Росія спробує потіснити Казахстан на експортних ринках зерна — Колесник

Росія буде намагатися забрати у Казахстану ринки збуту зерна.

Про це розповіла заступник директора ProAgro Information Company Марія Колесник в коментарі для Latifundist.com

Вона акцентувала, що за прогнозом USDA, у 2021/22 МР експорт пшениці з Казахстану складе 7,2 млн т проти 8,13 млн т торік. Головні імпортери зерна з Казахстану є Афганістан, Іран, Ірак, Узбекистан (який частіше реекспортує зерно до названих країн). У цьому МР, за даними USDA Афганістан закупить 2,8 млн т пшениці, Іран  — 7 млн т, Ірак — 2,6 млн т, Узбекистан — 3,2 млн т.

Експертка нагадала, що у країнах, розташованих на південь від Казахстану, в цьому сезоні була жорска посуха, що призвела до катастрофічної нестачі зерна. Наприклад, якщо Іран у минулому МР закупив на зовнішньому ринку 2,2 млн т пшениці, то в цьому планує — 7 млн т.

«З урахуванням ситуації з посухою у сусідніх з Казахстаном країнах, з різкою нестачею зерна саме в тому регіоні, можливо Росія спробує епізодично перенаправити торгові потоки. Але бізнес-відносини у згаданих країнах будуються за своїми правилами, там немає цивілізованого ринку. Тому якесь кардинальне втручання можливо за умови, якщо на казахстанському ринку зерна зміняться гравці. Якщо росіяни стануть власниками торгових компаній в Казахстані. Але ніхто не може сказати точно, чи це відбудеться», — зауважила Марія Колесник.

Вона зазначила, що внаслідок посухи на Середньому Сході ціни на зерно у тому регіоні і так занадто високі, у порівнянні з світовими (на 20%). Тому недоречно говорити, що через девальвацію тенге, ціни на казахстанське зерно будуть більш привабливими.

За даними Марії Колесник, в зв’язку з ситуацією в Казахстані, суттєвих змін на світовому ринку зерна не треба очікувати. Для зовнішніх гравців практично нічого не зміниться. І для внутрішніх товаровиробників в Казахстані — також.

Нагадаємо, що нестабільна ситуація в Казахстані може призвести до посилення контролю вивезення зернових та інших товарів на кордон та може спричинити зростання цін та знецінити внутрішню валюту. 

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, підписуйтесь на нас у Instagram або на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus