НІБУЛОН просить Зеленського відтермінувати мита на експорт сої та ріпаку до 2026 року
«НІБУЛОН» звернувся до Президента України Володмира Зеленського з проханням накласти вето на законопроєкт №13157, який, зокрема, передбачає запровадження 10% експортного мита на сою та ріпак. Компанія вважає, що ухвалення відповідних змін порушує низку правових норм і створює економічні ризики.
Підписуйтесь на наш YouTube: топи агрохолдингів без краваток
«Звертаємося до Вас як до гаранта Конституції України та захисника верховенства права з проханням втрутитися у ситуацію, що склалася навколо ухваленого Верховною Радою законопроєкту №13157, який, серед іншого, передбачає запровадження 10-відсоткових експортних мит на сою та ріпак», — йдеться в офіційному зверненні компанії.
У «НІБУЛОНі» наголошують, що впровадження мит у запропонованому форматі та в обхід встановлених процедур підриває правові основи держави, ставить під сумнів передбачуваність економічної політики та може відлякати інвесторів.
«Ми просимо Вас скористатися своїм правом вето та відтермінувати набуття чинності норм щодо експортних мит до 01.01.2026. Це дозволить ініціювати публічний діалог із бізнес-асоціаціями, врахувати позицію учасників ринку та забезпечити відповідність законодавчих змін Конституції та принципам податкової стабільності», — вважають в агрохолдингу.
У зверненні компанія наводить низку аргументів щодо невідповідності процедури ухвалення правок нормам законодавства. Зокрема, йдеться про порушення Регламенту Верховної Ради — поправки щодо мит були внесені до законопроєкту, який не стосувався регулювання експорту. Також компанія звертає увагу на порушення принципу податкової визначеності — згідно з Податковим кодексом, податкові зміни не можуть набирати чинності раніше, ніж за пів року до початку нового бюджетного року.
У компанії підкреслюють, що закон суперечить міжнародним зобов’язанням України, зокрема Угоді про асоціацію з ЄС, і формує негативний сигнал міжнародним партнерам.
«Такі важливі рішення мають прийматись через окремий законопроєкт із залученням бізнесу та з дотриманням Конституційних норм», — зазначено в зверненні.
Читайте також: Соєво-ріпакові правки прийняли. Чому питання підтримки олійної галузі назвали «чорним днем» українського парламентаризму
- Верховна Рада на засіданні 16 липня проголосувала в другому читанні за законопроєкт №13157, в якому були соєво-ріпакові правки. Спочатку парламент відхилив «соєво-ріпакові» правки. Через це депутати почали блокувати трибуну. Згодом вона була розблокована і голосування продовжилось.
Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2025 р.