Ціни на українську кукурудзу знизились в межах 15 $/т, оскільки турецький попит вичерпується — експерт
Останні два тижні ринок української кукурудзи перебуває під тиском — ціни впали приблизно на 15 $/т з 243 до 225–228 $/т DAP. Головна причина — перегрітий турецький попит, який наразі вичерпується. Про це в коментарі Latifundist.com розповів директор департаменту зовнішньоекономічної діяльності Групи «АГРОТРЕЙД» Андрій Бут.
Підписуйтесь на наш Telegram: все про внутрішнє життя агрохолдингів
«Українська кукурудза була найдорожчою у світі, значною мірою через активний попит Туреччини, яка купувала і для себе, і для реекспорту», — пояснює Бут.
Через це інші традиційні імпортери — Єгипет, Італія, Іспанія — практично не рахувалися.
1 травня Туреччина видала квоту на імпорт 1 млн т кукурудзи зі зниженим нульовим митом замість звичних 5%. Ринок спочатку позитивно відреагував на новину, очікуючи додаткового попиту, зазначає Бут. Але насправді половину обсягів уже було закуплено або завезено до Туреччини раніше — нерозмитнене зерно чекало на складах. Фактична додаткова потреба становила не більше 500 тис. т.
Далі турецька державна агенція TMO оголосила про продаж 200 тис. т кукурудзи з внутрішніх резервів, що охолодило ринок ще більше. Покупці сповільнилися, внутрішні ціни в Туреччині впали, а за ними знизилися й закупівельні ставки в Україні.
«Тобто для того, щоб ціна кукурудзи знову пішла вгору, нам потрібно розуміти, наскільки сильний ще є попит з Туреччини. Тому що в основному всі інші країни будуть орієнтуватись на Південну Америку. Не так багато часу залишилось — кінець травня, червень, липень — і там вже буде новий врожай», — зазначає експерт.
Він додав, що новини про зменшення Євросоюзом імпортної квоти на українську кукурудзу не так тиснуть на ринок, як можливе введення квоти на пшеницю.
«Ця квота буде швидко вибрана і там, наскільки я розумію, будуть дійсно мита на пшеницю. Тобто Україна не відправить багато пшениці в Європу. Це, мабуть, більша проблема, ніж для кукурудзи. Кукурудза все одно буде їхати, тому що ЄС імпортує багато кукурудзи і її треба брати звідкись», — підсумував Бут.
Читайте також: Євросоюз планує зменшити квоти на український імпорт. Найбільше це вплине на кукурудзу, цукор, мед та птицю — FT
Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2025 р.