Війна змінює смаки. Чи будуть затребувані українські ягоди на європейському ринку заморозки
Джерело фото: Latifundist.com
Війна змінює смаки. На європейському ринку заморозки сьогодні попит на нішеві ягоди і фрукти. Тому українським виробникам радять звернути увагу на порічку, ожину, журавлину, обліпиху і сливу. А от на ягоди дорогого сегменту попит падає. Що ще повинні знати про європейський ринок заморозки українські виробники ягід та фруктів в інтерв’ю розповів менеджер з продажу бренду Tevitta Ігор Усатий.
Latifundist.com: З початком повномасштабної війни ми ділимо час на до і після. Так от, яким був ринок заморозки в Європі до 24 лютого?
Ігор Усатий: До повномасштабного вторгнення і зараз ринок заморожених продуктів більш-менш стабільний. Є невеликі зміни по цінам на окремі позиції, спричинені посухою і ростом логістичних витрат. Основний удар все ж таки нанесла пандемія. Та після двох років збоїв роздрібний ринок повертається до нормального допандемічного стану.
Наразі ринок роздрібних заморожених продуктів оцінюється в €7,5 млрд. З 2020 р. обсяг продажів збільшився майже на €1 млрд, що означає зростання вартості на +13,5% і зростання обсягів на +9,2%. Оскільки загальний ринок продуктів харчування загалом не змінився, то продажі заморожених продуктів значно перевершили ринок.
Latifundist.com: Які країни ЄС є найбільшими гравцями на ринку?
Ігор Усатий: Основні гравці залишаються без змін — це Німеччина, Польща, Франція і Бельгія.
Latifundist.com: Що відбувається на європейському ринку заморозки після 24 лютого?
Ігор Усатий: Наразі спостерігається зменшення попиту на ягоди більш дорогого сегменту. Цей фактор, звісно, буде впливати на ціни — ми побачимо, як впродовж року вони будуть змінюватися. І зараз деякі компанії вже змінюють свої рецептури кінцевого продукту.
Також відчувається попит на нішеві ягоди і фрукти. Можливо, це час для вирощування порічки, ожини, журавлини, обліпихи, сливи. А тому і шанс для українських аграріїв та переробників займатись ще й такими товарними позиціями.
Latifundist.com: А взагалі українська сировина затребувана на європейському ринку? Які країни складають нам конкуренцію?
Ігор Усатий: Сировина потрапляє абсолютно з різних куточків Землі. В різний період року деякі країни нарощують свої поставки через великий врожай, а деякі, як Китай, постачають продукцію на постійній основі. Щодо України, то вона завжди була в ТОПі постачальників заморожених продуктів в Європу. Особливо великі об’єми ягід і овочів ми поставляємо з червня по грудень.
Latifundist.com: Як щодо українських виробників заморожених ягід, овочів та фруктів, до яких відноситься і Tevitta. Чи конкурентні ми на ринку ЄС?
Ігор Усатий: Україна завжди була конкурентна з європейськими виробниками.
Але сьогодні український виробник віддає велику частку прибутку на доставку товару, аби залишитися конкурентним. До 20-25% від вартості товару йде на доставку спочатку сировини на завод, а потім готового продукту до клієнта.
Ціни сильно міняються через попит на той чи інший продукт. Через нестачу або інші причини дуже складно спрогнозувати, який продукт більше всього зацікавить клієнта. Тому я додержуюся думки, що краще переробляти всі продукти.
Latifundist.com: У такому випадку не можемо не запитати про кількість переробників в Україні…
Ігор Усатий: Останні роки в Україні спостерігався ріст переробників. Відкрилось багато заводів, які зробили наш ринок більш-менш конкурентним. Маю надію, що війна не сильно вплинула/вплине на заводи переробки і заморозка надалі буде розвиватися.
Latifundist.com: Зараз всі тільки і говорять про інфляцію (офіційно в єврозоні 8,1% на червень), стагфляцію, складну логістику і подорожчання енергоносіїв. Як ці фактори вплинуть на ринок?
Ігор Усатий: Європейський ринок, не дивлячись на всі ці фактори, і надалі буде споживати ту необхідну кількість, яку і споживав. Культура споживання заморожених продуктів там найвища з усіх країн.
Latifundist.com: А якщо говорити про український ринок.
Ігор Усатий: Насправді, вже спостерігається вплив подорожчання енергоносіїв і витрат на логістику як з України, так і в Україну. Перш за все це впливає на імпорт тих позицій, які наша країна купує в Європі найбільше. Відбулось дуже різке подорожчання заморожених овочів і картоплі фрі, де логістика тепер має дуже великий вплив і зменшення прибутку при продажі. Через це, а також після зміни офіційного курсу на 25% імпортний товар на полицях в супермаркетах буде тільки рости в ціні.
Latifundist.com: З якими ще викликами доведеться зіштовхнутися ринку заморозки до кінця року?
Ігор Усатий: Це подорожчання товарів для кінцевого споживача, зменшення вибору товарних позицій, затримка в поставках. Водночас, ми прогнозуємо можливий ріст зацікавленості рітейлерів на продукти від нашого локального виробника. Тому в планах компанії Tevitta вже дуже скоро з’явитись в Україні зі 100% українським товаром.
Наталія Родак, Latifundist.com