Експерти розповіли, що зміниться після регулювання ринку пестицидів в Україні

Регулювання ринку пестицидів є досить чутливим питанням і однозначно потребує першочергового вирішення.

Таку думку висловив Дмитро Соломчук народний депутат України в матеріалі на AgroPolit.com.

«Від правильного та безпечного використання пестицидів залежить здоров’я та життя людей, а також стан довкілля. У зв’язку з цим критично важливим є надання тим, хто застосовує пестициди, чіткої та зрозумілої інформації про порядок їх безпечного застосування, а також про всі заборони й обмеження щодо їх застосування, у тому числі для нецільових об’єктів, до яких належать, зокрема, риби, птахи та бджоли», — прокоментував він.

Особливо актуальним в Україні залишається питання загибелі бджіл. Отруєння бджіл на пасіках здебільшого спостерігається у весняно-літній період.

Дмитро Соломчук  акцентував, що значна частина таких випадків пов’язана з недотриманням правил застосування пестицидів. Певною мірою це спричинено тим, що на законодавчому рівні не закріплена обов’язкова вимога щодо зазначення у маркуванні (етикетці) пестициду інформації про його небезпечність для нецільових об’єктів, у тому числі бджіл.

Тому з метою мінімізації ризиків негативного впливу пестицидів на тваринний світ, у тому числі бджіл, за словами нардепа, було подано декілька важливих законопроєктів — 4558, №4600, а також №5237, якими передбачається, зокрема:

  1. встановити вимоги до пакування і маркування пестицидів, що дозволить мінімізувати ймовірності їх помилкового прийняття за харчовий продукт, напій, лікарський засіб та корм, як це вимагається законодавством ЄС;
  2. привести у відповідність до європейського регулювання вимоги до розміщення на ринку, зберігання та обліку інформації щодо засобів захисту рослин;
  3. підвищити рівень обізнаності фермерів щодо порядку безпечного застосування пестицидів тощо.

Радник Української асоціації бізнесу та торгівлі (UBTA) Яна Казьміна наголосила, що закон України «Про пестициди і агрохімікати» визначає існування спеціальних сировинних зон, призначених для вирощування продукції для дитячого і дієтичного харчування (статті 1 і 13). Водночас законодавство ЄС не передбачає існування жодних подібних зон.

«В ЄС не існує окремих територій, на яких вирощується продукція окремо для дорослих і окремо для дітей. Безпечність харчових продуктів для дитячого і дієтичного харчування у ЄС досягається не через створення спеціальних сировинних зон, а через встановлення граничних рівнів певних видів забруднювачів у харчових продуктах», — прокоментувала вона.

Зазначається, що 21 жовтня 2021 року парламент ухвалив Закон України № 1822-IX, яким було встановлено вимоги до виробництва дитячого харчування та максимальних рівнів залишків пестицидів у таких продуктах. Однак, відповідно до Закону України «Про пестициди і агрохімікати», застосування цих речовин у спеціальних сировинних зонах має здійснюватися за спеціальними технологіями (стаття 13). Відповідне положення, за словами експерта, не узгоджується із законодавством ЄС. 

«Технології застосування пестицидів та агрохімікатів є єдиними, і вони не залежать від того, чи вирощується сільгосппродукція для споживання тваринами, дітьми чи дорослими. Також важливо зазначити, що цей же Закон вимагає наявності на кожній товарній одиниці пестициду та агрохімікату виключно рекомендацій щодо їх застосування (стаття 10). Тобто Закон вимагає наведення інформації, дотримання змісту якої не є обов’язковим, що також не узгоджується із законодавством Європейського Союзу», — підсумувала Яна Казьміна.

Нагадаємо, що одна з основних причин, яка змушує змінювати застарілі підходи до державного регулювання на ринку пестицидів — значна частка фальсифікату у цій сфері. Частка фальсифікату пестицидів на ринку України сьогодні складає 20-30% обсягу ринку‚ а кількість підроблених препаратів‚ призначених для роздрібного продажу населенню — перевищує 50%.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, завантажуйте додаток у AppStore, підписуйтесь на нас у Instagram или на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus