підприємство, на якому працювали, знайти інвестора...

Тоді це бізнесом складно було назвати. Ми виконували свої обов’язки. Завжди доводилося думати, що попереду зима і необхідно протриматися.

БТУ-ЦЕНТР

Читати по темі: Використання біологічних препаратів зростає, тому що це ефективно і вигідно для аграрія — Тетяна Хоменко

У сімейному бізнесі більше місця для творчості

Можливо, світові тенденції свідчать про те, що великі міжнародні компанії поглинають менший бізнес. Але ці компанії не такі гнучкі, там багато процесів забюрократизовано. Щоб розробити новий продукт, на відміну від нас, їм потрібно більше часу, узгоджень. Така система не працює на творчість.

Буває, в якомусь напрямку декілька років немає прибутку. Але ти довіряєш своїй інтуїції і терпляче чекаєш. А потім — вау, пішла віддача. Хіба великі компанії будуть працювати без прибутку? Такі експерименти можливі тільки в сімейному бізнесі.

Наш бізнес — сімейний. Сподіваюся, що діти, онуки продовжать нашу справу і оберуть ту форму партнерства, яка буде оптимальною.

Керівники компанії БТУ-ЦЕНТР — Віктор, Валентина і Владислав Болоховські

Взагалі для мене продати бізнес, як продати дитину, — це не вкладається в голові. Зараз у нас в руках інкубатор технологій, джерело досвіду і знань. Це безцінно. Навіщо продавати те, чим ти живеш?

У тандемі з наукою

Біотехнологія як наука була розвинена в Радянському Союзі. Але з часом і в цій сфері відбулися зміни: біологізація стала відходити на задній план, а хімізація і використання хімічних добрив превалювали, тому що в агровиробництві почали використовувати інтенсивні технології.

Наш бізнес тісно пов'язаний з наукою. Підприємство пройшло етапи розробок від монопрепаратів першого покоління до біокомплексів другого покоління. Далі пішли новітні препарати ІІІ та IV поколінь: інокулянти, мікоризні препарати і біофунгіциди.

У лабораторії компанії БТУ-ЦЕНТР

Чому ми створили Інститут прикладної біотехнології? Тому що зрозуміли, що людям потрібна експертність. Адже для різних земельних ділянок і кліматичних умов потрібні різні технології, які треба професійно підбирати.

Взагалі інтелектуальний потенціал — це насамперед досвід, а потім — знання.

Поволі їдь — далі заїдеш

Для нас з чоловіком завжди було принципово: береш борг — повинен віддати вчасно. І якщо позичати, то тільки під існуючі ресурси.

Завжди притримувались правила: по своєму ліжку простягай ніжки. Набуваючи чогось нового, ніколи не закладали все. Краще рухатимемося повільніше, але впевнено.

У бізнесі ризик є завжди. Особливо коли виводиш новий продукт. Ти знаєш, що зроблені всі тести, досліди, і все одно виникають побоювання: як спрацює препарат в тих чи інших умовах.

Валентина Болоховська

Ефект масштабу

БТУ-ЦЕНТР зміг масштабувати як дослідження, так і виробництво біопрепаратів. Виробляти препарати з доведеною ефективністю і за заданою формуляцією, такі, щоб працювали, — це немалий внесок в розвиток біотехнології.

От пробирки до поля: Особенности производства биопрепаратов
Читать по теме

Євросоюз 2/3 вартості розробок біопрепаратів фінансує своїм виробникам. Ми ж відштовхуємося від ринкового попиту. Потреби ринку — це велика мотивація і рушійна сила для виробника.

Ми свої наукові завдання формулюємо з того, щоб аграрій отримав прибуток. І щоб його технології не тільки не завадили довкіллю, а й сприяли відновленню ґрунтів та ін. А це непросте завдання. Тому що більшість звикла йти шляхом найменшого опору. Проте використання біопрепаратів в Україні зростає.

Розробки надихають

Пишаюся багатьма розробками нашої команди. Кандидатська дисертація, яку захистила у 1993 р., була пов'язана з препаратом Липосам® (біоприлипач). Крім того, що він надійно закріплює засоби захисту і живлення рослин, то ще й підвищує їхню ефективність.

Біоприлипач Липосам®

Можливо, в нас ще недооцінений полісахаридний клей Липосам®. Він дуже добре, наприклад, захищає ріпак від розтріскування.

Коли розробили Екостерн® (біологічний деструктор), побачили, що він гарно справляється з розкладанням поживних решток. Згодом з’ясувалося, що препарат також ефективно впливає на пригнічення патогенів. Потім побачили, що завдяки його використанню економиться внесення калію і фосфору.

Коли відкриваєш все більше властивостей препаратів, коли бачиш, як компанія спробувала продукт на невеликій площі, а потім збільшила замовлення в 4 рази — це, відверто, надихає. Але ми знаємо, скільки за цим стоїть роботи і дослідів.

Важливий супровід

Інноваційна продукція потребує відповідного просування. Біологічні препарати — це не звичайний товар, який можна поставити на полицю і продавати. Його необхідно супроводжувати дослідами, консультаціями та рекомендаціями. І ніхто цього не може зробити краще, ніж ми самі.

Валентина Болоховська

Спочатку думали, що вироблятимемо препарати, а дистриб'ютори будуть продавати. Але досвід показав, що використання мікробних препаратів вимагає наукомісткого супроводу, тому без нашої участі ефективне просування неможливе. Із 70 видів продукції через дистриб'юторів продаємо 7-10 препаратів.

Мрії матеріальні

Я науковець — не тому, що це почесно, не тому, щоб мене поважали. Так склалося. Це справа мого життя.

Вірю, що мрії матеріальні. Принаймні у мене так виходить. Можливо, тому, що поряд мій чоловік — людина, яка втілила багато наших ідей.

Треба довіряти своїй інтуїції і досвіду. У науковій діяльності дуже важливо не зациклюватися, але і не проходити повз незначних фактів.

 Деструктори — варто чи ні: ефективність використання та економіка
Читать по теме

Радію простим речам: сонцю за вікном, коли підприємство працює, як вулик, коли у відпустці є можливість малювати.

Не люблю, коли співробітники і взагалі люди підтакують. Кожен повинен мати свою думку. Цураюся токсичних людей.

Ціную професіоналізм, відповідальність, порядність. Люблю старанність: щоб я не нагадувала помічниці те, що вона повинна була мені нагадати.

У майбутньому — ще не один завод

Відкриття 4 виробничоЇ лінії заводу компанії БТУ-ЦЕНТР

Я пишаюся динамічною історією нашої компанії. Пишаюся відносинами, які склалися в колективі, з партнерами.

Якою бачу нашу компанію через 10-20 років? Бачу великий сучасний R&D центр, де працює багато молоді. У нас потужна експертна група, яка надає консультації. Ще не один завод...

Відкриття 4 виробничоЇ лінії заводу компанії БТУ-ЦЕНТР

Я бачу, що у нас працюють дуже зацікавлені люди, тому що в них достойна заробітна плата, є житло, можливість подорожувати, і взагалі вони щасливі.

 Алла Силивончик, Latifundist.com

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, підписуйтесь на нас у Instagram або на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus