Ціни на пшеницю падають через високий російський врожай, який замінює українські поставки — FT

Ціна на пшеницю впала до майже трирічного мінімуму через надзвичайно високий врожай в росії. Аналітики попереджають, що ескалація напруженості між Україною та росією в Чорному морі та високий рівень ставок хедж-фондів ризикують викликати новий сплеск.

Про це пише Financial Times.

З кінця липня ціни впали більш ніж на п’яту частину, незважаючи на те, що російське вторгнення продовжує перешкоджати експорту з України.

Трейдери роблять ставку на те, що надлишок поставок із росії цього року допоможе утримати ціни на низькому рівні в той час, коли інфляція підштовхує інші сільськогосподарські товари, такі як какао та кава, до багаторічних максимумів.

«Ми спостерігали суттєве зниження цін на пшеницю в основному через росію», — сказав Майкл Магдовіц, старший товарний аналітик Rabobank.

Але аналітики попереджають, що ціни можуть швидко зрости, якщо війна перекинеться на Чорне море. Чорноморські порти росії обробляють близько 70% експорту пшениці, що робить їх важливою артерією для світового постачання зерна.

Читайте також: Cargill продає свою частку в російському зерновому терміналі

Крихкість ринку була підкреслена в середу, коли ф’ючерсні ціни спочатку підскочили більш ніж на 2% до 5,91 долара за бушель після того, як вантажне судно, що прямувало в Україну, натрапило на міну в Чорному морі.

«Світові ціни на зерно впали більш ніж удвічі після того, як після вторгнення росії в Україну минулого року досягли піку в понад 13 доларів за бушель. Витрати різко зросли, коли москва заблокувала чорноморські порти України, відрізавши одного з найбільших у світі експортерів зерна від міжнародних ринків і створивши загрозу глобальної кризи продовольчої безпеки», — пише видання.

Згідно з останніми даними CME, найбільшої у світі ф’ючерсної біржі, короткі позиції на ринку пшениці — або ставки на падіння цін — зросли до максимуму за три місяці.

Спочатку інвестори побоювалися, що рішення кремля вийти з зернової угоди в липні призведе до того, що ціни знову підскочать. Однак власний російський експорт пшениці несподівано допоміг заповнити прогалину, утворену дефіцитом з України.

На Україну припадало 9,2% світового експорту пшениці в сезоні 2021/22. Очікується, що в сезон збору врожаю 2023/24 років цей показник впаде до 6,4%, за оцінками S&P.

Натомість росія, яка вже є найбільшим у світі експортером, планує постачати 22,5% світового експорту в сезон збору врожаю 2023/24, порівняно з 15,9% в 2021/22 роках.

«Втрата України — це виграш росії», — сказав Магдовіц.

Згідно з оцінками S&P Global Commodity Insights, росія експортувала 46 млн т пшениці в 2022 році і прогнозує, що цього року експортуватиме 47 млн т.

«Я не здивуюся, якщо вони експортують 50 мільйонів», — сказав Пол Г’юз, головний аграрний економіст S&P Global.

Як повідомлялося раніше, з 18 липня в результаті атак росії на порти України пошкоджено та частково знищено 105 об’єктів портової інфраструктури. Внаслідок ударів по портам Дунайського кластеру та блокування морських портів експорт зернових вантажів до країн Азії, Африки та Європи скоротився на майже 3 млн т на місяць.

Виконано за допомогоюDisqus