Росія спробує потіснити Казахстан на експортних ринках зерна — Колесник
Росія буде намагатися забрати у Казахстану ринки збуту зерна.
Про це розповіла заступник директора ProAgro Information Company Марія Колесник в коментарі для Latifundist.com.
Вона акцентувала, що за прогнозом USDA, у 2021/22 МР експорт пшениці з Казахстану складе 7,2 млн т проти 8,13 млн т торік. Головні імпортери зерна з Казахстану є Афганістан, Іран, Ірак, Узбекистан (який частіше реекспортує зерно до названих країн). У цьому МР, за даними USDA Афганістан закупить 2,8 млн т пшениці, Іран — 7 млн т, Ірак — 2,6 млн т, Узбекистан — 3,2 млн т.
Експертка нагадала, що у країнах, розташованих на південь від Казахстану, в цьому сезоні була жорска посуха, що призвела до катастрофічної нестачі зерна. Наприклад, якщо Іран у минулому МР закупив на зовнішньому ринку 2,2 млн т пшениці, то в цьому планує — 7 млн т.
«З урахуванням ситуації з посухою у сусідніх з Казахстаном країнах, з різкою нестачею зерна саме в тому регіоні, можливо Росія спробує епізодично перенаправити торгові потоки. Але бізнес-відносини у згаданих країнах будуються за своїми правилами, там немає цивілізованого ринку. Тому якесь кардинальне втручання можливо за умови, якщо на казахстанському ринку зерна зміняться гравці. Якщо росіяни стануть власниками торгових компаній в Казахстані. Але ніхто не може сказати точно, чи це відбудеться», — зауважила Марія Колесник.
Вона зазначила, що внаслідок посухи на Середньому Сході ціни на зерно у тому регіоні і так занадто високі, у порівнянні з світовими (на 20%). Тому недоречно говорити, що через девальвацію тенге, ціни на казахстанське зерно будуть більш привабливими.
За даними Марії Колесник, в зв’язку з ситуацією в Казахстані, суттєвих змін на світовому ринку зерна не треба очікувати. Для зовнішніх гравців практично нічого не зміниться. І для внутрішніх товаровиробників в Казахстані — також.
Нагадаємо, що нестабільна ситуація в Казахстані може призвести до посилення контролю вивезення зернових та інших товарів на кордон та може спричинити зростання цін та знецінити внутрішню валюту.