6 порад для агробізнесу: не сотвори собі рейдера, підживлюй розумно, постійно навчайся
Джерело фото: Latifundist.com
Нещодавно в Черкасах відбулася аграрна бізнес-конференція OK Agro. У павільйонах заводу «Богдан» було прохолодно та велелюдно. Учасники слухали спікерів, яких за два дні виступило аж 35. Програма була насиченою, і кожен міг взяти для себе щось корисне: хтось здобув нові знання, хтось перейняв досвід колег, а хтось знайшов нових партнерів. Якщо ви не були на цій конференції, то Latifundist.com зібрав для вас ТОП-6 порад від спікерів. А фото допоможуть поринути в неповторну атмосферу аграрного суспільства.
Порада №1: Не сотвори собі рейдера
Андрій Демʼянович, засновник та керівник сервісу Feodal.online, у своєму виступі розказав про види аграрних рейдерів. Це рейдер-конкурент, рейдер-колишній співробітник, рейдер-юрист та рейдер-бандит. Але у 90% випадків у аграрія крадуть урожай навіть не рейдери, а конкуренти.
засновник та керівник сервісу Feodal.online
«Ваша неефективність породжує наявність рейдера-конкурента».
Та найбільш поширеною категорією в Україні, на думку експерта, є рейдер-колишній співробітник.
Андрій Демʼянович
засновник та керівник сервісу Feodal.online
«Проблема у тому, що часто власник бізнесу не обмежує дії керівників. Замість того, щоб видавати кожен день управлінські рішення на розірвання якогось договору, він передає повноваження директору підписувати все, що завгодно. Це неправильно. Потрібно обмежувати директора як тільки можна».
Також Андрій Демʼянович наголосив, що великою помилкою власників є оформлення різних дозволів управлінському персоналу на тривалий термін. Це призводить до того, що людина може звільнитися, але водночас використовувати дозволи для своєї вигоди, що згодом дуже складно спростувати в суді.
А от категорії рейдерів-юристів та рейдерів-бандитів є найбільш непередбачуваними. Рейдер-юрист — це «чорний нотаріус», який може переписати право володіння на частину підприємства. Щодо рейдера-бандита, то це найвідвертіший вид злочинця.
Читати по темі: Як не стати ласим шматком для рейдера та збільшити земельний банк
Порада №2: Діджиталізуйся та використовуй технології
На бізнес-конференції присутні були представники від багатьох українських компаній. Одні представляли свою продукцію на стендах, інші ділилися досвідом використання технологій у виступах.
Ось, наприклад, директорка «Технополь Агро» Олександра Воловик під час виступу бізнес-конференції OK Agro розповіла, як зменшити використання добрив більш ніж на третину. У її господарстві такого результату вже 4-й рік поспіль досягають завдяки технології Strip-till, котра заснована на смуговому обробітку ґрунту.
Олександра зазначила, що при використанні технології Strip-till:
- обробіток поля здійснюється на 30% від площі;
- норма добрив зменшується на 30-60%;
- оптимізуються технологічні операції;
- зменшуються витрати на ПММ;
- раціонально використовується машинно-тракторний парк.
Порада №3: Використовуй диференційований посів
Андрій Капріца, директор підприємства «Флора А.А», розповів, що диференційований посів дозволяє зекономити до 7% витрат, а диференційоване внесення добрив принесе ще 6-8% економії. Для того, щоб правильно скористатись технологією, необхідно провести картографування висівних площ.
Директор
підприємства
«Флора А.А»«На основі карт із зонами продуктивності ми будуємо схеми диференційованого посіву та визначаємо для кожної ділянки густоту висіву. Зважаємо також на рекомендації регенераторів насіння. За правильного внесення всіх параметрів, загальний врожай має зрости».
Читати по темі: Як на 1 тис. га впровадити всі технології точного землеробства
Порада №4: Навчайся у кращих
У часи, коли навчання трансформується в набір «скілів» й навичок, потрібно швидко та якісно отримувати знання. На сцені ОК Agro керівниця освітньої платформи «Культиварій» Олександра Камишіна розповіла, що за останній рік було випущено 6 великих курсів про землю, тваринництво, агрономію і точне землеробство.
Тему землі розкрито у двох курсах про управління зембанком: «Земельні Котики» та «Володар Земель» — курс повністю присвячений ринку землі. У темі тваринництва допоможе розібратися авторський курс, створений у партнерстві з відомим тваринником, фермером Михайлом Травецьким, — «Академія тваринництва».
А за допомогою курсів «Аграрний консиліум. Кукурудза. Соя. Пшениця. Ріпак. Соняшник», «Точне землеробство США і Канади» та «Чітке ТЗ» аграрії можуть дізнатися про агротехнологічні фермерські господарства США та Канади, їхні підходи до точного землеробства та можливості впровадження цієї технології на українських полях. Випускники цих курсів також були присутні на заході та ділились досвідом й успіхами.
власник та голова
ПСП «Орач»«Після проходження курсу мені вдалося знайти багато «тріщин» у своєму бізнесі, зокрема щодо реєстрації невитребуваних паїв. Зробивши ревізію, вдалось перезаключити договори оренди на 100 земельних ділянок. А це 400 га землі».
Але це ще не все, на бізнес-конференції ОК Agro керівниця освітньої платформи «Культиварій» презентувала новий курс для аграріїв — «Цариця полів». Олександра Камишіна розповіла, що над ним працювали останні декілька місяців. Для цього були долучені 30 спікерів й записано понад 40 лекцій.
керівниця освітньої платформи
«Культиварій»«У цьому курсі ми будемо розкривати весь операційний цикл головної експортної культури України — кукурудзи. Курс стартує 10 грудня з великої зустрічі всього кукурудзяного бомонду України. Запис на курс триває. Тож приєднуйтесь і ви!»
Порада №5: Слідкуй за світовими аграрними тенденціями
ЄС планує в рамках «зеленого курсу» збільшити відсоток органічного та сільськогосподарського виробництва в країнах Європейського Союзу до 25%. При цьому США заявляють, що не підтримують таку ініціативу Європи та підуть своїм шляхом. Світові тенденції впливають на українських фермерів. Це потрібно контролювати й бути готовим підлаштовуватись до світової кон'юнктури.
голова правління Асамблеї аграрних палат України
«Європейський «зелений» курс впливає не тільки на Україну, а й на весь світ. За оцінками американських і деяких європейських економістів, через ці заходи продуктивність у сільському господарстві знизиться від 10 до 15 %. Найбільше постраждає тваринництво. Тому що корів зробили відповідальними за викиди вуглецю в атмосферу. Відповідно будуть скорочуватися обсяги виробництва продукції тваринництва. За прогнозами, можливий сценарій, коли рослинницьке і тваринницьке виробництво буде переноситися в країни третього світу»
Порада №6: Організовуй людей навколо себе
Керівник підприємства «Дунайський Аграрій» Роман Дяжук розповів на сцені ОК-Агро про всі аспекти ведення органічного господарства в Україні. Адже його підприємство має 2 тис. га землі під органічним землеробством. Роман Дяжук займається вирощуванням 70 культур: від зернових і технічних культур, до персиків, кавунів, слив, сочевиці, лікарських трав і не тільки. Його підприємство сертифіковано за всіма стандартами ЄС, США, Канади, Швейцарії й ряду інших країн. Але не тільки про досягнення говорив Роман Дяжук, а й про людей й трудову міграцію.
Керівник підприємства
«Дунайський Аграрій»«Ми дбайливо ставимось до землі. Але важливим моментом, окрім органіки, є люди. Наша компанія стримує трудову міграцію: 200 людей не поїхали на заробітки, а це ж і їхні сімʼї залишаються в Україні. Для цього розвиваємо багато напрямків, навіть якщо вони не дуже прибуткові. Культури, як-от персик, нектарин, гарбуз — все збирається вручну, і роботи навряд чи зможуть це виконувати в найближчі 20 років. Рекомендую іншим аграріям створювати нові проєкти для місцевості, де ви працюєте, задля попередження відтоку людей з України».