Робити прогнози переваг від ЗВТ між Україною та Туреччиною зарано — Гужва

З повною впевненістю говорити про економічні вигоди від договору про зону вільної торгівлі між Україною та Туреччиною рано, адже уряд не опублікував її зміст. Які економічні вигоди чекають на вітчизняних виробників спрогнозувати важко.

Таку думку висловив експерт з питань міжнародної торгівлі Ігор Гужва у коментарі для Latifundist.com.

За словами Ігоря Гужви, єдине про що можна говорити практично зі стовідсотковою точністю — це встановлення мита в 0% на основні сільгоспкультури.

«Про встановлення нульового мита на зернові вже давно йшлося. Туреччина — вагомий споживач нашої агропродукції. З сировини вітчизняного походження країна переробляє продукцію, яку потім реалізує на весь Чорноморський регіон. Тому вона зацікавлена в тому, щоб здешевити для себе ресурс», — коментує він.

Експерт додає, що цьому посприяв 2021 рік, який показав рекордні показники врожайності.

«Все що ми могли викопати, виростити та зібрати — має попит на ринках Туреччини. Цю продукцію Туреччина готова закуповувати в безмежних обсягах», — каже Ігор Гужва.

Він додає, що інформація про встановлення списку продуктів, на які Туреччина може ввести обмеження, яка шириться ринком — небезпідставна. Угода ЗВТ набирає чинності з 2023 р. До того часу український та турецький ринки регулюються відповідно до чинного законодавства країн. Тобто, укладення договору ЗВТ не гарантує встановлення нульового мита. Існують сценарії розвитку подій, за якими вони можуть повернутися в той режим, який був до угоди.

«Відповідною угодою передбачається зворотні процеси. Наприклад, якщо одна із сторін відчуває економічні втрати чи отримує причинно-наслідковий зв'язок, що через постачання продукції однієї сторони заподіює шкоду іншій, то через певну процедуру країна може повернутися до діючої митної ставки на певний період» — каже експерт.

За його словами, про результати та прогнози для економіки від укладання угоди про зону вільної торгівлі між Україною та Туреччиною говорити зарано. Адже текст договору ЗВТ між країнами уряд не опублікував. Відтак про усі деталі угоди знають лише сторони, які підписували міжнародний документ.

«У нас є лише приблизне розуміння перехідного періоду угоди. Щодо того, яке зниження мит, повне чи часткове, на ту чи іншу продукцію точно не відомо. Ця інформація міститься у додатках до угоди, проте їх ніде не опубліковано», — зазначає експерт.

За його словами, про точні домовленості, які прописані у документ договору можуть знати лише чиновників української та турецької сторони. Такі припущення можуть видавати лише ті експерти, які мають особистий інсайт.

Нагадаємо, угода про вільну торгівлю з Туреччиною великий шанс для розвитку річкових портів України. Завдяки угоді перевалка в річкових портах може зрости на 1 млн т упродовж наступних 5 років, а перевезення судами класу «річка-море» — подвоїться.

 

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, завантажуйте додаток у AppStore, підписуйтесь на нас у Instagram или на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus