Що з цінами на масло і куди вони летять? Відповідають Волошкове поле, Галичина, АТБ і експерти молочного ринку


Джерело фото: Latifundist.com

Багаторічна криза товарного молочного виробництва, руйнування енергетичної інфраструктури і посуха призвели до значного дефіциту молока-сировини в Україні. Закупівельні ціни, а отже і собівартість продукції переробки ростуть мало не щодня. В той же час торгові мережі не поспішають змінювати цінники і розраховуватися із постачальниками, скаржаться на молокозаводах. Низька маржинальність на внутрішньому ринку змушує шукати кращих варіантів на зовнішніх. 

Це лише деякі з причин, чому в Україні так здорожчала молочка в цілому і вершкове масло зокрема. Про ситуацію на ринку молокопродуктів і про те, чого чекати далі, Latifundist.com дізнавався у провідних українських молочних компаній і експертів.

Ціни на сире молоко галопують

Основну частину у структурі вартості масла і сиру становить сировина. За останній рік закупівельні ціни на молоко зросли на 45% — це значно підвищило наші витрати на виробництво масла і сиру, каже генеральний директор компанії  «Волошкове поле» Андрій Табалов. Додає, що цей тренд почався ще восени минулого року і триває донині

Середні закупівельні ціни на молоко станом на 1 листопада 2024 року (за даними АВМ):

  • екстра ґатунок — 18,95 грн/кг без ПДВ, що на 1,25 грн більше ніж місяць тому. 
  • вищий ґатунок 18,40  грн/кг без ПДВ (+1,70 грн). 
  • перший ґатунок — 16,70 грн/кг без ПДВ (+60 коп.)

Куди поділось молоко?

Ціни на сировину зростають, зокрема, і через її дефіцит. Це збільшує логістичне плече збору молока. Переробники готові везти якісне молоко за кількасот кілометрів. Тому зовсім не дивина, коли з Житомирщини щоденно відправляються молоковози, скажімо, до Вінницької області.

Георгій Кухалейшвілі

аналітик АВМ

«Також ріст ціни молока триває через те, що в умовах дефіциту молокопереробні підприємства вимушені закуповувати більше сировини на далеких відстанях та витрачати додаткові гроші на логістику»,  каже аналітик АВМ Георгій Кухалейшвілі.

За словами CEO молочної компанії «Галичина» Володимира Петрини, цей дефіцит наслідок багаторічного занепаду молочного тваринництва в Україні. Дрібнотоварне виробництво поступово зникає, а великотоварне ще не набрало обертів.

Володимир Петрина

CEO молочної компанії «Галичина»

«В нас не сформувався дрібнотоварний сегмент, він не давав якість. А великотоварні господарства сьогодні зростають не надто інтенсивними темпами. В результаті ми в Україні сьогодні переробляємо приблизно 3,5 млн тонн молока, в той самий час, як польські виробники  більше 14 млн тонн. Це явно недостатньо для того, щоб забезпечити як внутрішній ринок, так і експорт».

Але не лише системна криза спричинила недостачу сировини. В «Асоціації виробників молока» кажуть, що наразі молочна галузь переживає наслідки спекотного літа.

Довготривалі відключення електроенергії через руйнування енергетичної інфраструктури внаслідок ракетних атак призвели до перебоїв в роботі систем вентиляції на молочно-товарних фермах. Корови отримували теплові удари, їх продуктивність падала.

Європейським курсом

Хоча сировина займає понад 70% у структурі вартості масла і сиру, є й інші чинники, що впливають на ціну, кажуть у компанії «Волошкове поле». Це і зростання цін на електроенергію та газ, і збільшення зарплат, хоча навіть воно не вирішує проблему дефіцита кадрів через мобілізацію. Мають питання і до рітейлу, який часто затримує переоцінку, стримуючи ціни для споживачів, що обмежує можливості виробників молочних продуктів.

Андрій Табалов

 гендиректор компанії 

«Волошкове поле»

«Через низьку маржу (на рівні 5-6%) багато українських виробників змушені більше орієнтуватися на експорт, щоб зберегти рентабельність, а це може призвести до дефіциту продукції на внутрішньому ринку. Крім того, імпортні молочні продукти, особливо сир, також тиснуть на вітчизняний ринок, що ускладнює конкурентність місцевих виробників. Ми маємо пріоритет забезпечити українських споживачів якісним продуктом, але існують фактори, які не піддаються нашому контролю та змушують нас адаптуватися».

У прес-службі компанії «АТБ» повідомили, що у їхній мережі вершкове масло за останні два місяці зросло у ціні в середньому на 15% і поки що це ніяк не вплинуло на попит.

«Попит поки що не змінився в цілому в групі «Масло». Але це утримання і не зниження попиту досягається за рахунок акцій (покупець віддає перевагу акціям враховуючи високу ціну на масло)», пояснили у прес-службі компанії.

Ці причини змушують українського виробника вершкового масла шукати свої ринки збуту за кордоном. Тим більше, що наше вершкове масло Європа імпортує з України охоче, а ціни на нього там останнім часом тільки зростають.

Володимир Петрина

CEO молочної компанії «Галичина»

«Багато наших виробників орієнтовані на європейський ринок масла. На зростання внутрішніх цін вплинула достатньо спекулятивна ціна на експорт, адже дуже багато українських виробників сьогодні мають дозвіл постачати вершкове масло на європейський ринок».

Чому злетіли світові ціни на вершкове масло?

Ф'ючерси на гуртові постачання вершкового масла в Євросоюзі зросли на 49,5% з початку 2024 року, досягнувши історичного рекорду у вересні 8150 євро за тонну, повідомляє «Економічна правда». 

У Польщі вершкове масло з початку року подорожчало на 40%, до 8 злотих за стандартне пакування, а ближче до свят очікується зростання до 10 злотих, зазначає Rzeczpospolita. У Німеччині ціна зросла на 39,7%, 250-грамова упаковка в супермаркетах коштує від 2,39 євро.

Справа в тім, що протягом останніх років у ЄС також фіксується зниження рентабельності молочного виробництва. Серед причин фахівці в глобальному сенсі називають ковід і російсько-українську війну, що спричинили високу цінову волатильність на ринку добрив та зернових. Проблеми також пов'язані зі старінням власників ферм та кліматичними змінами.  

Максим Фастєєв

 провідний аналітик «Інфагро»

«В цьому році ситуація в економіці нормалізувалася. Але «зелена» повістка пришвидшує занепад тваринницького бізнесу. Тобто навіть якщо маржинальна історія покращилась, то довготривалі процеси знижують перспективи галузі. І тому навіть найкращий позитивний прогноз на 10 років для Європи  це збереження поточних надоїв сирого молока»,  каже провідний аналітик «Інфагро» Максим Фастєєв.

За його словами, в основі цьогорічного різкого зростання цін на масло лежить глобальний баланс попиту і пропозиції не тільки сирого молока, але й окремо жирів та протеїнів, з яких складається молоко. Якщо по протеїну останній рік баланс на світовому ринку рухався в сторону профіциту, то по жирам формувався дефіцит. 

«Ключові експортні регіони зменшили пропозицію сирого молока, у тому числі через зниження вмісту жирів. В той же час регіони імпорту (в першу чергу, Китай, Близький Схід) збільшили споживання жирних продуктів (зокрема, масла). Через це ми бачимо високий попит на вершки наливні та вершкове масло в Європі, цінові рівні яких піднялись до рекордних значень ще у вересні»,  зазначив Максим Фастєєв.

Українські виробники не пропустили можливості заробити на ринковій кон'юнктурі. Хоча по факту зараз в Україні немає великих обсягів масла. Якщо ми експортуємо, в країні з'являється внутрішній дефіцит.

Максим Фастєєв

 провідний аналітик «Інфагро»

«Висновок: різке зростання цін на вершкове масло  результат глобальних цінових тенденцій, що трансформувались в Україні в активізацію експорту та зростання собівартості виробництва».

Чого очікувати далі?

За прогнозами АВМ, у другій половині листопада варто очікувати подальше зростання закупівельних цін на молоко. Вони можуть стабілізуватися у грудні напередодні різдвяних свят, коли на світовому молочному ринку сповільнюється торговельна активність. 

Навряд чи ціни суттєво знизяться, це малоймовірно внаслідок скорочення експорту молочних продуктів, вважає Георгій Кухалейшвілі. Експерт припускає, що низькі запаси вершкового масла в Україні також стримуватимуть зниження цін на молоко.

В ЄС є очікування сезонного зниження попиту на вершкове масло, а отже чекаємо і зниження цін у першому півріччі нового року. Це має нормалізувати ситуацію і на українському ринку. 

Максим Фастєєв

 провідний аналітик «Інфагро»

«Питання лише, скільки у нас до того часу буде експортовано масла і наскільки нам вистачить самим до кінця зими? Якщо вистачить  це одна історія. Тобто позитивний сценарій. Ціни стабілізуються приблизно на поточному рівні, можливо, з невеликою корекцією вверх. Але якщо нам не вистачатиме власних жирів, то можливо, доведеться їх імпортувати, що підвищить наші внутрішні ціни на масло».

Переробники молока не виключають подальшого зростання цін на масло і сир у межах 10-15%, адже ціни на енергоносії та сировину, зарплатний фонд продовжують зростати. 

Очевидно, подальше подорожчання молокопродуктів спричинить зниження попиту.

Володимир Петрина

CEO молочної компанії «Галичина»

«Зростання ціни на молочку, яка не встигає за ціною на сировини, психологічно буде формувати той бар'єр, який зупинятиме попит. Тому ми побачимо декотре охолодження ринку молочних продуктів. Втім, молочні продукти є першою необхідністю. Тому саме на молоко реакція споживача буде в останній момент. Але попит зменшиться однозначно».

Отже, найближчим часом слід очікувати подальшого зростання як закупівельних цін на молоко-сировину, так і на молочні продукти. Ціни можуть стабілізуватися після новорічних свят за умови, якщо в Україні буде достатньо вироблятися вершкового масла, а світовий ринок пропонуватиме нижчу ціну.

Віолетта Громова, Latifundist.com

Виконано за допомогоюDisqus