Експерт назвав спосіб стримування зростання цін на соняшникову олію в Україні

Одним із варіантів стримання цін на соняшникову олію, яка з вересня 2020 р. подорожчала майже на 80%, може стати застосування практики державних закупівель (ДСБУ) «Аграрним фондом» у період низьких цін і їх інтервенція на ринок у пікові періоди високих цін для згладжування цінових коливань і стримання продовольчої інфляції.

Таку думку висловив старший науковий співробітник відділу ціноутворення та аграрного ринку Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» к.е.н. Артем Педорченко, пише пресслужба.

За його словами, запровадження інших механізмів може негативно вплинути на інтереси різних учасників ринку — аграріїв, переробників, експортерів, а також вітчизняну економіку в цілому.

«Україна глибоко інтегрована у світовий ринок соняшникової олії. Частка експорту цього виду агропродукції з України складає близько 95%. Надходження від її експорту складають значну частину (до 10 %) валютної виручки, що надходить в країну», — прокоментував експерт.

З огляду на це, за оцінками науковців Інституту аграрної економіки, обмеження експорту для стримання внутрішніх цін може призвести до зменшення обсягів виробництва, зупинки підприємств, скорочення робочих місць, втрати зовнішніх ринків збуту тощо.

Артем Педорченко зазначив, що водночас через високу експортоорієнтованість вітчизняної соняшникової олії світова кон’юнктура на ринку насіння олійних культур та продуктів його переробки безпосередньо впливає на ціну соняшникової олії в Україні.

«На зовнішньому ринку ціни на українську соняшникову олію у сезоні 2020/21 маркетингового року стрімко зростали у період з вересня 2020 р. по лютий 2021 р. — зростання ціни склало близько 70%. Якщо у вересні минулого року ціна попиту складала менше $1тис. за 1 т на умовах FOB-порт Чорного моря, то у лютому 2021 р. досягла значення у $1,7 тис. за 1 т, а у березні цього року ціни дещо знизилися — до $1,5 тис. за 1 т», — розповів спеціаліст.

Науковець акцентував, що 98% насіння соняшнику, що збирають в Україні, переробляється на вітчизняних підприємствах оліє-жирового комплексу, які формують відпускні ціни спираючись на світову кон’юнктуру ринку соняшникової олії та інших рослинних олій, а також курс національної валюти.

За його словами, відпускна ціна виробників за 1 л бутильованої рафінованої дезодорованої соняшникової олії складає $1,6, тобто 52 грн/л. При цьому відпускна ціна роздрібних мереж на цю продукцію, з урахуванням націнки і податків становить понад 70 грн/л, тобто майже 40 % перевищує відпускні ціни заводу.

Артем Педорченко вважає, що запровадження обмеження роздрібних відпускних цін — держрегулювання — може призвести до створення дефіциту та процвітання чорного ринку. Крім того, в 2020 р. несприятливі погодні умови вплинули на урожай соняшнику в Україні, який склав 13,1 млн т, що на 14 % менше показників попереднього року.

За прогнозом науковців «Інституту аграрної економіки», у 2021 р. очікується незначне розширення виробництва соняшнику — до 14,2 млн т, тобто на 8 % більше ніж торік. Крім того, на світовому ринку передбачається збільшення пропозиції рослинних олій за рахунок збільшення виробництва сої у світі. А це означає, що ціни на соняшникову олію мають знизитися з початком збору врожаю соняшнику у вересні.

Артем Педорченко акцентував, що найбільш ефективним механізмом стримування цін на соціально значущі види продовольчих товарів у сучасних економічних умовах вбачаємо створення їх державних запасів під час періодів низьких цін і інтервенції на ринок у періоди здорожчання.

«Також вбачаємо можливими домовленості Уряду з операторами ринку, зокрема з великими мережами роздрібної торгівлі, про тимчасове обмеження торгової націнки на такі товари, за аналогією з меморандумами між Урядом та експортерами про обсяги експорту певних видів агропродукції», — підсумував він.

Нагадаємо, що експорт соняшникової олії з України за 11 місяців 2020/21 МР склав 5,08 млн т. Україні за станом на 1 серпня 2021 р. залишилося експортувати 306 тис. т або 5,69% продукції.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, підписуйтесь на нас у Instagram або на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus