Весняні заморозки знищили посіви на південному сході України

Сезон-2025 на південному сході України видається непростим. Три хвилі весняних заморозків у поєднанні з нестачею вологи вже зараз загрожують суттєвими втратами врожаю. Частину площ доведеться пересівати, а окремі плодово-ягідні культури вже втрачено безповоротно.

Про це повідомив Сергій Корнюшенко, менеджер із розвитку агротехнологій Південного регіону компанії LNZ Group, у коментарі SuperAgronom.com.

За його словами, у деяких районах температура знижувалася до -6°C, що особливо сильно вдарило по озимому ріпаку — більшість посівів перебували у фазі цвітіння й зазнали суттєвих пошкоджень. У багатьох випадках культури доведеться пересівати.

«Саме під час тих заморозків був період цвітіння ріпаку, а мороз десь пошкодив як нижній ярус, так і верхній. Тож однозначно буде повне випадіння цвіту і на врожай можна не сподіватись», — розповів фахівець.

Крім ріпаку, pокрема в Синельниківському та Придніпровському районах Дніпропетровщини пошкоджено озиму пшеницю — через заморозки зупинився її розвиток, нижні листки відмерли. Аналогічна ситуація з кукурудзою — на ранніх посівах у фазі 2–3 листків рослини частково померзли. Хоча точка росту залишилася живою, фахівець прогнозує зниження врожайності на 20–30%.

«Через заморозки пшениця призупинила ріст, подекуди навіть повністю пошкоджені нижні листки, повідмирали. Вона вже пустила прапорцевий листок і мала скоро колоситись, але мороз її пригнітив», — каже експерт. 

Також постраждали й ранні посіви кукурудзи, зокрема на Дніпропетровщині, Харківщині, Запоріжжі. Де вже рослини були у фазі 2-3 листочків, вони померзли і поскручувались, хоча точка росту здебільшого жива залишилась. Кукурудза така відійде, але зрозуміло, що запланованого врожаю не досягти. На думку Сергія Корнюшенка, зниження врожайності в таких посівах кукурудзи може сягати 20-30%.

За його словами, на соняшнику також більше постраждали ті рослини, які випустили уже 2-3 справжні листки. Правда, точка росту теж переважно жива, хоча він бачив принаймні одне поле, де соняшник вимерз повністю і його доведеться пересівати.

Взагалі, в аграріїв південно-східних областей, які ще не сіяли пізніші ярі, зараз дилема. З одного боку ґрунт прогрітий, але є загроза приморозків. З другого боку — традиційна нестача опадів і вологи, але днями обіцяють дощі. Тому багато хто наразі ризикує і сіє, зоб встигнути до дощів. Хоч синоптики знову передбачають, що днями буде похолодання і знов до заморозків.

Серйозно постраждав і соняшник — в окремих господарствах Дніпропетровської області культури вимерзли повністю. У деяких випадках сім’ядолі отримали сильний стрес і не розкрились.

«А ще я спостерігав такі наслідки приморозків на соняшнику: де сім’ядолі лише вийшли із ґрунту і вдарили морози, і вони просто отримали стрес і не розкрились. Що буде далі з такими посівами — поки що невідомо», — розповів фахівець.

На сьогодні кукурудза вже висіяна майже на всіх площах, соняшник — приблизно на половині. Ті господарства, що орієнтуються на пізні посіви, ще мають шанси, але тут ризик посухи — особливо актуальний, оскільки волога в ґрунті залишається лише на глибині 8–10 см.

«Я нещодавно був у такому господарстві, і в них вимерзло повністю 200 га черешні. Також пропали абрикоси, частково вишня. Хіба що яблука «проскочили» цей період. Також в іншого фермера повністю вимерли посіви ранніх огірків, доведеться висаджувати розсаду знову. Також вони садили кавуни, то тут начебто рослини пережили морози, але як будуть розвиватись надалі — поки під питанням», — розповідає Сергій Корнюшенко.

Софія ЯрошенкоLatifundist.com, 2025 р.