У сухому залишку. Як у BASF контролюють залишки пестицидів в продовольчій картоплі
Джерело фото: Latifundist.com
Хімічна промисловість розвивається з року в рік. Сьогодні томат чи картопля, вирощені із застосуванням сучасних пестицидів, є безпечнішими ніж десяток-два років тому. На заміну старим пестицидам приходять нові, більш безпечніші для довкілля та людини препарати.
Щоб оцінити їх безпечність, треба розуміти рівень залишків пестицидів в готових харчових продуктах (або на них). Для цього існує спеціальний параметр — максимально допустимий рівень (МДР) таких залишків.
Як дізнатися рівень МДР конкретного пестициду? Компанія-виробник завжди вказує на етикетці періоди очікування до збору врожаю з моменту внесення пестициду. І при дотриманні цих часових рамок в продукції або взагалі відсутні залишки, або не перевищують максимально допустимі рівні.
У цьому сенсі українські компанії освоїли культуру роботи з пестицидами. Часто використання ЗЗР зводять до крайньої необхідності — тоді коли є реальна загроза втрати врожаю.
Як оцінюють залишки пестицидів в BASF. Розглянемо на картоплі
BASF щорічно проводить відбір зразків вирощеної рослинної продукції, щоб визначити реальні рівні залишків діючих речовин в умовах виробництва. Наприклад, протягом останніх кількох років ми відстежуємо залишкові рівні флуксопіроксаду в бульбах картоплі нового врожаю після застосування фунгіцидного протруйника Серкадіс® під час висадки картоплі.
Як це виглядає? Наші спеціалісти відбирають зразки бульб в передзбиральний період. Далі всі зразки ретельно аналізують в європейській мережевій лабораторії Eurofins і надають протоколи досліджень в господарства.
За 2021-2022 рр. ми проаналізували 15 зразків картоплі. Результати показали, що кількість флуксопіроксаду в бульбах картоплі нового врожаю не перевищує максимально допустимий рівень — 0,1 мг/кг відповідно до регламентованих норм в Україні. Для порівняння, максимально допустимий рівень флуксопіроксаду в картоплі для ЄС — 0,3 мг/кг (Reg.EU 2022/1324).
Лабораторний аналіз показав, що більшість зразків картоплі взагалі не мали навіть мінімальної кількості залишків флуксопіроксаду, в деяких зразках спостерігалась залишкова кількість в межах допустимих норм 0,014-0,026 мг/кг. Такі точні дослідження допомагають зрозуміти безпечність вирощеної картоплі для кінцевого споживача після застосування Серкадіс® в нормі 0,2-0,25 л/т посадкової картоплі відповідно до реєстрації.
Норма застосування Серкадіс® — 0,2-0,25 л/т, що відповідає 0,8 л/га. Кількість робочого розчину в залежності від типу протруєння і налаштування техніки (40-120 л/га). Варто слідкувати за якістю нанесення робочої рідини на бульбу в процесі посіву. Форсунки, які розпилюють розчин, мають бути попередньо промиті.
Як це допоможе вашій картоплі? Передусім ви зможете пролонговано контролювати ризоктоніоз картоплі. А як бонус — контролювати широкий спектр фітопатогенних ґрунтових грибів її ризосфери: фузаріоза, фомоза та антракноза..
Тривалий період напіврозпаду флуксопіроксаду забезпечує пролонговану дію препарату без зниження пестицидних властивостей. Відбувається це в період найбільш критичних фаз розвитку картоплі. Разом з тим її залишкова кількість в бульбах нового врожаю не перевищує показники МДР, що робить його безпечним для застосування.
Більше про продукт за посиланням.
Ірина Кудибіна, менеджер з технічної підтримки ключових клієнтів напрямку спеціальних культур BASF