Гроші на посівну: як зекономити обігові кошти та отримати додатковий дохід

Гроші на посівну: як зекономити обігові кошти та отримати додатковий дохід
Гроші на посівну: як зекономити обігові кошти та отримати додатковий дохід
Джерело фото: Latifundist.com

Сьогодні аграріям доступні різні фінансові інструменти, які значно вигідніші, ніж традиційне банківське кредитування. Один із них — авальований вексель. В агробізнесі його зазвичай виписують в рахунок оплати за поставлені дистриб’ютором насіння, ЗЗР і добрива. Схема проста: навесні за допомогою векселя, авальованого в одному із банків, компанія фінансує 100% вартості ТМЦ, а розраховується за них восени.

Як це працює на практиці? На яких умовах у такому разі продають ТМЦ дистриб’ютори? Як авальований вексель допомагає зекономити кошти та ще й отримати додатковий дохід? Про це все далі.

Вексельний механізм розрахунку

Вже декілька років поспіль загальний показник ринку авалювання векселів тримається на позначці у 5 млрд грн. Це означає лише одне — попит на цей інструмент є!

Те, що авальовані векселі ефективний інструмент розрахунку стверджує фінансовий директор ALFA Smart Agro Олександр Демчук.

Олександр Демчук

фінансовий директор 
ALFA Smart Agro

«Наші партнери все частіше звертаються до нас щодо організації взаєморозрахунків за допомогою авальованих векселів. Загальний обсяг продажів ТМЦ, де взаєморозрахунки за них були проведені за допомогою авальованих векселів, становить близько 3-5% від усього обсягу продажів за звітний період. В останні 2-3 роки цей відсоток суттєво не змінювався від суми продажів, але водночас кількість транзакцій, пов'язаних із цим цінним папером, щороку зростає на 20-30%. Тому з упевненістю можна говорити, що такий фінансовий інструмент справді популярний серед аграріїв, і його привабливість ще не досягла точки насичення на ринку».

Аби процес оформлення авальованих векселів був швидким, спрогнозувати свої потреби та звернутися до банку краще заздалегідь — за 2-3 місяці. У ПУМБ, який є одним з лідерів ринку з авалювання векселів, це підтверджують.

Олександр Камаралі

керівник напрямку
вексельних операцій 
ПУМБ

«Згідно з законодавством, авалювання векселів є кредитною операцією, тому на основі фінансового аналізу позичальника банком встановлюється кредитний ліміт, після чого укладається відповідний договір. Цей процес, звичайно, займає деякий час. Масово аграрії приходять за послугою авалювання навесні. Але для встановлення відповідних ділових відносин з банком краще звертатися у листопаді-грудні, щоб навесні вже бути готовим до закупівлі  у дистриб’ютора за допомогою авальованого векселя».

У групі компаній VITAGRO вже 10 років практикують купівлю ЗЗР і насіння для весняної посівної за допомогою авальованих векселів. А минулого року вперше скористалися цим фінансовим інструментом для придбання добрив. Як розповідає директор з корпоративних фінансів VITAGRO Сергій Бович, щоб бути готовими до весняної посівної 2022, вже зараз звернулися у банк і очікують рішення щодо встановлення ліміту на наступний рік.

Читайте також: Ефект масштабу

У банку ПУМБ ця процедура називається погодженням генерального кредитного ліміту (ГКЛ), який затверджується клієнту на певний період, але не менше ніж на рік. Іншими словами, фінустанова встановлює максимальну суму, у межах якої аграрій може користуватись  кредитними продуктами банка: від авалювання векселів до інвестиційних кредитів, залежно від виробничих потреб. Розмір же суми напряму залежить від фінансових показників компанії.

Авальований вексель чи кредит?

Чому вексель? Можливо, вигідніше скористатися кредитом? За словами засновника та голови наглядової ради агрохолдингу Ristone Holdings Вадима Нестеренка, авальований вексель — дешевший банківський інструмент порівняно з класичним кредитуванням. А економія коштів на обслуговуванні залучених ресурсів — це дуже важлива перевага для будь-якого бізнесу.

Погоджується з цією думкою і фінансовий директор Cygnet Agrocompanу Володимир Бондаренко, додаючи, що в останні декілька сезонів ставки на авалювання векселів перебували у діапазоні 2-4,5%.

Володимир Бондаренко

фінансовий директор 
Cygnet Agrocompanу

«За таких ставок, навіть за умови дещо вищої ціни товару, вексельний розрахунок може бути вигіднішим, ніж передоплатні умови, що потребують залучення гривневого банківського кредиту зі ставкою 12-14% річних. Валютний кредит можна залучити значно дешевше, ніж гривневий, — під 3-6% річних. Проте він передбачатиме утримання курсового ризику до осені, що може бути критично для компаній, чия продукція орієнтована на внутрішній ринок і не має прив’язки до валюти».

До речі, авальованими векселями, як засобом розрахунку, Cygnet Agrocompany користується з 2014 р. За цей час агрохолдинг набув практичного досвіду співпраці з п’ятьма з ТОП-10 банків України. Основним мотиватором вибору цього інструменту була складна ситуація на ринку в 2014-2015 рр. За словами Володимира Бондаренка, у той період відсоткові ставки за гривневими кредитами зросли до понад 30% річних. Валютні кредити, окрім високих ставок, несли ще й ризики курсових збитків через постійне зростання курсу долара. Тож холдинг шукав інструмент, який би захищав від ризиків девальвації гривні і був недорогим. І ним став авальований банком вексель.

Читайте також: Финансовые инструменты для аграриев: какие выбрать?

Продавати продукцію тоді, коли вигідно

У Ristone Holdings ще однією перевагою векселя називають те, що він дає можливість здійснювати реалізацію продукції у період максимально високих цін на неї, отримавши від постачальника товару відстрочку платежу. За словами Вадима Нестеренка, для АПК, з його розтягнутими за часом виробничими циклами, це дуже важливо. Також використання авальованого векселя підтверджує надійність ділової репутації холдингу. Адже, якщо за його фінансові зобов'язання готова заручитись солідна фінансова установа, це наочний показник того, що холдинг успішний і платоспроможний.

«Конкретні причини звернення до цих цінних паперів — нівелювання валютних ризиків, які є істотним чинником для підприємств АПК, і можливість використання фінансового інструменту за низькою вартістю обслуговування. Загалом нині авальовані векселі дають можливість здійснювати продаж своєї продукції у період найбільш вигідної цінової пропозиції», — пояснює Вадим Нестеренко.

Продавати продукцію тоді, коли вигідно

Нівелювання курсових ризиків

Номінований у гривні вексель, на відміну від валютного банківського кредиту чи товарного кредиту постачальника, який переважно також прив’язаний до долара, не несе в собі курсових ризиків на момент його погашення.

«Фіксація валютного курсу відбувається на момент першого платежу. Це дозволяє уникнути додаткових витрат у разі можливого зростання валютного курсу на момент остаточного розрахунку. Недоліків використання векселя з авалем я не знаходжу. Навпаки, бачу у ньому досить ефективний інструмент не лише з позиції фінансово-господарської діяльності, а й з погляду формування репутації холдингу як надійного, відповідального та платоспроможного партнера», — пояснює засновник та голова наглядової ради агрохолдингу Ristone Holdings.

Гнучке керування фінансами

За допомогою авальованого векселя агровиробник може розподіляти фінансові потоки. Як це виглядає на практиці? Керівник напрямку вексельних операцій ПУМБ Олександр Камаралі   пояснює, що, наприклад, за необхідні ТМЦ агровиробник може частково розрахуватись  грошима, а частково — авальованими векселями. Є такі групи товарів, які дистриб’ютори не готові відвантажувати на умовах товарного кредиту або вексельного розрахунку. Найчастіше — це паливно-мастильні матеріали. Тоді, щоб не брати кредит у банку, обігові кошти спрямовуються на цю статтю витрат, а інші товари закуповуються за допомогою авальованого векселя.

У ПУМБ також відмічають, що серед деяких клієнтів присутня практика, коли придбання товару здійснюється за вексельною формою розрахунку, а власні кошти спрямовуються на депозит. Тим самим аграрій формує таку собі «подушку ліквідності» на випадок непередбачуваних обставин. У той час, коли витрати за обслуговування аваль векселя складають у середньому 3% річних, 7% річних за депозитом здатні згенерувати навіть додатковий дохід аграріям. 

Коли авальований вексель — влучне рішення?

Однак, перед тим, як обирати той чи інший фінансовий інструмент для оплати ТМЦ, Олександр Камаралі радить проаналізувати і порівняти переваги кожного з них.

«Не потрібно плутати і забувати, що кредит — це «живі» гроші, які позичальник віддає дистриб’ютору за продукцію одразу,а авальований вексель — це гарантія того, що гроші будуть отримані в повному обсязі в обумовлену сторонами дату. Дистриб’ютор під кожен товар встановлює свою суму дисконту. Якщо це грошові кошти — це одна ставка дисконтування, і найчастіше вона найбільша. Якщо товарний кредит — друга, вексель — третя. Тому, щоб правильно та коректно визначити найвигідніший   фінансовий продукт, для розрахунку крім його вартості, треба ще враховувати суму дисконту від дистриб’ютора. Коли порівняємо всі ці показники, то побачимо, який фінансовий інструмент кращий. Буває вексель, а часом може бути і кредит. У ПУМБ ми намагаємось роз’яснювати такі нюанси клієнтам і допомагаємо обирати найоптимальніший спосіб фінансування», — пояснює Олександр Камаралі.

За словами Володимира Бондаренка, на вартість товару від дистриб’ютора дійсно впливає спосіб оплати. Найдешевшу ціну він пропонує на умовах 100% передоплати, але така форма оплати зазвичай потребуватиме від агрокомпанії залучення банківського кредиту, за який стягуватиметься відсоткова ставка.

Володимир Бондаренко

фінансовий директор 
Cygnet Agrocompanу

«При оплаті векселем ціна товару від дистриб’ютора дещо вища. Проте комісія за авалювання векселя в банку менша, ніж ставка банківського кредиту. І найдорожча ціна — на умовах товарного кредиту до осені. Але в такому разі агропідприємство вже не несе додаткових фінансових витрат. Слід додати, що вексельний борг у гривні не змінюється, товарний кредит прив’язаний до долара, а банківський кредит може бути як гривневий, так і валютний».

У групі компаній VITAGRO перед тим, як обирати той чи інший фінансовий інструмент, дізнаються у дистриб’ютора про всі умови, за яких можна придбати ЗЗР і насіння. Потім аналізують їх, дисконтують всі грошові потоки, які мають сплатити, і обирають найоптимальніший варіант.

Посівна, техніка у роботі

Сергій Бович

директор з
корпоративних фінансів
 VITAGRO

«Наприклад, якщо є варіант стовідсоткової оплати і векселів, то що вигідніше? Заплатити відразу всі кошти за ЗЗР та насіння чи спрямувати їх на закупівлю мінеральних добрив, паливно-мастильних матеріалів, енергоносіїв або інвестиційні витрати? Насправді авальований вексель — дуже зручний інструмент».

Читайте також: Як з невеличкого господарства вирости у стабільний та успішний агробізнес?

Які умови від дистриб’юторів?

Які умови ставлять дистриб'ютори у разі, якщо агрокомпанія хоче використати авальований вексель: чи є певна сума, на яку потрібно взяти ТМЦ? Як розповідає Вадим Нестеренко, у практиці його агрохолдингу такого не було.

«Для постачальника товарів авальований вексель — надійний інструмент забезпечення виконання платежів. За рахунок банківської гарантії відсутній ризик неплатежу за вже відвантажений товар навіть у разі якоїсь тимчасової несприятливої ​​кон'юнктури ринку. Ще однією перевагою для постачальника є можливість використовувати вексель для подальших розрахунків за зобов'язаннями. Отже, векселі, які авалюються банківською установою, — взаємно зручний та надійний інструмент розрахунків, тому конкретних вимог щодо сум дистриб'ютори не висувають. Принаймні у нашій практиці такого не було», — пояснює засновник та голова наглядової ради агрохолдингу Ristone Holdings.

У компанії ALFA Smart Agro нам розповіли, що з цим фінансовим інструментом працюють вже давно, але найбільшої популярності він почав набирати у партнерів 5 років тому. Зараз при розрахунку авальованим векселем компанія надає істотні знижки.

Олександр Демчук

фінансовий директор 
ALFA Smart Agro

«Звичайно, ці знижки менші, ніж при 100%-й оплаті, але ми готові йти на зустріч нашим клієнтам і брати на себе деякі ризики, зокрема і валютні».

Оплата за вексель

Оплата векселя здійснюється за його пред’явленням на дату, яка в ньому вказана.

Володимир Бондаренко

фінансовий директор 
Cygnet Agrocompanу

«Більшість дистриб’юторів не залишає вексель у себе до осені, а передає його за індосаментом як засіб платежу великим міжнародним компаніям-оригінаторам насіння та виробникам ЗЗР за отриману від них на реалізацію продукцію. Ті зі свого боку пред’являють векселі до оплати агрокомпаніям в зазначений у векселі термін. Великі міжнародні компанії, які перед сезоном імпортували товари і восени «збирають дебіторку» для подальшого придбання валюти і розрахунків за своїми імпортними контрактами, активно використовують форвардні угоди з банками на придбання валюти восени за курсом, зафіксованим заздалегідь. Тому вони зацікавлені отримати гарантовану оплату за векселем восени, не побоюючись змін курсу долара».

Якщо агропідприємство не оплатить вексель, векселетримач звернеться до банку-аваліста і гарантовано отримає від нього оплату. З іншого боку, за словами Сергія Бовича, ті компанії, які цінують свою репутацію, оплачують векселі вчасно.

Сергій Бович

директор з
корпоративних фінансів
 VITAGRO

«Всі сторони зацікавлені в цьому фінансовому інструменті. Ми, як покупці, зацікавлені в тому, що не вилучаємо обігові кошти, отримуємо ЗЗР і насіння та нівелюємо свої ризики, пов’язані з курсовими різницями. Банк заробляє на комісії, а постачальник продає товар і отримує гарантію від банку, що вексель буде оплачений. У нашій практиці не було жодного випадку, коли б ми не оплатили вчасно. Ми цінуємо свою кредитну історію, відносини з постачальниками і вчасно закриваємо векселі».

У ПУМБ також відмічають, що агровиробники — відповідальні платники.

Олександр Камаралі

керівник напрямку
вексельних операцій 
ПУМБ

«Інколи бувають ситуації, коли настав термін платежу за векселем і власник векселя розраховує отримати кошти саме зараз, а агрокомпанія через об’єктивні причини в цей момент здійснити платіж не має можливості. Тоді банк виконує свій обов’язок аваліста та оплачує вексель. Але такі ситуації виникають вкрай рідко, тому що на цьому ринку вже давно всі один одного знають. Ніхто нікого не хоче підводити, і всі намагаються свої зобов’язання виконувати вчасно».

І додає, що за будь-яких умов зобов’язання аграрія за векселем завжди можна трансформувати у кредит. Якщо відкритий генеральний кредитний ліміт, то ця сума дозволяє погасити вексель за рахунок кредитних коштів.

Наталія Родак, Latifundist.com

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, завантажуйте додаток у AppStore, підписуйтесь на нас у Instagram или на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus