Від «Тримаємо, кажуть, буде по 30 тис. грн/т» до «Соняшник поїхав на заводи, ціни пішли вниз». Оперативно про ажіотаж на ринку олійних
З осені значна частина соняшнику залишається на зберіганні, що вже позначилося на ринку олійних. Через дефіцит сировини деякі ОЕЗи зменшили переробку соняшнику, а деякі зупинились або переходять на сою, кажуть в «Укроліяпром».
Але надії аграрія на соняшник по 30 тис. грн/т днями змінилась новинами: ціни пішли вниз.
Яка стратегія наразі переважає серед агровиробників? А у переробників? І як це впливає на ціни та що чекати далі? Розглянемо ситуацію детальніше.
Очікування фермерів
«Тримаємо соняшник. Кажуть, що буде по 30 тис. грн/т», — посміхаючись, каже Віктор Шаргало, голова господарства «Михайлівське-В» з Вінниччини.
Що робите з соняшником: продаєте, вже продали чи тримаєте? — таке питання Віктору та іншим аграріям ми задали в кулуарах конференції «Агрокосмонавти-2025».
Андрій Капріца, директор «Флора А.А.» не вірить у соняшник 30 тис. грн/т. Фермер майже весь урожай уже реалізував, залишив на зберіганні лише 20%.
![]()
Андрій Капріца
Директор
підприємства
«Флора А.А.»«Я не став гратися з цінами. Напередодні нового року зловив, на мою думку, класну ціну — 26,5 тис. грн/т і продав. Для тих 20%, що залишилися, звісно, хотілося б отримати 30 тис. грн/т, але я в це не вірю».
У господарстві «Олексієнка Руслана Павловича» (Немирівський район) також сподіваються на зростання цін, хоча не впевнені в тому, що побачать 30 тис. грн/т.
«Нас би влаштувала ціна 28 тис. грн/т. Ми вивезли весь соняшник на елеватор за умовами безкоштовного зберігання з передоплатою. Наразі продали приблизно 50% врожаю, а решту притримуємо, сподіваючись на кращу ціну», — розповідає керівник підприємства.
А от у Inter Agrolab соняшник уже повністю продали. Заступник директора з виробництва Владислав Тютюнник пояснює логіку: так, на ринку є дефіцит сировини, проте переробні заводи поки не готові її купувати за високими цінами. Вони чудово розуміють, що через місяць-два ситуація зміниться, і аграрії почнуть активно продавати олійну.
![]()
Владислав Тютюнник
заступник директора з виробництва
Inter Agrolab
«Якби я був на місці переробників, то запитав би себе: навіщо платити більше? У березні частина аграріїв почне сівбу, у квітні в поля вийдуть майже всі. Їм будуть потрібні обігові кошти, бо на кредитах довго не протягнеш. Ціна на олію вже почала просідати. Трамп сказав: «Бури, крихітко, бури» — і все пішло вниз. Тому достатньо трохи зачекати, і аграрії самі почнуть продавати олійну. До того ж кислотне число росте, соняшник не можна зберігати вічно. Переробники тим часом працюватимуть із соєю, а потім знову повернуться до соняшнику, коли ціна впаде, а курс зросте», — прогнозує Владислав Тютюнник.
Переробка, запаси, перехід на сою
Що ви заладили з цим соняшником по 30 тис. грн? — запитаєте ви. Та цікавість редакції виникла не на рівному місці, вона піджилювалась новинами, що у січні найбільший виробник соняшникової олії — «Кернел» — зупинив один з заводів через відсутність сировини. До цього холдинг перевів два свої заводи з переробки соняшнику на сою.
«Десяток заводів зменшили переробку соняшнику і деякі зупинились або переходять на сою, враховуючи саме стримування продажів і зростання ціни на соняшник», — розповіли нам навздогін в «Укроліяпром».
У минулому році в Україні щомісячно переробляли 1,5 млн т соняшнику і експортували 600 тис. т олії. Зараз переробка складає 800 тис. т соняшнику і 280 тис. т олії йде на експорт.
Зупинка заводів і перехід на сою сталися не через відсутність сировини. Запаси соняшнику в Україні станом на 1 січня були на рівні 7,4 млн т, повідомили нам в асоціації. Причини банальна — аграрій чекає росту ціни. Але наступні новини можуть змінити його плани.
Що з цінами на соняшник сьогодні
Паралельно з нашим вінницьким опитуванням аналітики Spike Brokers повідомили, що ціни на соняшник пішли вниз. Минулого тижня вартість насіння з олійністю 46% впала на 500–600 грн і продовжує знижуватися. Станом на 31 січня ціна на соняшникову олію з умовою поставки DAP Україна (Одеса) коливалася в межах 1,010-1,080 $/т, а на соняшник DAP Україна (завод) 46% (на суху) — 520-530$/т.
Аграрії почали активніше продавати соняшник, що і спричинило чергове зниження цін — вже друге за останній період, каже Максим Король, керуючий директор компанії «Віктор і К» («Королівський смак»).
Максим Король
керуючий директор
«Королівського смаку»
«До останнього фермер тримав сировину, але зараз почався рух. Січень був дуже складним для переробника, всі почали переходити на сою, бо не рахувалася математика. У «Кернела» три заводи перейшли на сою, один зупинили. «Дніпроолія» перейшла на сою також. Ті, що продовжували працювати на соняху, зменшили виробництво. Ми тут не виняток. З іншого боку, ми побачили цифри — залишки соняшнику досить високі. Тобто сировина є», — говорить Максим Король.
Зараз його підприємство завантажене соняшником на 85% від потужностей. Він підтверджує думку Владислава Тютюнника, що соняшник «поїхав» на заводи через те, що аграрію потрібні кошти, щоб закупити ТМЦ.
«Ми чудово знаємо, як продає фермер: коли ціна росте — продає. Коли падає — бере калькулятор, рахує, усвідомлює втрати й починає продавати», — підсумовує Максим Король.
Що чекати далі? Головне питання — як довго аграрії зможуть утримувати свій урожай? Дійсно, весняна посівна кампанія потребуватиме обігових коштів, і багато хто буде змушений виходити на ринок із продажами. Саме цей момент і може стати ключовим для подальшої динаміки цін.
Костянтин Ткаченко, Наталія Родак, Latifundist.com