Сьогодні інавгурація Дональда Трампа. Що чекає на американських фермерів? Спойлер: на українських також

З обранням Дональда Трампа президентом США, економіст з сільського господарства Університету Іллінойсу Скотт Ірвін дає виробникам зернових культур застереження та дещо, що він називає дещо протилежною порадою, пише AgWeb.

«Я знаю, що фермери мали певний оптимізм щодо нещодавніх цін на зерно, але я думаю, що зараз гарний час, щоб зробити перший крок і розглянути можливість захисту від падіння цін на врожай 2025 року», — сказав Ірвін у розмові з Farm Journal під час Форуму польових радників Асоціації сої Іллінойсу раніше цього тижня.

Скотт Ірвін

Економіст з сільського господарства Університету Іллінойсу

«Це трохи складно зробити, коли ціна фактично покриває лише повну собівартість, але я думаю, що потенційні найближчі ризики, пов’язані з торговельними проблемами, в які ми можемо потрапити, можуть серйозно вдарити як по цінах на кукурудзу, так і на сою»

Аналізуючи ціни на кукурудзу та сою, Ірвін прогнозує $4 за бушель кукурудзи та $10 за бушель сої у 2025 році. Крім того, хоча чистий дохід фермерських господарств досяг піку понад $180 мільярдів у 2022 році, його останні прогнози на 2024 рік показують значне падіння приблизно до $40 мільярдів.

Економіст з сільського господарства Університету Іллінойсу заявляє, що забезпечення захисту від падіння цін — це його рекомендація №1 для фермерів у короткостроковій перспективі.

Чи введе Трамп тарифи?

Ірвіна турбує те, що зробить Трамп щодо торгівлі, а саме чи введе він тарифи на будь-якого або всіх трьох найбільших торговельних партнерів США — Канаду, Мексику та Китай.

Трамп заявив, що запровадить 25% тариф на імпорт із Канади та Мексики, поки вони не зупинять потік наркотиків (зокрема, фентанілу) та мігрантів через кордон. Окремо він оголосив, що США введуть тарифи від 10% до 60% на товари з Китаю.

Читайте також: Зерновий гігант на паузі: що стоїть за падінням китайського попиту на імпорт кукурудзи?

«Єдине, чого я навчився, розмірковуючи про економічні наслідки під час першого терміну Трампа, це те, що коли він робить заяву про економічну політику, її слід сприймати серйозно», — каже Ірвін.

Поле сої на фермі у американському штаті Вісконсин

Погляд у ретроспективу

У сільському господарстві США є недавній досвід того, що може статися, якщо будуть введені тарифи, а торгові партнери вирішать здійснити відповідні заходи.

Ірвін згадав як приклад рішення Китаю під час першої адміністрації Трампа. Коли США ввели тарифи на Китай у 2017-2018 рр., країна відповіла, ввівши тарифи на американську сою, і переключилася на закупівлю у Південній Америці, зокрема в Бразилії.

Фінансові наслідки для сільського господарства США були значними. Дані Економічної дослідницької служби Міністерства сільського господарства США показують, що США експортували $12,2 мільярда сої до Китаю у 2017 році. Однак у 2018 році експорт США до Китаю впав до $3,1 мільярда, що становить зниження на 75%.

«Багато хто недооцінював цей досвід, оскільки, чесно кажучи, він тривав не так довго. Найгірший період тривав лише близько шести-восьми місяців», — згадує Ірвін.

Щомісячний обсяг імпорту сої Китаєм з 2018 по 2024 рр. Джерело: Карен Браун (Karen Braun)

Він частково пояснює коротку тривалість кризи тим, що Китай тоді переживав спалах африканської чуми свиней, яка знищила поголів’я свиней і змусила країну здійснювати масштабне відновлення. У процесі цього Китай не зміг закупити достатньо сої в Бразилії, щоб задовольнити попит.

«Хіба що в Китаї виникне новий спалах свинячого грипу, але цього разу це нас не врятує», — каже Ірвін.

Китай уже змінює курс

У відповідь на занепокоєння тарифами китайські імпортери олійних культур вже змінили курс на закупівлю конкурентоспроможної бразильської сої.

Це вдаряє по постачальниках зі США ближче до кінця їхнього пікового маркетингового сезону у січні, згідно зі статтею Reuters, опублікованою у п’ятницю.

У статті Reuters йдеться, що цей крок, ймовірно, залишить США, другого після Бразилії експортера сої, з 10,34 млн т бобів до кінця маркетингового року 2024/25 у серпні — найвищий показник за останні п’ять років, за оцінками Міністерства сільського господарства США.

В іншому матеріалі Reuters з посиланням на трьох джерел пише, що китайські переробники забезпечили майже всі свої вантажі з Бразилії на перший квартал поставок. Так, минулого року на Бразилію припадало 54% імпорту сої Китаєм у першому кварталі, тоді як США поставили 38%. Загалом Китай споживає понад 60% світової сої.

Основний щорічний експорт агропродукції з США до Китаю з 1972 по 2023 рр. Джерело: Карен Браун (Karen Braun)

«Китайські переробники зараз замовляють бразильські вантажі на поставки у лютому та березні», — сказав трейдер у Сінгапурі. «Як державні, так і приватні переробники — усі вони беруть бразильську сою. Це 100%-е переключення на Бразилію».

На думку Кріса Транта, керівника відділу сільського господарства в консалтинговій компанії Hedgepoint Global Markets, Бразилія має і далі домінувати в постачанні зерна на китайський ринок, пише бразильське видання Globo Rural. На його думку, обіцяні Трампом мита можуть викликати волатильність на ринку зерна, але американські фермери менш залежать від Китаю завдяки внутрішньому попиту.

Найактуальнішим питанням буде те, чи скоротить Трамп підтримку виробництва біопалива та відновлюваної енергії, наголошує Трант.

Видання цитує Марсело Брітто, професора і технічного координатора агроекологічного напрямку Фонду Дом Кабрал (Бразилія), який вважає, що нова торговельна війна між США та Китаєм може мати менший вплив на експорт бразильської сільгосппродукції.

«Минулого разу бразильський агросектор виграв, оскільки з’явився великий простір на китайському ринку», — зазначає Брітто. «Але я не думаю, що це повториться. Більше немає місця для подальшого зростання обсягів продажів».

Щомісячний обсяг експорту кукурудзи Бразилією до Китаю з 2017 по 2024 рр. Джерело: Карен Браун (Karen Braun)

Як саме розвиватиметься торгова суперечка, поки невідомо, але кон’юнктура ринків змінилася порівняно з 2018 роком. З цієї причини Брітто вважає, що потенційне посилення американської торгової політики матиме обмежений вплив на бразильський експорт. «У своєму другому терміні Трамп зіткнеться зі світом, який геополітично змінився. Крім того, ринки вже адаптувалися до геополітичних потрясінь, таких як війни, і торгівля вже зробила необхідні коригування», — додає він.

«Щось завжди стається»

Незважаючи на занепокоєння щодо торгівлі, Ірвін каже, що важливо зберігати певну перспективу щодо того, що він описує як нормальний ціновий цикл для сільськогосподарських товарів.

«Ніколи не ставайте надто песимістичними щодо цін або надто оптимістичними, це мій підхід. Щось завжди стається згодом (що підвищує або знижує ціни)», — каже він.

Скотт Ірвін

Економіст з сільського господарства Університету Іллінойсу

«Цього літа у нас може бути велика посуха тут, у США, і раптом ціни на зерно будуть на дуже прибутковому рівні. Або ж нам знадобиться кілька років, щоб вийти з торговельних проблем, які, як я думаю, ми можемо мати, і це буде набагато складніше середовище. Але навіть якщо це станеться, це не триватиме вічно, і це, як на мене, дуже важливий спосіб мислення», — зазначає аналітик.

Виконано за допомогоюDisqus