Війна може знищити результати українських насіннєвих компаній за 10 років — думка

Воєнні дії на території України стримують експорт насіння зернових, олійних культур та цукрових буряків. Минулого року прибуток від реалізації насіння склав $26,1 млн, що стало найвищим показником з 2013 року.

Про це повідомляє пресслужба «Інституту аграрної економіки».

«У 2021 році прибуток від реалізації насіння склав $26,1 млн, що на 40 % перевищило обсяги 2020 року», — інформує завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», д.е.н. Олександр Захарчук.

За його словами, збільшенню обсягів експорту насіння — це результат визнання у 2020 році Європейським парламентом української системи сертифікації насіння еквівалентною вимогам ЄС. Відтак, виробники вітчизняного насіння отримали доступ на ринок ЄС. Торік Україна почала експорт насіння до Німеччини, Румунії, Польщі, Франції та Угорщини.

Зазначається, що у 2021 р. найбільше експортувалося насіння кукурудзи з прибутком у $17,3 млн або 2/3 від загального експорту насіння. Найбільшими споживачами насіння кукурудзи стали країни СНД на $10,8 млн. Решту кукурудзи, а це 33%, імпортували до країн Європи.

За словами Олександра Захарчука, основним покупцем української пшениці у 2021 році став Ізраїль — 1,1 тис. т. Ще 515 т Україна продала до Швейцарії, 492 т — до Молдови, 264 т — до Чехії, 290 т — до Казахстану. Загалом торік було продано 2789 т насіння пшениці на $1,8 млн.

«Також у 2021 році було експортовано 2,3 тис. т насіння сорго на суму $300 тис., з яких 1,3 тис. т продано до Туреччини, 469 т — до Іраку, 200 т — до Кувейту, 95 т — до Ізраїлю», — каже експерт.

Додається, що серед олійних культур лідером продажу є насіння соняшнику — 298 т на суму $2,3 млн, ріпаку на $500 тис., а сої на $100 тис. Насіння експортували до США, Австрії, Казахстану, Молдови, Франції, Румунії, білорусі та Азербайджану.

Повідомляється, що за 2021 рік Україна досягла найкращого результату за останні 10 років, а капітал іноземних компаній, що працюють в Україні, набирав обертів.

«Однак в умовах російської агресії є загроза зменшення виробництва вітчизняного насіння, в першу чергу у зв’язку зі скороченням площ насінницьких посівів, розміщених на території, де ведуться військові дії, використання частини їх для забезпечення продовольчих потреб в інших регіонах України, а також зменшення надходження інвестицій у галузь внаслідок війни» — підсумував експерт.

За його словами подальше нарощування потенціалу вітчизняного насінництва напряму залежить від припинення війни та успішного проведення посівної кампанії.

Нагадаємо, воєнні дії на території Україні змусили згорнути виробництво добрив. Запаси українських виробників дозволяють повністю забезпечити потреби внутрішнього ринку лише азотними добривами. 

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, завантажуйте додаток у AppStore, підписуйтесь на нас у Instagram или на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus