Фахівець назвав основний показник якості посівного матеріалу кукурудзи
Основний показник якості посівного матеріалу кукурудзи — схожість. Вона являє собою здатність насіння дати сходи за оптимальних умов. За низького відсотка цього показника посіви будуть зрідженими.
Про це розповів керівник агробіологічної лабораторії компанії Ukravit Володимир Конограй.
«На тлі суттєвого підвищення виробничих витрат на вирощування культур аграрій прагне на 100% впевнитись, що кожен елемент виробничого процесу вартий витрачених на нього коштів. За даними досліджень, проведених нашими фахівцями у 2023 році, 61% насіння кукурудзи мало схожість нижче 92%. Спираючись на ДСТУ 2240-93 «Насіння сільськогосподарських культур. Сортові та посівні якості», при висіві такого посівного матеріалу необхідно коригувати норму посіву. Тому я рекомендую обов’язково дослідити посівний матеріал на якісні показники. Лабораторне дослідження дасть точне уявлення про важливі критерії якості насіння, що прямо впливають на майбутній рівень врожайності культури», — зазначає Конограй.
Важливо розуміти, наголошує експерт, що схожість посівного матеріалу буває лабораторна та польова. Відповідно, перша визначається пророщуванням в лабораторних умовах згідно ДСТУ 4138-2002, а друга — в польових умовах. Польова схожість в будь-якому випадку різнитиметься від лабораторної і буде нижчою через вплив погодних умов на період висіву та проростання. Крім того, на різницю лабораторної та польової схожості можуть впливати й умови зберігання посівного матеріалу — на них можуть діяти понижені температури та їх перепади, підвищена вологість тощо, які здатні суттєво знизити показники схожості.
Не менш важливим показником є енергія проростання, що характеризує відсоток насіння, яке здатне прорости в оптимальних умовах. Цей показник відповідає за рівномірність появи сходів та подальшого розвитку рослин кукурудзи. Дослідивши схожість та енергію проростання посівного матеріалу, фахівці Ukravit Institute допоможуть скоригувати норми та глибину висіву, а також, за потреби, обрати відповідні стимулюючі препарати.
Також ретельного дослідження потребують такі показники, як маса 1000 насінин, вирівняність, чистота насіння та його вологість.
Окреме питання — перевірка посівного матеріалу кукурудзи на зараженість фітопатогенами. Адже стерильного насіння не буває — навіть якщо під час вирощування були проведені всі заходи для захисту культури. Крім того, збудники хвороб розвиваються також під час зберігання насіння. З огляду на виявлених на насінні збудників фахівці Ukravit Institute надають рекомендації, який протруйник та в яких нормах застосувати, щоб отримати якісні, здорові сходи.
Крім того, хоч сьогодні все насіння продається вже протруєним, не зайвим буде перевірити якість протруєння. Адже що за протруйник був використаний, та в якій кількості він є на насінині, достовірно можуть сказати тільки спеціалісти лабораторії хромато-мас-спектрометрії. Завдяки дослідженню цього показника ви будете на 100% певні, що сходи кукурудзи отримають надійний захист на початкових етапах росту та розвитку.