Як перевести зерносушарку на альтернативне паливо: досвід і поради від Галс Агро

Переобладнання зерносушарки на альтернативне паливо: досвід Галс Агро
Як перевести зерносушарку на альтернативне паливо: досвід і поради від Галс Агро
Джерело фото: Latifundist.com

Сушити зерно на природному газі цього року особливо дорого. Кусючі ціни на сушку змушують аграріїв дивитися в бік альтернативних видів палива.

В цьому році твердопаливні теплогенератори на своїх зерносушарках встановив агрохолдинг «Галс Агро». Ми звернулися до компанії з проханням поділитися своїм досвідом: чи були складнощі під час втілення такого проєкту, як шукали підрядника, скільки часу витратили на переобладнання, чи багато потрібно персоналу для роботи теплогенератора та яку економію в результаті отримали. Отже, п’ять порад від «Галс Агро» по переобладнанню зерносушарок.

Порада 1: Якщо є можливість — «перевзувайтесь»

В «Галс Агро» займаються вирощуванням цукрового буряку, кукурудзи, соняшника, озимої пшениці та нішевих культур, зокрема, гірчиці. Цього року планують зайнятися ще й виробництвом ягід. Через повномасштабне вторгнення змушені були весною дещо скоротити посіви цукрового буряку та кукурудзи, натомість збільшити посіви соняшнику. У сезоні 2023 сівозміна залишиться плюс-мінус такою ж, але додадуть трохи озимої пшениці.

Кукурудза 2022: Сушити, залишити в полі чи спалити в теплогенераторі?
Читати також

Вирощене зерно зберігають на двох елеваторах. Після минулорічного сезону сушіння задумалися над тим, щоб перевести свої три зерносушарки на альтернативне паливо — обладнати теплогенераторами, які будуть працювати на трісці та пелетах. Порахували, що сушіння зерна на трісці економніше у 5 разів, ніж якщо сушити його на природному газі. Тому такий проєкт зможе окупитися вже за сезон.

Порівняльна таблиця сушіння 1 тонно-відсотка кукурудзи на різних видах палива станом на жовтень 2022 р.

Як видно з таблиці, сушіння кукурудзи на пелеті від найближчого її конкурента, — скрапленого газу, — дешевше в 4 рази.

Порада 2: Визначтеся з видом сировини для теплогенератора

В «Гасл Агро» радять перед тим, як починати такий проєкт визначитися з тим, яка саме сировина буде використовуватися в якості палива для теплогенератора. В холдингу від початку вирішили, що будуть працювати на пелеті і трісці. Якщо пелету закупляють, то тріску заготовляють самі.  Для цього домовляються з територіальними громадами про розчищення хащів та розліснення земельних ділянок.

Павло Пустовойт

керівник Чернігівського кластеру

«Галс Агро»

«Проблем з сировиною для теплогенераторів немає. Пелети ми купуємо у різних постачальників по різним цінам. В цьому році закупили більше 1 тис. т пелет та заготовили приблизно 500 т тріски. Взагалі про заготівлю сировини потрібно думати весною. Зараз її теж можна знайти, але ціни будуть зовсім інші».

І додає, щоб посушити 1 тонно-відсоток зерна потрібно 2,5  кг пелет та 5-6 кг тріски. Щодо останньої, то є декілька нюансів. В ідеалі вологість тріски не повинна перевищувати 12-15%. Звісно, що вологість тріски багато в чому буде залежати від старанності персоналу та технологічних можливостей підприємства. В тих теплогенераторах, які поставив «Галс Агро» допускається спалювання тріски з вологістю 25%.

Додатково потрібно буде обладнати сухе місце для зберігання тріски і закупити спеціальну дробарку. В «Галс Агро», щоб робити тріску, закупили дробарку волинського виробника Palche.

Паливна тріска

Порада 3: Відвідайте вже готові об’єкти підрядника

З економікою все зрозуміло. Але, щоб отримати бажаний результат, потрібно знайти перевіреного підрядника. Задача у «Галс Агро» була такою: перевести на альтернативне паливо модульну сушарку Sukup потужністю 250 т/добу і дві шахтні — «ДСП 50» потужністю 400 т/добу і «Лубнимаш СШ» 65-600 т/добу. Однією з умов було те, що два теплогенератори повинні працювати на трісці, а один на пелеті.

Вивчали відгуки на ринку, порівнювали роботи різних компаній. Відвідали багато об’єктів. Вибір зупинили на компанії GRECO group, бо на українському ринку саме вона має найбільший досвід роботи з теплогенераторами, які працюють на трісці.

Павло Пустовойт

керівник Чернігівського кластеру

«Галс Агро»

«Звісно, є багато компаній в Україні, в тому числі і в Чернігівській області, які працюють з теплообмінниками. Але GRECO group за рік робить до сотні теплогенераторів на трісці. Ми бачили, що це реально робочі проєкти. Вони працюють. Саме це, а також позитивні відгуки по ринку, переконали нас працювати з цією компанією».

За словами регіонального представника по роботі з ключовими клієнтами GRECO Group Сергія Малки, під час роботи над проєктом «Галс Агро» потрібно було встановити два теплогенератора на вже діючі зерносушарки, а один на нову — від партнерів «Лубнимаш».

Сергій Малка

регіональний представник по работі з ключовими клієнтами GRECO Group 

«Тобто, строки роботи вже залежали не тільки від нас, адже була задіяна ще одна компанія — виробник зерносушарки. Але все пройшло на високому рівні. «Лубнимаш» виконали всі зобов’язання перед замовником по виготовленню та монтажу зерносушарки. А ми зі своєї сторони теж не підвели і виконали вчасно свою частину робіт. Запустили об’єкт точно в строки, які встановлював клієнт».

Монтаж обладнання, підведення до нього електроенергії та запуск теплогенератора зайняли приблизно 3 дні.

Сергій також пояснює, що перед тим, як підписати контракт з клієнтом, на підприємство приїжджає спеціаліст. Оглядає територію на предмет того, чи є можливість на ділянці біля зерносушарки розмістити теплогенератор. Адже найголовнішим фактором є саме місце, де буде стояти теплогенератор. І додає, що хоча для теплогенераторів «Греко Груп» і потрібні майданчики мінімального розміру (4 м х 5 м), та навіть з цією перевагою не завжди вдається їх встановити на діючих елеваторах.

Найголовнішим фактором є саме місце, де буде стояти теплогенератор

Після того, як визначились з розташуванням, спеціаліст ознайомлюється з технічними характеристиками, які зазначені у паспорті до обладнання.  З урахуванням усіх характеристик зернової сушарки спеціаліст прораховує  потужність теплогенератора. Для компанії «Галс Агро» потрібні були три теплогенератори на 3,5 МВт і 8 МВт.

Що по часу? За словами Сергія Малки, цінову пропозицію клієнт отримує одразу після проведення розрахунків щодо потужності теплогенератора, зазвичай це займає не більше одного дня.

Порада 4: Не жалійте інвестицій в додаткову техніку. Вони окупляться

Для обслуговування теплогенераторів додатковий персонал не потрібен. Як розповідає Павло Пустовойт, з усіма задачами цілком впорається оператор сушарки і технік. Та й спеціалісти «Греко Груп» після встановлення теплогенераторів не залишають своїх клієнтів сам на сам. У перші дві доби вони разом із замовником сушать зерно та допомагають розібратися з усіма процесами на практиці. Тим більше, що теплогенератори автоматизовані. Оператору достатньо вибрати потрібний режим сушіння, встановити параметри і процес буде відбуватися автоматизовано.

Теплогенератори для зерносушарок: які переваги, як встановити і яка їхня окупність?
Читати також

Щодо додаткових витрат, то «Галс Агро» довелося закупити навантажувач, який раз на день завантажує пелету чи тріску в бункер зерносушарки. Та, як зауважує Павло Пустовойт, без діла навантажувач не стоїть — активно використовують його по господарству для різних робіт, наприклад, для підгортання зерна.

Порада 5, або Про що потрібно пам’ятати

Сервісне обслуговування теплогенераторів на підприємстві «Галс Агро» ще не проводилось. В GRECO Group відповіли, що сервісна бригада налічує 24 сервісних інженера та 9 автівок. Це означає, що є можливість одночасно працювати на різних об’єктах в декількох регіонах.

Сервісна служба GRECO group

Павло Пустовойт також нагадав тим, хто тільки починає вивчати питання роботи зерносушарок на альтернативному пальному про те, що приблизно кожні 3-4 роки потрібно буде проводити їх капітальний ремонт. Але, як він зауважує, з тією економічною ефективністю та окупністю, яку мають теплогенератори, навіть капремонт у декілька років для аграрія буде вигідним.

Крім того зернові сушарки на будь-якому паливі загоряються. Пелета і тріска не виключення. Звісно, у 90-95% це відбувається через людський фактор. Тому Павло Пустовойт радить слідкувати за обладнанням та вчасно проводити його очищення.

В «Галс Агро» на переобладнаних зерносушарках вже сушили пшеницю та в невеликій кількості соняшник (погодні умови не дають вчасно провести збиральну кампанію олійної). Яку економічну ефективність отримали? Пообіцяли розповісти по закінченню сезону.

 Наталія Родак, Latifundist.com

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, підписуйтесь на нас у Instagram або на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus