Аграрії мають об’єднуватись через закриття моря та зменшення територій посівної — експерт
Джерело фото: Latifundist.com
Війна фізично паралізує рух товарів і послуг не тільки в місцях, де ведуться бойові дії, а й на мирних територіях, далеко за їх межами. Тому вітчизняним сільгосвиробникам необхідно кооперуватися.
Таку думку висловив партнер і директор консалтингово-аналітичної компанії Barva Invest Юрій Гаврилюк в матеріалі «Закрити небо і відкрити море. Що реально потрібно сьогодні аграріям».
Експерт каже, що причиною простою є зруйнована інфраструктура, збої у постачанні пального та запчастин, обмежена кількість водіїв та персоналу та ін.
«Паралельно ворог навмисне створює перепони через блокування моря, яким зазвичай ми вивозили до 90% всіх зернових та олійних вантажів. Як наслідок — зменшення валютних надходжень до країни, відсутність оборотних коштів у компаній, простоювання портової інфраструктури та зменшення надходжень у бюджет», — каже Юрій Гаврилюк.
За його словами, справи з посівною в Україні дещо кращі. Якщо не брати до уваги тимчасово окуповані землі, то в більшій мірі холдинги та фермерські господарства середнього розміру забезпечені практично всіма засобами, необхідними для проведення посіву.
Він прогнозує, що найбільші проблеми під час посівної будуть з дизпаливом і частково із ЗЗР. Тому зменшення показників врожаю неминучі та порівняно з попереднім роком становитимуть майже на 30%.
Юрій Гаврилюк радить українським аграріям наступне:
- підтримувати локальних переробників. Адже вони, продовжуючи роботу, забезпечують населення продовольством, державу податками, людей роботою, а фермерів грошима;
- об‘єднуватись дрібним фермерам у своєму регіоні для спільного виконання контрактів. У когось є дизель, у когось — техніка, а в когось — вміння те все дорого продати;
- якщо потреби в грошах немає, то краще залишатися з зерном. Війна закінчиться і експорт з відновиться. Експортна ціна не має шансів впасти від тих рівнів, на яких вона зараз на внутрішньому ринку;
- слідкувати за ринком. У мирний час зміни відбуваються щодня, під час війни — рідко, проте потужно. Вчасно зорієнтуватися в ситуації — означає зробити бізнес прибутковим.
Нагадаємо, війна в Україні може знищити результати українських насіннєвих компаній за 10 років. Бойові дії стримують експорт насіння зернових, олійних культур та цукрових буряків.