Біоетанол. Стан та оцінка галузі в Україні


Джерело фото: Latifundist.com

2022 рік показав, що в Україні, не дивлячись на тотальний лобізм імпортерів російських нафтопродуктів, таки сформувалась дієва галузь енергонезалежності з лаконічню назвою — «біоетанольщики».

В момент повної відсутності пального саме біоетанольні заводи дали можливість десяткам тисяч українців врятуватись від окупантів.

В даній статті ми коротко проаналізуємо що це за така галузь, де вона з'явилась і які у неї перспективи?

Почнемо з найактуальнішого.

Чи виробляємо ми біоетанол?

Станом на 2022-й рік потужності виробництва біоетанолу в Україні вже складають — 381 тис. т на рік. З них потужності, які знаходяться на відстані понад 200 км від зони бойових дій — 282 тис. т. Відповідне обладнання встановлено вже на 22-х агропідприємствах. І така цифра вражає. 

Як не втратити $2 трлн, а навпаки заробити на глибокій агропереробці? Практичні поради від АБ АГРО ПРОДЖЕКТ ГРУП
Читати також

Згідно з опитуванням, проведеним «Українською асоціацією виробників біоетанолу», виробництво складало у 2019-му році близько 80 тис. т, у 2020 — 73 тис. т, у 2021 — 77 тис. т.

Хто є виробниками біоетанолу?

Біоетанольні заводи входять в систему локальних кластерів переробки буряку та кукурудзи й органічно доповнюють екосистему створення високої доданої вартості — поле → цукровий завод → біоетанольний завод → біогазова станція → виробництво добрив або поле → біоетанольний завод → птахофабрика → біогазова станція → виробництво добрив.

Скільки даного продукту ми імпортуємо?  

Експорт в зазначені роки здійснювався майже виключно до країн ЄС.

Використання квоти на експорт до ЄС спирту етилового (СN2207 та СN2208)  в 2019-2022 рр. (т)

(за даними митної системи TARIC)

Рік

Квота

Експорт

Середн. в міс

Приріст

 %

Залишок квоти

2021

100000

27518

2293

11%

72482

2020

85400

24786

2066

307%

60614

2019

70800

6083

507

4%

64717

Як бачимо, динаміка вражає: у 2020 р. ми навчились відкривати «євродвері» і почали стрімко нарощувати експорт. 

Що гальмує розвиток експорту?

Стримуючими факторами залишаються внутрішні регулятивні правила в країнах ЄС які мають технічно-протекціоніський характер, відмінність розмірності колій (українська залізнична колія ширша європейської).

Україна вже є зерновим хабом, а може стати біометановим, — Сергій Кравчук
Читати також

Загальна безмитна квота на експорт біоетанолу до ЄС була 100 тис. т. Це чи не єдина «аграрна» квота, яка ніколи не використовувалася повністю. Проте, динаміка  2022 року давала обнадійливі цифри, що експорт зросте до 60 тис. т, оскільки лише в січні було експортовано майже 5 тис. т — більше, ніж за весь 2018-й рік. Наразі квоту тимчасово скасували.

Військова агресія зруйнувала відпрацьовані логістичні маршрути експорту біоетанолу через порти країн Балтії. Експортери шукають можливості відновлення експорту через  колаборації з імпортерами пального, заповнюючи пусті місткості бензовозів при поверненні їх до країн ЄС.

Скільки біоетанолу споживає саме  Україна?

Внутрішнє споживання біоетанолу, за оцінками «Української асоціації виробників біоетанолу» складало (тис. т):

Цифри у 2022 році не озвучуються із зрозумілих причин, але вони позитивно високі.                                                                                

Цікаво відмітити, що через війну, споживачами етанолу стали не лише «бензинщики», а й  підприємства основної хімії та нафтогазодобувні підприємства.

Яка ситуація в законодавстві? Чи підтримує якось держава свою біоенергонезалежність?

Ні. Ні. і ще раз ні. Мало того, скасовуючи акцизи на пальне, законотворці випадково чи зумисно пролобіювали зниження акцизів на все, крім біопалив. Парадокс, але в минулому році Україна була єдиною країною світу, де акциз на екологічне пальне був вищим, ніж на традиційне. Восени помилку виправили, але і довоєнні пільги не повернули. 

Основну шкоду нашим інвесторам приносить інституційна надбудова контролерів, які зобов’язані перевіряти виробництво на всіх технологічних етапах. Кожен відпуск продукції й виробництво можливі лише за умови згоди податкових інспекторів акцизного складу, що створює колосальні корупційні та інституційні ризики.

Ринок добрив та ЗЗР падає, насіння соняшника буде в дефіциті, прогнози 2023. Про що ще говорили під час Тrend and Hedge Club
Читати також

Механізм переміщення з використанням гарантійних векселів на повну ставку акцизного податку на спирт етиловий сильно ускладнює  купівлю товару паливними компаніями.

Лобі імпортерів блокують стимулююче оподаткування альтернативних палив та впровадження обов’язкового додавання біокомпонентів відповідно до євродиректив.

Важливим  елементом до розвитку біоетанолу стала демонополізація і приватизація спиртової галузі, яка наразі продовжується. Вплив тіньових сил, які лобіювали унеможливлюючу регуляцію за будь-яких урядів швидко нівелюється із появою нових ефективних власників.

Які перспективи біоетанольної галузі?

Військова агресія змусила державу переглянути роль і місце біоетанолу в системі національної енергобезпеки. Ведеться інтенсивна робота по проведенню дерегуляції та імплементації стимулів до впровадження.

Наразі паливні компанії й агрохолдинги ведуть інтенсивне вивчення можливостей створення власних заводів комплексної переробки агросировини, одним з елементів яких є біоетанол. 2023й обіцяє принести запуск щонайменше 4х нових чи реконструйованих заводів.

Петро Циганков, директор компанії «Агротехнолоджі», Тарас Миколаєнко, експерт ринку біопалив ГО «Укрбіоетанол»

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, підписуйтесь на нас у Instagram або на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus