Держгарантії компенсацій судновласникам по «зерновому коридору» допоможуть захистити агроекспорт — Чайківський

Надання державних гарантій щодо компенсування морським перевізникам шкоди, заподіяної їм внаслідок збройної агресії рф — це не тільки захист учасників «зернового коридору», вкрай необхідний в умовах перманентного саботування росією його роботи. Перш за все — це стратегічне рішення, направлене на нівелювання ризиків різкого падіння агроекспорту у разі здійснення росією якихось нових провокацій.

Таку думку висловив народний депутат України, секретар комітету з питань аграрної та земельної політики Іван Чайківський, коментуючи схвалення Верховною Радою змін до закону про бюджет-2023, якими, між іншим, передбачене і гарантування виплати компенсацій.

Нагадаємо, що мова йде про проєкт закону №8399, прийнятий Верховною Радою 24 лютого. 2 березня закон направлений на підпис президенту України, так що вже в найближчі тижні держгарантії для операторів «зернового коридору» можуть стати реальністю.

«Арифметика дуже проста. За 7 місяців дії «зернового коридору» через морські порти Великої Одеси експортовано більше 20 млн т зерна. Це менше, ніж було заплановано, але все одно левова частка зернового експорту. Тобто ризик блокування морських шляхів перевезення зерна, напряму корелює з ризиком різкого падіння агроекспорту, чого необхідно запобігти», — пояснює Іван Чайківський суть схвалених новацій.

Експерт підкреслює, що в останні місяці росія активно блокує інспектування суден у Босфорі. При цьому неможливо спрогнозувати її подальші дії — достатньо згадати обстріл буксирів біля Очакова восени 2022 року.

З іншого боку, навіть після того, як рф у минулому жовтні оголосила про призупинення участі в зерновій угоді, рух суден з зерном не припинився. Тобто, оператори і власники суден готові до певного ризику, але їм потрібні гарантії відшкодування можливої шкоди. Новий закон саме такі гарантії їм і надає.

«Закон про держбюджет-2023 доповнюється новою статтею 36, якою гарантується виплата компенсацій фрахтувальникам, операторам та/або власникам морських суден. Дія цієї норми поширюється на шкоду, заподіяну внаслідок збройної агресії рф проти України та воєнних дій на території України. Встановлений і розмір компенсацій — до 20 млрд грн. Виділятися кошти на ці цілі будуть з державного дорожнього фонду. Таким правом наділений Кабмін», — конкретизує законодавчі зміни народний депутат.

Уточнимо лише дві деталі. По-перше, гарантії поширюються не тільки на морські судна, але і на судна внутрішнього плавання. А по-друге, на судна як під прапорами України, так і під прапорами іноземних держав.

«Примітно, що спочатку проєкт №8399 не містив пункту про гарантування виплати компенсацій морським перевізникам. Він з’явився після внесення відповідної поправки від час другого читання. Але добре те, що добре закінчується. Я вважаю, що це дуже своєчасна і важлива законодавча зміна», — резюмує Іван Чайківський.

Нагадаємо, що напередодні продовження «зернової угоди» росія в черговий раз заявила, що якісь пункти угоди не виконуються на її користь. Таким чином рф намагається отримати преференції для своєї економіки.

Софія ЯрошенкоLatifundist.com, 2023 р.

Виконано за допомогоюDisqus