Закон про множинне громадянство відкриє іноземцям доступ на ринок землі — думка

Законопроект про множинне громадянство — це спроба легалізувати іноземний капітал на внутрішньому ринку землі для придбання сільськогосподарських паїв.

Таку думку висловила головний редактор AgroPolit.com Наталія Білоусова в матеріалі «Множинне громадянство – це спосіб відкрити ринок землі і дозволити її продаж іноземцям під соусом українців».

Згідно із за законом №552-IX право власності на землю отримали громадяни України; юридичні особи України, створені та зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади; територіальні громади та держава.

Повідомляється, що з 1 липня 2021 року землю почали купувати фізичні особи 100 га в одні руки. З 1 січня 2024 року до кола покупців додаються юридичні особи, які на рівні з фізичними особами матимуть право придбати 10 тис. га в одні руки.

«Ухвалення закону №6368 про множинне громадянство для іноземців, які є етнічними українцями, автоматично відкриває доступ для іноземного капіталу. Адже не існує наразі юридичних перепон, які б забороняли придбання с/г землі «етнічним українцям-іноземцям» з новою українською пропискою», — говорить Наталія Білоусова.

За її словами, досі не зрозуміло, чи збережеться у таких осіб інше громадянство.

«Крім того, їм же ніхто не заборонить і створювати українські юридичні компанії. Тобто це схоже на добре продуману «тиху» схему заведення іноземного капіталу під придбання землі», — додає Наталія Білоусова.

На її думку, такий крок цілком логічний, адже як в Україні, так і за її межами не полишають ідею зробити ринок землі повністю відкритим.

«Було б логічним встановити на певний час мораторій, наприклад, 5 років для таких громадян для придбання сільськогосподарської землі. Це дозволить зберегти чистоту намірів етнічних українців і забезпечить їх реальне бажання працювати на землі, а не втілить на практиці ефект швидких спекулятивних інвестицій. Ми ж бачимо, що світові ринки капіталів перегріті вільними грішми, які потрібно кудись вигідно вкласти. Земля, а відтак і продовольство, — хороший варіант для цього — Наталія Білоусова.

Вона зазначає, що відповідно до аналітичних даних онлайн-мапи операцій купівлі-продажу земель, яку запустили AgroPolit.com, з моменту запуску середньозважена ціна 1 га земель для товарного с/г виробництва становить 33 415 грн.

«За цей період було здійснено 21 978 операцій купівлі-продажу земельних ділянок для товарного с/г виробництва (паї) загальною площею 80 041 га. Загалом же ринок продажів паїв не дуже активний: на ньому чітко простежується профіцит покупців і дефіцит продавців», — пояснює головний редактор AgroPolit.com.

Вона також озвучила, що за весь період станом на 11 грудня 2021 року сумарна площа проданих паїв склала 80 041 га, а середній розмір проданої ділянки — 3,64 га. 

Нагадаємо, упродовж листопада в системі «Прозорро.Продажі» кількість земельних аукціонів зросла в 4,5 раза у порівнянні з жовтнем цього року. З них 96% усієї землі, яка пропонується до здачі в оренду, — це землі сільськогосподарського призначення.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, завантажуйте додаток у AppStore, підписуйтесь на нас у Instagram или на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus