Експерт розповів, що важливо врахувати при виборі фосфорних добрив

Обираючи фосфорні добрива необхідно врахувати декілька важливих аспектів, адже в сертифікатах на добрива зазвичай зазначають загальну форму фосфору, говорить керівник сервісно-технологічного відділу Ukravit Сергій Сальніков.

Підписуйтесь на наш Telegram: все про внутрішнє життя агрохолдингів

Водорозчинний фосфор визначається шляхом розчинення добрив у воді та вимірювання відсотка загального розчиненого фосфату. Частина добрива, яка не розчинилася у воді, поміщається у розчин цитрату амонію. Кількість фосфору, розчиненого в цьому розчині, вимірюють і виражають у відсотках від загальної кількості в матеріалі добрива — це цитраторозчинний фосфор, зазначив Сальніков.

Зазвичай цитратрозчинного фосфору в добриві менше, ніж водорозчинного, але все залежить від сировини,  що була використана при виробництві. Сума водорозчинного і цитраторозчинного фосфору показує відсоток, що є доступним для рослин і може використовуватися для живлення.

Щодо загального фосфору, то він являє собою суму водорозчинного і цитраторозчинного фосфору та його форм, що розчиняються в сильних кислотах. Ось цю суму зазвичай і вказують виробники добрива, тим самим збиваючи аграрія з пантелику. Адже по факту із зазначеного на етикетці фосфору рослина зможе спожити лише 70-80%, а в окремих випадках — навіть менше 50%.  

Ще один важливий аспект при виборі фосфорних добрив — урахування рН ґрунтів господарства, наголошує фахівець. Адже від цього показника залежатиме власне доступність фосфору для вирощуваних культур.

Згідно з науковими даними, фосфор є найбільш доступним для використання рослинами при значеннях pH 6-7. Коли показник pH перевищує 7,3, фосфор стає недоступним шляхом фіксації у вигляді фосфатів кальцію. При pH менше 6 він фіксується у формі фосфату алюмінію, а при pH нижче 5 — у формі фосфатів заліза.

«Вченими Ukravit Institute у 2024 році було проведено понад 3 тис. досліджень зразків різних видів  добрив, й значна частина з них була пов’язана з визначенням вмісту та форм фосфору в добриві. Це свідчить про те, що аграрії дедалі частіше звертають увагу на форму фосфору, що міститься в добриві, адже, наприклад, добриво, яке містить велику кількість цитраторозчинного фосфору, недоцільно застосовувати на ґрунтах, рН яких вище 7.3», — зауважили в компанії.

Читайте також: При лабораторному дослідженні карбаміду важливо перевірити не лише вміст азоту, а також і кількість біурету — фахівець

Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2024 р.

Виконано за допомогоюDisqus