Дефіцит азотних добрив неминучий. Сергій Пісоцький

Дефіцит азотних добрив неминучий
Джерело фото: farmersedge.ca

Зростання цін на газ паралізує всі інші галузі, які від нього залежать. Зараз в такій ситуації хімічний сектор, зокрема, виробництво азотних добрив. Через подорожчання газу зупиняються європейські підприємства світових хімічних гігантів, а також українські заводи. «Одеський припортовий завод» ще 20 вересня повідомив про намір призупинити виробництво. Як ця ситуація впливає на ринок добрив, його гравців, чи будуть аграрії з добривами? Про це розповів у своєму блозі директор інформаційно-аналітичного агентства «Маркер» Сергій Пісоцький.

Газонули 

Відомо, що через високі ціни на газ станом на 4 жовтня повністю зупинив виробництво «Одеський припортовий завод». Ostchem найближчим часом планує перейти з газу на привізний аміак, що істотно знизить потужності випуску аміачної селітри і виключить випуск карбаміду. Зараз підприємства холдингу працюють, правда черкаський «Азот» виробляє тільки аміачну селітру.

Сергій Пісоцький, директор інформаційно-аналітичного агентства «Маркер»

За нашою оцінкою, на початку цього року середня вартість газу на засувках підприємств становила 6,5-7 тис. грн за 1 тис. куб. м. До початку вересня, за нашою інформацією, ціна виросла до 14-15 тис. грн за 1 тис. куб. м. За цією ціною підприємства ще могли випускати рентабельну продукцію. З другої половини вересня підприємства не укладали договори на поставку газу.

За непідтвердженою інформацією, пропозиція газу на жовтень була на рівні 24 тис. грн. за 1 тис. куб. м.

Читати по темі: А у нас дорогой газ, или Как подорожание скажется на аграрной отрасли

Говорячи про економічну доцільність виробництва добрив, важлива не стільки вартість газу, скільки співвідношення вартості газу і добрив на ринку, особливо в азотному сегменті. І, звичайно, рівень цін на сільгосппродукцію, який безпосередньо впливає на платоспроможність аграріїв і відповідно на ліквідність на ринку. Наразі вартість газу не дозволяє випускати рентабельний аміак та інші азотні добрива.

Азотна недостатність

Очікуване зниження обсягів виробництва сильно обмежить як можливості  реалізації існуючих зобов'язань хімпідприємств, так і майбутні контракти.

Стрімке подорожчання газу наразі призвело до диспропорції ціни на газ, як сировини для випуску добрив, і можливого рівня ринкової ціни на добрива, зважаючи на платоспроможний попит. Крім того, зростання цін на газ викликало стрімке збільшення котувань на світовому ринку, що також стане одним з ключових чинників подальшого підвищення вартості добрив на українському ринку.

Найбільш ймовірно, що на ринку буде дефіцит пропозиції азотних добрив. Незважаючи на те, що в імпортерів знизилися ризики роботи в азотному секторі і є велика ймовірність імпорту чималих обсягів зарубіжної продукції на український ринок, не слід забувати, що зараз відбуваються зупинки або зниження обсягів випуску азотних добрив на світових майданчиках. Це призведе, по-перше, до скорочення обсягів пропозиції на зовнішньому ринку, а по-друге, до загострення конкуренції за вільні обсяги добрив у світі. 

Збереження дефіциту азотних добрив вигідно як виробникам, так і імпортерам. Це дозволить утримувати високий рівень цін на ринку навіть після зниження цін на газовому ринку. 

 Якщо за підсумками 2020 р. національні виробники посилили свої позиції на ринку, чому, зокрема, сприяв низький рівень ціни на газ, то в 2021 р. помітним є  збільшення частки імпорту в ряді продуктових сегментів азотного сектора. Зокрема, в секторі карбаміду, КАС і ІАС. Ймовірно, до кінця поточного року обсяг імпорту азотних добрив на український ринок істотно виросте, що позначиться на співвідношенні частки національного і зарубіжного продукту на ринку.

 Частка української та зарубіжної продукції на ринку


За даними інформаційно-аналітичного агентства «Маркер»

 Сергій Пісоцький, директор інформаційно-аналітичного агентства «Маркер»

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, завантажуйте додаток у AppStore, підписуйтесь на нас у Instagram или на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus