Торгівля агропродукцією між Україною та Азією зросла на чверть в 2021 році

За підсумками 2021 року оборот зовнішньої торгівлі агропродовольчою продукцією між Україною та Азією становив $15,2 млрд — історично максимальне значення, що майже на 25% перевищує показник 2020 року у $12,2 млрд, повідомив заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Микола Пугачов.

За його словами, у цілому торік експорт України (+$3,0 млрд) зростав в абсолютному виразі відчутніше, ніж імпорт (+$0,2 млрд), тому позитивне для України сальдо аграрної торгівлі з країнами Азії збільшилось до $12,1 млрд.

Традиційно головними покупцями вітчизняної агропродовольчої продукції в азійському регіоні виявились Китай, Індія, Туреччина, Індонезія, Саудівська Аравія, Іран, Пакистан, Ірак та Ізраїль. Сумарно на ці країни припало 82% вартості продажів Україною до цієї частини світу.

«Основними постачальниками, які відіграють для України вирішальну роль в імпорті сільськогосподарської сировини і продовольства з Азії, 2021 року стали Туреччина, Індонезія, Китай та Індія, спільна частка яких у вартості вітчизняних закупівель у даному регіоні перевищила 75%», — говориться у повідомленні.

Як найбільший ринок збуту агропродовольчої продукції українського виробництва, Азія значною мірою фокусується на придбанні ключових груп вітчизняного експорту:

  • зерно ($7 174 млн);
  • олії та жири ($3 989 млн);
  • залишки харчової промисловості ($922 млн);
  • олійні культури ($579 млн);
  • м’ясні продукти ($368 млн).

Читати по темі: Олена Нероба: Через війну в Україні 400 млн людей можуть недоотримати харчові продукти

Водночас акцент в імпорті з азійських країн Україна робить на продуктах, що не виробляються або в недостатній кількості виробляються в Україні: пальмова олія, окремі види плодоовочевої продукції — цитрусові фрукти, виноград, помідори, приготовлені плоди, а також чай, кава, рис, готові продукти з риби, какао-масло, тютюнова сировина, продукти для годівлі тварин.

За прогнозними оцінками науковців Інституту аграрної економіки, станом на початок 2022 р. Україна мала хороші перспективи для подальшого розвитку аграрної торгівлі між сторонами, адже постійне нарощування вітчизняного експорту охоплює не лише Китай та Індію, а й низку країн Близького Сходу. Крім того, 3 лютого 2022 р. було підписано Угоду про створення зони вільної торгівлі між Україною та Туреччиною, з початком функціонування якої відбудеться лібералізація взаємного доступу до ринків.

Втім, після розв’язання Росією повномасштабної війни проти України 24 лютого 2022 р. найбільш імовірними є песимістичні варіанти прогнозу подальшого розвитку аграрної торгівлі, зазначив науковець. При цьому обсяги вітчизняного експорту агропродовольчої продукції до країн Азії можуть скоротитися у 3-5 разів.

Раніше повідомлялося, що з Бердянського морпорту російські окупанти викрали 5 суден завантажених українським зерном.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, завантажуйте додаток у AppStore, підписуйтесь на нас у Instagram или на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus