Непрямі фінансові збитки для сільського господарства внаслідок війни сягнули $83 млрд — KSE
Непрямі фінансові втрати сільського господарства внаслідок повномасштабного вторгнення росії оцінюються у $83 млрд, йдеться у звіті KSE.
Підписуйтесь на наш YouTube: топи агрохолдингів без краваток
Непрямі збитки включають в себе втрати рослинництва, тваринництва, втрат виробників через порушення експорту, а також втрати через зростання виробничих витрат та втрати через потребу у рекультивації.
Найбільша частка непрямих втрат спричинена зниженням виробництва продукції рослинництва. Сукупні непрямі втрати через скорочення виробництва продукції рослинництва складають $46,5 млрд. Виробництво продукції рослинництва скоротилось і через зниження посівних площ і через зміну технології виробництва, що зумовлює падіння врожайності основних сільгоспкультур.
Другою за розміром категорією втрати через порушення експорту. Втрати внаслідок порушень експорту оцінюється у $24,1 млрд. Морська блокада, встановлена РФ на початку вторгнення, а згодом обмежене функціонування так званого зернового коридору, призвела до зростання логістичних витрат, що спричинило зниження внутрішніх цін на основну експортно-орієнтовану продукцію аграрного сектору.
«Незважаючи на відновлення морських перевезень з відкриттям повноцінного українського морського коридору, ціна фрахту у таких перевезеннях суттєво перевищує ціни до повномасштабного вторгнення, що все це є фактором тиску на ціну основної сільськогосподарської продукції. Враховуючи поліпшення ситуації, що спостерігається в 2024 році ми припускаємо, що знижені ціни на основну сільськогосподарську продукцію мали вплив на врожаї 2022-2023 календарних років, на перехідні залишки 2022 року, але не матимуть впливу на врожай 2024 календарного року», — йдеться у звіті.
На решту категорій припадає 9% від загальної суми. Непрямі збитки внаслідок скорочення виробництва у тваринництві складають $ ,5 млрд, втрати внаслідок здорожчання факторів виробництва (палива та мінеральних добрив) складають $4,4 млрд, а втрати через потребу в рекультивації земель оцінюються у $0,3 млрд.
- Агросектор України від початку повномасштабного вторгнення зазнавзбитків на понад $11 млрд.
- Втрати виробництва зернових та олійних внаслідок руйнування Каховської ГЕС сягають близько 1,4 млн т.
Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2024 р.