Зерновий гігант на паузі: що стоїть за падінням китайського попиту на імпорт кукурудзи?

Україна сподівається на відновлення китайського попиту у 2024/25 МР, але наразі спостерігається протилежне. За прогнозами, імпортний попит на кукурудзу в Китаї може впасти до мінімуму за останні п'ять років. Хоча USDA наразі очікує, що Китай в цьому сезоні імпортує 19 млн тонн кукурудзи (порівняно з рекордними 23,5 млн тонн в 2023/24 МР за даними китайської митниці), АгМін Китаю прогнозує лише 13 млн тонн, тоді як деякі аналітики взагалі вважають, що імпорт може впасти до 10 млн тонн.

Інна Степаненко, авторка блогу, провідний аналітик ASAP Agri

Удар по експортерам: Китай шукає баланс між внутрішнім ринком і зовнішніми постачаннями

Китай посилює контроль над імпортом кукурудзи та інших зернових культур, щоб підтримати внутрішній ринок. З квітня 2024 року уряд нібито закликав імпортерів обмежити закупівлі кукурудзи, особливо для зон зі спрощеним митним контролем. Це призвело до скасування частини вже укладених контрактів, у тому числі з Україною. У серпні ці обмеження поширилися й на ячмінь та сорго, оскільки великі запаси і низький попит на внутрішньому ринку зменшили потребу в імпорті.

В результаті обсяги імпорту кукурудзи Китаєм суттєво впали в другій половині цього року. У серпні імпорт скоротився до менш ніж 430 тис. тонн, що на 64% нижче рівня аналогічного періоду попереднього року. У вересні ситуація стала ще складнішою, коли імпорт склав лише 310 тис. тонн — найнижчий показник з березня 2020 року.

На тлі зниження попиту Китай скоротив імпорт кукурудзи з Бразилії, яка була основним постачальником зернової в першій половині року: у серпні 2024 року поставки з цієї країни впали на 35%, а у вересні — на 27% у річному порівнянні.

Водночас Китай не виявляє особливої зацікавленості в закупівлях кукурудзи і з інших країн, що особливо негативно позначається на американських експортерах. Імпорт кукурудзи зі США за період із квітня по вересень 2023/24 МР скоротився до 1,2 млн тонн порівняно з 3,4 млн тонн у попередньому році.

Щодо української кукурудзи, ситуація трохи краща. Китай імпортував майже 3 млн тонн зернової в другій половині 2023/24 МР, що є дещо меншим обсягом, ніж у попередньому сезоні, коли було поставлено 3,25 млн тонн. Проте попит на українську зернову наразі залишається слабким і тенденції вказують на труднощі з відновленням обсягів імпорту в короткостроковій перспективі.

Дарія Марченко

брокер

Atria Brokers

«На даний момент, в основні місяці звичного китайського імпорту української кукурудзи, ринок мовчить, і жодного судна не проторговано через основних імпортерів, таких як COFCO, ITG, CND. Причина — в неофіційній державній забороні, яка, ймовірно, буде продовжена до кінця року (китайського року, який закінчується 29 січня 2025 року)», — коментує ситуацію Дарія Марченко, брокер Atria Brokers.

Дарія Марченко

брокер

Atria Brokers

«Після розмови з моїми китайськими колегами можу підкреслити, що китайські запаси кукурудзи знаходяться на високому рівні, а внутрішні ціни надзвичайно низькі — близько 2200 CNY/т в вересні-жовтні (близько 300 USD/т, що не дає простору для маржі). Тому кукурудза будь-якого походження, не тільки українська, зараз не користується попитом з боку китайських покупців», — додає Дарія.

Прогнозується, що внутрішнє виробництво кукурудзи в Китаї в 2024 році досягне рекордних 292 млн тонн (за прогнозом USDA) або навіть 297 млн тонн за офіційною оцінкою, що є вищим за врожай 2023 року, коли було зібрано 289 млн тонн. На тлі збільшення врожаю, зменшення внутрішніх запасів кукурудзи в країні стає більш проблематичним, породжуючи доволі стримані очікування стосовно відновлення імпортного попиту.

Тим не менш, за словами Дарії Марченко, всі трейдери сподіваються на новий рік, коли очікується зростання цін на внутрішньому ринку Китаю за рахунок споживання запасів, і ймовірно, буде скасовано неофіційну державну заборону, а отже, імпорт інших оріджинів (переважно українського) може нарешті відновитися.

Інна Степаненко, провідний аналітик ASAP Agri

Виконано за допомогоюDisqus