Олійний ринок зіткнувся з безпрецедентною ситуацією: виробники опинилися у пастці

Ситуація цього року, як і минулого, склалася безпрецедентна на олійному ринку. Минулого сезону обпеклися і виробники, і споживачі, коли соняшникова олія досягла $1700 за т на базисі FOB у березні 2021 р. і впала в ціні до $1060 за т до червня.

Про це повідомляє відділ аналітики та моніторингу компанії «Прометей» в коментарі для Latifundist.com.

Зазначається, що споживачі цього року чітко демонструють небажання голосувати за високі ціни на покупки.

«Виробники рослинної олії опинилися у пастці. Фермери не хочуть продавати соняшник, очікуючи на пікові ціни минулого сезону 23–25 тис. грн. Висока вартість реалізації зернових дозволила їм накопичити запас коштів та не поспішати з продажем соняшника. Імпортери категорично відмовляються купувати дорогу олію, великі обсяги, не даючи можливості виробникам олії підвищувати закупівельну ціну на сировину», — коментують аналітики.

На думку експертів, дуже складно прогнозувати подальший розвиток подій. З одного боку, гіперінфляція, гроші, випущені для подолання наслідків пандемії, знаходять застосування у сировинних товара-х.

Читати по темі: Зростає ціна — зростає і заздрість, або Чому соняшникова олія в Європі дешевша

Наголошується, що про це свідчить динаміка індексу продовольчих цін The Food and Agriculture Organization (FAO). Значення індексу досягло 134,4 пункту, перевищивши показник 2011 р. на 131 пункт.

«З іншого боку, є побоювання щодо чергової хвилі COVID-, яка може спровокувати повторне «заморожування» економіки. Малоймовірно, що ціни на продовольчі товари повернуться до середнього рівня попередніх 5–10 років у 2022 р. через високу собівартість виробництва продукції (у 2016 р. індекс продовольчих цін згідно з FAO склав 91,9 пунктів)», — коментують у компанії «Прометей».

За словами аналітиків, оптимісти очікують, що незабаром буде подолано пандемію, вирішиться енергетична криза, виробники адаптуються до кліматичних змін та особливостей господарювання. Крім того, дисбаланс попиту та пропозиції нівелюється, ціни на сировинну панель стабілізуються, ринок втратить волатильність і перестане бути високоризиковим. Протилежний варіант — колапс фінансової та економічної системи, якого не уникнути у разі повторної зупинки економік світу через пандемію.

«Прагматичний сценарій — стежити в режимі non-stop та оперативно реагувати на найменші фактори ризику та зміни умов взаємодії з ринком», — підсумували фахівці.

Нагадаємо, що очікувати цінової стабілізації на ринку міндобрив до квітня-травня 2022 р. не варто, передумов до зниження ціни немає і в короткостроковій перспективі не буде.

Виконано за допомогоюDisqus