Проміжні вибори в США. Чим задобрювали аграріїв політики, та чого чекати у разі перемоги республіканців?

Проміжні вибори в США. Чим задобрювали аграріїв політики, та чого чекати у разі перемоги республіканців?
Проміжні вибори в США. Чим задобрювали аграріїв політики, та чого чекати у разі перемоги республіканців?
Джерело фото: Latifundist.com

Мільйони американців проголосували на проміжних виборах 8 листопада, під час яких вирішиться, чи зможуть республіканці контролювати Конгрес. Адже зараз обидві палати Конгресу контролюються демократами Джо Байдена. Це типово для США, коли після обрання нового президента його ж партія набирає більшість і до Конгресу. Якщо ж після проміжних виборів контроль візьмуть республіканці, то в наступні два роки зможуть блокувати ухвалення законів і проводити свої.

За даними екзит-полів (станом на 9 листопада), республіканці можуть отримати п’ять місць, необхідних їм для контролю над Палатою представників. А от щодо боротьби за Сенат, який наразі розділений 50/50, то оцінки неоднозначні. Ймовірно, результати демократів будуть кращими, ніж очікувалося, і це з урахуванням низького рейтингу схвалення Джо Байдена.

Яка роль в цих перегонах відводиться агросектору? Ми проаналізували американські ЗМІ і ось до яких висновків дійшли.

Ставка на фермерів завжди безпрограшна?

Бараку Обамі у 2008 і 2012 роках здобути президентство в тому числі допомогли голоси фермерів. Хоча упродовж кількох поколінь сільська Америка була переважно республіканською. За словами професора політології Бостонського коледжу Девіда Гопкінса, багато сільських округів у штатах Вісконсін та Пенсильванія, які раніше віддавали 40-60% республіканцям, зараз віддають 70%, а то і більше.

«Демократам не потрібно «перемагати» фермерів. Якщо їм вдасться скоротити маржу і відновити частку втрачених за останні 10 років позицій у сільській місцевості, це може бути великим успіхом», — каже Девід Гопкінс.

У свою чергу співзасновник дослідницької компанії Rural Voter Institute Ісаак Райт зауважує, що проблема демократів у спілкуванні. Їм потрібен урок, як спілкуватися з виборцями за межами своєї міської штаб-квартири. І рекомендує їм менше говорити про зміну клімату з фермерами.

Посуха на полі кукурудзи

Вирішується майбутнє кліматичних програм

Чому саме про клімат? Бо республіканці заперечують зміну клімату. Всім відомо, що американські фермери донедавна теж не вірили в концепцію зміни клімату і її впливу на зменшення врожаю. Однак, опитування у 2021 році, яке було проведене у 4 аграрних штатах показало, що 80% аграріїв вважають, що клімат змінюється. Хоча це і не впливає на їх непохитну підтримку республіканців. 

Аграрные цитаты нового президента США Джо Байдена
Читати також

Під час проміжних виборів, деякі представників республіканців акцентували увагу на ініціативі Байдена посилити кліматичні норми для виробників продуктів харчування, як-от запропоноване Комісією з цінних паперів і бірж правило звітування про парникові гази, опубліковане на початку цього року. В своїх виступах вони підкреслювали, що в Айові та Небрасці фермери та власники ранчо дуже занепокоєні цим нововведенням.

Також республіканці заявили, що в новому Законі про сільське господарство, який буде прийматися в наступному році, жодного доллара не виділять на кліматичні програми. 

«Я не буду сидіти склавши руки, поки ми дозволяємо десятиліттям справжнього двопартійного прогресу перевернутися з ніг на голову, щоб задовольнити людей, які вважають, що сільське господарство є згубним для природи. Я схиляюся до обговорення клімату, але я не хочу, щоб ми раптом включили такі модні слова, як регенеративне сільське господарство до законопроекту або надмірно акцентували увагу на кліматі», — сказав Глен Томпсон, конгресмен, який представляє західний округ Пенсільванії і має намір стати головою комітету з сільського господарства Палати представників у разі перемоги республіканців.

Водночас група з понад 150 сільськогосподарських та екологічних груп, від найбільшої в країні федерації профспілок до екологічної групи Sierra Club, закликали Джо Байдена додати кліматичні реформи до майбутнього законодавчого пакету. У листі вони закликали президента ухвалити такий законопроект, який допоможе виправити економічні та расові розбіжності в галузі, розширить доступ до харчування, підтримає справедливі умови праці в фермерських громадах, а також подолає кліматичну кризу.

ВРХ

Закон про сільське господарство під загрозою?

Потрібно пояснити, що кожні 5 років Конгрес формує та обговорює Закон про сільське господарство, яким регулює прямі сільськогосподарські субсидії, страхування врожаю, програми харчування тощо. Закон 2018 року дозволив витратити $428 млрд упродовж 5 років, з яких близько третина була спрямована на продовольчу допомогу, а четверть — на підтримку ферм.

На наступний рік заплановане оновлення закону, який по суті є опорою американського агробізнесу. Експерти говорять, що під контролем республіканців його ухвалення може проходити складніше. Адже крім розбіжностей по кліматичним питанням,  республіканці також хочуть скоротити фінансування SNAP — головної програми продовольчої допомоги у США, завдяки якій люди з низьким або нульовим доходом отримують талони для придбання харчових продуктів.

У 2014 і 2018 роках через їх бажання скоротити фінансування цієї програми, ухвалення законопроекту про сільське господарство сповільнилося. Демократи говорять, що в наступному році суперечки щодо SNAP можуть навіть зірвати прийняття законопроекту.

SNAP — головна програма продовольчої допомоги у США

Враховуючи нещодавню заяву адміністрації Байдена про плани покінчити з голодом до 2030 року, дебати щодо фінансування харчування, ймовірно, невідворотні. Основна боротьба буде проходити за виділення фінансування. За деякими оцінками, програма обійдеться у $531 млрд через збільшення нових користувачів, які звернулися до програми через пандемію COVID-19. Для порівняння, у законопроекті про сільське господарство 2018 року всі програми харчування, а не лише SNAP, обійшлися у $326 млрд.

Крім того, деякі консерватори хочуть скорочення сільськогосподарських субсидій. Хоча в обох партіях існує широка підтримка збереження цих витрат.

Чи залишиться американський агросектор без іммігрантів?

Ще одне питання, яке є досить болючим для американського агросектору — імміграція. В цій галузі 73% працівників є іммігрантами. Відповідно, коли обмежувальні імміграційні закони вступають в дію і перешкоджають потоку працівників-іммігрантів, то саме агробізнес страждає в першу чергу.

Що в такому разі робить американський фермер, який не хоче скорочувати виробництво та втрачати врожай? Звісно, він бере на роботу мігрантів без документів. Через це майже 50% працівників в сільському господарстві не мають документів.

В США існує дві основні категорії віз, які дозволяють іноземним громадянам працювати в агро та інших харчових галузях: візова програма H-2A, яка поширюється на сезонних сільськогосподарських працівників, і візова програма H-2B, яка стосується тимчасових несільськогосподарських працівників.

Програма H-2A є складною і дорогою для фермерів. Саме тому вона забезпечує менше 10% робочої сили іммігрантів в агробізнесі. Візова програма H-2B обмежена Конгресом в 66 тис. віз на рік. Однак Конгрес регулярно надає Міністерству внутрішньої безпеки, за погодженням з Міністерством праці, повноваження видавати додаткові візи, щоб допомогти роботодавцям задовольнити попит на сезонних працівників. Та про випуск додаткових віз H-2B іноді оголошують настільки пізно, що багато фермерів просто пропускають можливість отримати вигоду від працівників-іммігрантів.

Чи чує влада фермерів? Республіканці часто говорять своїм виборцям, що іммігранти хочуть забрати їх роботу, що через них росте злочинність. Згадаймо також президентство Дональда Трампа, який своїм указом ввів обмеження щодо в’їзду іммігрантів. За його словами, так він «потурбувався про власних громадян, яким дозволив зберегти робочі місця та ресурси лікарень».

План Трампа: аграрные цитаты Corn Head
Читати також

У 2021 р. Байден цю заборону зняв. Також у 2021 році Палата представників прийняла двопартійний Закон про модернізацію робочої сили на фермах (FWMA), який дозволить легалізувати працівників та модернізувати існуючу програму тимчасових віз H-2A. Поки він ще не діє в країні. Водночас профільні спілки говорять, що реформа сільськогосподарських візових програм допомогла б також подолати інфляцію цін на продовольство і закликають владу якомога скоріше її провести. 

Китайські відносини

Питання зовнішньоекономічних відносин також піднімалося під час проміжних виборів. І хоча більшість уваги у всьому світі була прикута до України (чи не зміниться підтримка США у разі перемоги республіканців), не обділили увагою й Китай.

Трамп, Байден, кукуруза и Китай. Почему украинским аграриям надо следить за выборами в США
Читати також

Нагадаємо, що ще під час президентської гонки у 2020 році Байден критикував торгову політику республіканця Трампа по відношенню до Китаю. Мовляв, вона тільки нашкодила фермерам, а не допомогла, бо експорт агропродукції скоротився на 40% у порівнянні з експортом під час другого президентського строку Обами.

Та чи відбулися якісь зміни після того, як республіканці прийшли в Конгрес? Певні зрушення у китайсько-американських відносинах можна було спостерігати в минулому році. Експерти говорять, що в адміністрації президента добре розуміють, що конфронтація може призвести до економічних втрат, адже китайська економіка є основним джерелом попиту на американські товари та послуги. Також важливою є співпраця з Піднебесною у боротьбі зі змінами клімату, яка вважається найбільшим джерелом викидів парникових газів.

Президент США Джо Байден. Фото: Scott Olson/Getty Images

У вересні відбулася телефонна розмова Байдена з Сі Цзіньпіном. Перший під час розмови вказав на «незмінну зацікавленість США в світі, стабільності і процвітання в Індо-Тихоокеанському регіоні і в усьому світі». Другий зазначив, «що протягом певного періоду часу політика, що проводиться Сполученими Штатами щодо Китаю, викликала серйозні труднощі в китайсько-американських відносинах, що не відповідає фундаментальним інтересам двох народів і загальним інтересам всіх країн світу».

В цьому місяці відбудеться саміт G20 в Індонезії,  де обидва лідери зустрінуться вже в офлайн форматі. Експерти говорять, що їм є що обговорити.

«Обсяги торгівлі можуть говорити про протилежне, але напруження, що зростає, в політичних відносинах призвело до погіршення комерційного середовища для багатьох американських компаній», — зауважив Майрон Діамант, виконавчий віце-президент Торгової палати США.

А ще потрібно обговорити торгові відносини на $655 млрд і острів Тайвань, який Пекін вважає своїм.

Що ж фермери? Як пише National Public Radio, вони розчаровані політикою Байдена відносно Китаю. Так, вони погоджуються, що торгова війна дуже їм нашкодила. У 2020 році набула чинності перша фаза нової торговельної угоди з Китаєм, згідно з якою Пекін погодився придбати сільськогосподарську продукцію в США на $80 млрд у перший рік. То вони запитують: а що далі? Яке майбутнє китайських відносин? «Пройшло 2 роки, а ми майже нічого не чули про міжнародну торгівлю», — розповів National Public Radio фермер з Південної Дакоти.

У свою чергу представники республіканців під час своїх промов неодноразово «лякали» фермерів тим, що зі сторони Китаю є небезпека поглинання американських сільськогосподарських угідь та контроль над ланцюгом постачання. 

Республіканець, 45-й президент США Дональд Трамп

Конфронтація з Китаєм стане більш сильною, якщо прийдуть республіканці? Експерти говорять, що відносини дійсно можуть погіршитися.

«Республіканська партія може вплинути на політику Білого дому щодо Китаю в таких питаннях, як втручання у внутрішні справи Китаю, розкручування питання Тайваню та подальше просування торгового протекціонізму. Крім того, республіканці підтримують традиційну енергетику та виступають проти співпраці щодо зміни клімату», — розповів журналістам Дяо Дамін, доцент Школи міжнародних досліджень Китайського університету Реньмінь у Пекіні.

Наталія Родак, Latifundist.com

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, підписуйтесь на нас у Instagram або на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus