В Україні більше можливостей, ніж ризиків — Франческо Лупо
Не часто зустрінеш фінансиста, який, окрім професійних, високо цінує і людські якості співробітників. Італієць Франческо Лупо, член правління та керівник головного управління корпоративного бізнесу «Правекс Банк», вважає, що без довірливих відносин у колективі не можна побудувати успішний бізнес. Топменеджер банку вже понад 13 років працює за межами рідної Італії, знає кілька мов та високо оцінює можливості України. Принаймні, за останні 1,5 «карантинні» року «Правекс Банк» на 50% збільшив фінансування аграріїв. В інтерв'ю Latifundist.com Франческо Лупо розповів, у що сьогодні вкладають гроші аграрії, що стримує інвесторів і кому цікава земля як актив.
Latifundist.com: Як давно Ви працюєте у групі IntesaSanpaolo, як розвивалася Ваша кар'єра?
Франческо Лупо: У компанії я 30 років. З них 20 років пропрацював в Італії та з 2011 р. — в інших країнах. Керував представництвом банку в Амстердамі, потім — корпоративним бізнесом у Сербії. У цій країні я мав команду зі 180 осіб. У 2018 р. прийняв пропозицію приєднатися до команди «Правекс Банку» як керівник корпоративного бізнесу. Переді мною стояло завдання перебудувати та практично заново запустити корпоративний бізнес банку відповідно до світових стандартів.
Latifundist.com: Чому виникла така потреба?
Франческо Лупо: Intesa Sanpaolo купила «Правекс Банк» у 2008 р. Останніми роками група була зосереджена на очищенні балансу банку від активів, які не відповідали прийнятим у групі стандартам якості. Тоді ж група розвивала «Правекс» і фінустанову докапіталізували на €33 млн.
Крім того, компанія провела ребрендинг банку. З одного боку, зберегли назву «Правекс Банк». З іншого боку, додали логотип у вигляді римського мосту з трьома арками, що символізує групу Intesa Sanpaolo протягом багатьох років. Зрозуміло, що це зовнішня частина перетворень. І, звичайно ж, ми приділяли багато уваги розвитку команди та організаційної структури банку. Згодом це дало результат.
Коли я тільки приїхав до України, у нас у відділі було 12 осіб, а сьогодні — вже 23. І якщо для «Правекс Банку» це нові люди, то на українському банківському ринку вони далеко не новачки.
Загалом, Україна — великий та перспективний ринок. Впевнений, що досвід нашої групи багато в чому буде корисним для нього. Наша мета — вивести «Правекс Банк» у ТОП-10 українських банків.
Latifundist.com: Якими були Ваші перші враження від України?
Франческо Лупо: Позитивними. Я одразу звернув увагу на те, що в Україні високий рівень освіти та багато гарних фахівців.
Крім того, в Україні багато можливостей для інвестування, які потрібно використати. Це можливо зробити лише за наявності «правильних» людей у команді, тобто висококваліфікованих фахівців, які добре розуміють ризики, знають, як з ними працювати, як мінімізувати. У цьому сенсі я пишаюся своєю командою.
Latifundist.com: Наскільки привабливим є агробізнес для «Правекс Банку»? Як давно співпрацюєте із клієнтами з АПК?
Франческо Лупо: Зрозуміло, наш банк не може оминути аграрної сфери, яка є однією з основних галузей економіки України. Я з підручника історії ще пам'ятаю, що країну називали «житницею Європи».
«Правекс», як частина Intesa Sanpaolo, однієї із найбільших європейських банківських груп, має необхідний досвід для підтримки всього ланцюжка створення вартості в агробізнесі. Тобто бачимо цінність на кожному етапі: від вирощування, транспортування, переробки до торгівлі. Тому пропонуємо клієнтам спеціалізовані продукти для фінансування кожної ланки цього ланцюжка.
Це підтверджується тим, що зараз близько 30% активів банку зосереджено в агробізнесі. Робота агросектора в останні роки показала, що галузь не так схильна до фінансових криз, менш циклічна, ніж, наприклад, будівельна або металургійна індустрія.
Latifundist.com: Як Ви оцінюєте динаміку «Правексу» в кредитуванні агропідприємств?
Франческо Лупо: За останні півтора року банк наростив фінансову підтримку агросектора, збільшивши кредитування для агробізнесу — понад 50% від загального приросту кредитного портфеля банку за цей період.
Latifundist.com: Скільки коштів залучили аграрії через «Правекс Банк» цього року?
Франческо Лупо: З січня до серпня — приблизно 800 млн грн.
Latifundist.com: З підприємствами якої величини переважно працює банк?
Франческо Лупо: Ми маємо свою сегментацію для будь-якої галузі. Банк працює з трьома сегментами: великими національними клієнтами, малим та середнім бізнесом та представництвами міжнародних компаній в Україні. Наші підходи в кредитуванні ґрунтуються не так на величині компанії, як на її прозорості та готовності системно надавати банку широкий спектр інформації.
Банку важливо розуміти своїх клієнтів, а це можливо лише завдяки відкритій і прозорій комунікації з ними. Адже, крім аналізу сухих цифр, для нас також велике значення має те, як компанія розуміє і може пояснити свою бізнес-модель.
Напевно, великі компанії, агрохолдинги більше досягли успіху у вибудовуванні комунікацій із банками. Маленькі фермери тільки йдуть до цього. Проте «Правекс Банк» відкритий для клієнтів із різних сегментів.
Latifundist.com: Яке співвідношення локальних та міжнародних позичальників?
Франческо Лупо: Приблизно 60-70% до 30-40%.
Latifundist.com: Як часто до банку звертаються аграрії за фінансуванням будівництва та реконструкції інфраструктурних об'єктів?
Франческо Лупо: Останніми роками таких запитів побільшало, оскільки український агробізнес потребує інвестицій для модернізації виробництва, впровадження сучасних технологій, щоб бути конкурентним на світовому ринку. У цьому контексті ми можемо надати компаніям особливі умови для придбання італійських технологій, обладнання, техніки, які необхідні у міжнародній агроіндустрії та виробництві харчових продуктів.
Latifundist.com: Для яких об'єктів залучають кошти?
Франческо Лупо: Переважно на модернізацію елеваторів, а також придбання обладнання для переробки соняшника, збирання врожаю, систем зрошення.
Читати по темі: Переработка подсолнечника: условия диктуют сильнейшие
Latifundist.com: В Україні надмірні потужності з переробки олійних, за сировину йде боротьба. І проблема багатьох підприємств у тому, що їх закредитовано. У банківському середовищі цей напрямок ще не вважається ризиковим?
Франческо Лупо: У цьому сегменті є ризики. Але ми намагаємось знаходити цікавих нішевих гравців. Адже зрозуміло, що вертикально-інтегровані холдинги виживуть за будь-яких умов, тоді як дрібним гравцям набагато складніше: їм доводиться посилено конкурувати за сировину. Невеликі гравці прагнуть бути ефективнішими, для цього потрібні інвестиції у модернізацію виробництва. Спілкуючись із ними, ми з'ясовуємо і те, як вони справлятимуться зі зростанням цін на соняшник, витратами на енергоносії, як планують конкурувати на ринку. Тобто розглядаємо, наскільки чутливим є бізнес-план компанії до ринкових обставин.
Хоча були випадки, коли ми відмовляли компаніям у фінансуванні, фактично надаючи таким чином їм послугу, щоб надалі фінансове навантаження не призвело до загибелі цих гравців.
Latifundist.com: Часто доводиться відмовляти гравцям в олійно-жировій галузі?
Франческо Лупо: Грубо кажучи, у 50% випадків.
Latifundist.com: Ви сказали про особливі умови при купівлі італійського обладнання. Що це за умови?
Франческо Лупо: Це імпортні акредитиви з підтвердженням та постфінансуванням від нашої групи Intesa Sanpaolo зі спеціальними ціновими умовами на 5 років. Також можемо надати альтернативне підтвердження ЄБРР.
Latifundist.com: Які ще програми має банк для фінансування аграріїв і переробників?
Франческо Лупо: У нас є дві програми, спрямовані на підтримку малого та середнього бізнесу в АПК. Перша — це спільна з державою програма щодо компенсації відсоткових ставок для агровиробників. Друга — «Доступні кредити 5-7-9%». Максимальна сума кредиту за другою програмою — 50 млн грн на 5 років. За цією програмою держава компенсує відсоткові ставки, і загальна сума компенсації може досягати 1,5 облікових ставок НБУ, що для клієнтів виливається в 3,5%. Ця програма найбільше орієнтована на малі та середні підприємства з оборотом до €10 млн.
«Правекс Банк» буквально з літа розпочав кредитування за цією програмою та вже видав близько 50 млн грн. У рамках програми банк фінансує поповнення оборотного капіталу, інвестиційні цілі компаній, рефінансування кредитів інших банків за нижчою ставкою. Перша програма (компенсація відсоткових ставок), до речі, також є актуальною для інвестиційного фінансування, поповнення оборотного капіталу тощо.
Latifundist.com: Наскільки потрібні ці державні програми?
Франческо Лупо: Є великий інтерес до фінансування через ці програми. Адже доки компанії не можуть володіти землею, їхнє бажання довгостроково інвестувати в бізнес обмежене. А такі програми покликані дещо стимулювати інвестиції.
Latifundist.com: Ви вважаєте, що з 2024 р., коли компанії зможуть купувати землю, надходження інвестицій в агросектор збільшиться?
Франческо Лупо: Ми очікуємо на значний приріст інвестицій, оскільки компанії (як локальні, так і міжнародні) будуть готові більше ризикувати, володіючи землею. До речі, зараз, поки ринок відкритий для фізосіб, наш банк готує їм спеціальні кредитні продукти.
Latifundist.com: Кредити під які відсотки?
Франческо Лупо: Відсоткові ставки ринкові, зважаючи на вартість ризику та доступність компаній для комплексної роботи з банком (за іншими програмами також).
Читати по темі: Методичка для агрохолдинга. Как работать в условиях открытого рынка земли
Latifundist.com: Якщо кредит у гривнях?
Франческо Лупо: Так. Хоча загалом «Правекс Банк» фінансує у всіх валютах. Єдине, коли йдеться про валюту, то важливою є наявність валютної виручки у клієнта.
Latifundist.com: Загалом, як Ви вважаєте, сьогодні земля є цікавим інструментом інвестування для фізосіб?
Франческо Лупо: Зважаючи на обмеження (100 га в одні руки), в принципі, це цікаво. Хоча на ринку є спекулятивний попит на землю для перепродажу. Але є і попит кінцевих споживачів, тобто тих, хто зацікавлений у тому, щоб займатися, наприклад, органічним землеробством, овочівництвом чи іншим нішевим виробництвом, де не так важлива площа угідь, як інтенсивність виробництва. Для таких фізосіб земля — цікава інвестиція.
Latifundist.com: Тобто все ж для людей, пов'язаних з аграрним бізнесом?
Франческо Лупо: Для учасників ринку, фермерів інвестиції у землю цікаві апріорі, оскільки це їхній основний бізнес, де вони можуть розвиватися, можливо, об'єднуватися з іншими гравцями в кооперативи і т.д. Для непрофесійних учасників земля може представляти інтерес як будь-який новий об'єкт для інвестицій. Але поки що ринок землі фактично тільки зароджується: база — близько 20 тис. угод з 1 липня. Думаю, що привабливість цієї інвестиції стане більш зрозумілою через рік-півтора, коли ринок трохи структурується.
Latifundist.com: Назвіть Ваші основні принципи в роботі.
Франческо Лупо: По-перше, для мене дуже важливо працювати в такому місці, де є люди, з якими хочеться випити філіжанку кави. Це колектив, де співробітники, керівники, акціонери — всі щасливі, і прагнуть зробити щасливішими інших. Цього дуже складно досягти, але якщо постаратися і вийде, то справа «злетить».
По-друге, треба завжди бути готовим до всього. Як Лорд Баден-Пауелл говорив: «Немає поганої погоди, є невідповідний одяг». Тобто завжди потрібно бути готовим до будь-яких неприємностей.
По-третє, стійкість та відповідальність у всьому: у відносинах із клієнтами, співробітниками. І це не з'являється само собою. На щастя, дедалі більше людей розуміють переваги розвитку, що базуються на таких принципах.
Latifundist.com: Що Ви вважаєте своїм найбільшим досягненням?
Франческо Лупо: Як італієць, зрозуміло, я люблю свою країну. Але мені завжди була цікава культура та звичаї інших країн. Тому, напевно, вважаю досягненням можливість працювати за кордоном (вже 12 років), представляючи італійський банк, і таким чином нести італійську культуру у світ.
Що стосується особистої сфери, то 2 сини та дочка — мої найбільші досягнення у житті.
Latifundist.com: Яку мету ставите перед собою, як керівник корпоративного напряму банку?
Франческо Лупо: У нашому чотирирічному плані робимо ставку на принцип ESG — «екологічне, соціальне та корпоративне управління», використовуючи міжнародне лідерство групи Intesa Sanpaolo у цій галузі. Тобто для нас сталий розвиток компанії виражається не тільки в цифрах прибутку, а й у позитивних цінностях. Ми хочемо стійко розвиватися, екологічно та соціально, бути інклюзивними та створювати цінність для всіх наших стейкхолдерів. Також працюємо над тим, щоб допомогти клієнтам покращити профіль стійкості свого бізнесу. Для того, щоб досягти цих цілей, ми посилено розвиваємось у діджиталізації та продуктових інноваціях.
Latifundist.com: Завжди краще ставити високу мету. Успіхів у досягненні!
Алла Силивончик, Latifundist.com