На валютообмінних операціях аграрії втрачають мільйони: уряд повинен втрутитись

Аграрії мають продавати валютну виручку від експорту за курсом, який встановлюється комерційними банками України, а не за курсом НБУ. Сільгоспвиробники втрачають мільйони гривень на валютних операціях.

Про це пише УКАБ.

Зазначається, що на початку війни НБУ зобов’язав купівлю банками іноземної валюти в експортерів за офіційним курсом, встановленим НБУ на 24 лютого 2022 року — 29,25 грн за долар. Водночас комерційний курс, за яким купують іноземну валюту в банках експортери та громадяни, сьогодні складає більше ніж 36 грн за долар. Таким чином, аграрії після повернення в Україну валютної виручки автоматично втрачають близько 20% власного доходу.

«Важливо зазначити, що закупівля аграріями товарів, необхідних для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснюється за цінами, які формуються постачальниками, виходячи саме з реального ринкового курсу іноземної валюти, а не курсу НБУ. Це своєю чергою призводить до здорожчання вартості виробництва при значних втратах доходу внаслідок блокади портів та курсових різниць», — додали в УКАБ.

Читайте також: «‎Які агрокомпанії можуть розраховувати на кредити та що відбувається на банківському ринку»‎ 

Крім того, НБУ нещодавно підняв облікову ставку до 25%. Це підняло ставки для аграріїв за раніше залучені кредити у комерційних банках щонайменше на 10%. Таким чином, фактично понад 30% доходу втрачається через фінансові регулювання, встановлені НБУ, і це без урахування катастрофічного зниження доходів, через блокаду рф морських портів України.

«Аграрна спільнота закликає НБУ посприяти розв'язанню вказаної проблеми аграріїв шляхом дозволу продажу валютної виручки від здійснення зовнішньоекономічних операцій за курсом, який встановлюється комерційними банками України, а не курсом НБУ. Інакше аграрна галузь може бути найближчим часом повністю знищена не стільки воєнним шляхом, скільки економічним руйнуванням», — підсумовують в УКАБ.

Нагадаємо, що на час війни українські аграрії закликали уряд лібералізувати обіг пального.

 

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, завантажуйте додаток у AppStore, підписуйтесь на нас у Instagram или на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus