Зернова угода: один день простою судна в черзі коштує $30 000 — Кубраков
Зараз у черзі на перевірку стоять 77 суден, одеські порти використовуються лише наполовину. Така штучна затримка призводить до щоденного зростання збитків для аграріїв і подорожчання зерна.
Про це повідомив міністр інфраструктури України Олександр Кубраков у Facebook.
За його словами, у листопаді експорт продовольства через «зерновий коридор» знизиться до менш ніж 3 млн т через штучне затягування росією інспекції суден.
«Ми мали досвід проведення 40 інспекцій на добу, зараз через позицію росії на день перевіряється в п'ять разів менше. У жовтні «зернова ініціатива» дозволила експортувати 4,2 млн т зернових, у листопаді не вийдемо і на 3 млн т. При цьому технічно ми можемо вийти на 6 млн тонн на місяць», — повідомив Кубраков.
Він зазначає, що простій одного судна в черзі обходиться в $30 тис. щодня. При цьому середній термін очікування інспекції становить 2-5 днів.
«Стратегічно ми повинні домогтися не тільки прискорення інспекцій на Босфорі, а й приєднання до ініціативи портів Миколаєва та пролонгації угоди до щонайменше року. Про приєднання до ініціативи портів Миколаєва ми офіційно звернулися в ООН і Туреччину», — додав Кубраков.
За даними міністерства, з портів вийшли ще 7 суден із продовольством. А в обробці перебувають 19 суден. Від початку дії «зернового коридору» з України вивезли 12,2 млн т зерна на понад 500 суднах.
Нагадаємо, що залучення Миколаївського морського торговельного порту до реалізації «зернової угоди» буде можливим лише після звільнення Кінбурнської коси, вважає голова Миколаївської ОВА Віталій Кім.
Голова групи Allseeds В’ячеслав Петрище назвав непрозорою роботу «зернового коридору» та звинуватив у корупції чиновників Мінінфраструктури і АМПУ.
Сергій Герасименко, Latifundist.com, 2022 р.