Ціни на соняшник та олію роблять нерви і безсоромно летять вниз
Вітаю небайдужих, огляд соняшникового ринку та новини які впливають на наші угоди знов стукає до вас у суботній ранок.
Розпочнемо!
Туреччина запровадила тарифні квоти на імпорт 100 тис. т насіння соняшника за ставкою 12% (було 27%), і 250 тис. т соняшникової олії за ставкою 22% (було 36%). Ця новина сколихнула ринок Чорного моря і, відповідно, туди поспішили продавці з України та недодержави. Такі поблажки для імпортерів будуть діяти до 15 квітня поточного року.
УЗ знову наклала обмеження на перевезення вантажів, а саме: шрот, макуха та лушпиння. Діятиме конвенція з 1 по 7 лютого. Стосується це тих, хто їде на Ізов. Тож, якщо ви гравець польського ринку, трошки зачекайте. Зазвичай, ці обмеження короткострокові, і створюються лише для того, щоб полегшити пропускну спроможність переходу.
Стосовно нововведень щодо експорту соняшнику, ріпаку, пшениці, кукурудзи з 1 лютого тим, хто їде «псевдо-транзитом» буде непереливки. В разі, якщо ви порушуєте правила експорту до Польщі, Словаччини, Угорщини, Румунії або Болгарії, ви будете виключенні з ДАР, як верифіковані, і лишень через 6 місяців зможете подаватись знову.
Переходимо до цін. Оглядово, індикативно, суб’єктивно…
Друзі, перепрошую, здається наврочила. Якщо два тижні тому я раділа за ціни, і що нарешті «відчуваєш, що живий», то на сьогодні я без ентузіазму. Соняшник вниз, як і мій настрій. На прикладі 48 олійності, ціни далі: з того що я бачу, це від 14-14,8 тис. грн з ПДВ на умовах СРТ завод, в залежності від області, 330-340$ вам дадуть за насіння без ПДВ. Порт Ізмаїл показує від 15 до 16 тис. грн з ПДВ, DAP Литва — 440$, DAP Румунія — 450$, DAP/CIF Болгарія — 450-460$.
Олія, дорогенька моя, ну нащо ти «зробила мені нерви»? Ціни на соняшникову олію знижувалися щодня на 5-10$ на протязі тижня. Спочатку подивились усі, і думають, ну може корекція, ну бува, а ось наприкінці тижня, як побачили 760-770$ на умовах СРТ Велика Одеса, то «йойкнули». СРТ Дунай при цьому теж не «пас задніх» і дають там максимально 780$, якщо сильно попросити.
Я не експерт, і ненавиджу прогнозування, ми з вами живемо не в ті часи, але мені здається, що це ще не кінцева точку в цьому піке. CIF Болгарія показує 830$, CIF Туреччина на Мерсін — 850$, CIF КНР — 875$. Щодо Європи ситуація не краща DAP Польща — 770$, DAP Бельгія — 840 EUR, CIF Іспанія — 880$, CIF Італія — 875$. При всіх цих індикаціях покупці не активні, а продавці чекають на покращення.
Шрот — щодо цього «пана», то здається ми скоро почнемо роздавати його «як решту». Він не оговтався. Контейнерний ринок так і не запрацював активно, дещо їде в «бегах», як завжди їде в вагонах, але трендсеттер — це покупці на балк (яких не так вже і багато). СРТ «Велика вода» — 185$, DAP Польща — 215-220$, DAP Північна Італія — 260 EUR, CIF Туреччина Мармара — низькі 260$. КНР — теж так і не прокинулась, і не прокинеться, бо незабаром у них Новий рік, а їх 300$ на умовах CIF main China ports мало кому цікаві.
Я писала у минулому блозі про циклічність, і ви знаєте, я навіть люблю такі стани ринку, бо саме у такі моменти ми вигадуємо щось нове, нові ринки збуту, нові логістичні рішення, тощо і інколи з цього виходять непогані угоди. А якщо вам нічого не приходить на думку, ідіть і обійміть своїх близьких, можливо це саме час для накопичення наснаги на майбутнє. Гарних вихідних!
Все буде Україна, все буде Агро!
Альона Царьова, старший менеджер олійноекстракційного заводу