Костянтин Орел: Страхові ставки за роботу в зернових коридорах можуть змінюватись протягом доби
За минулий тиждень сформувався діапазон ставок страхування за роботу в зернових коридорах. Це орієнтовно 1-1.5% за 7 днів від застрахованої вартості судна. Але ця вилка ставок не є константою. Вони залежать від ситуації на конкретний момент часу і можуть змінюватися навіть протягом доби. Які настрої панують на страховому ринку щодо зернових коридорів, розповідає керівник напрямку страхування агропромислового сектору страхового брокера «ГрЕКо Україна» Костянтин Орел.
Latifundist.com: На вашу думку, чи зацікавила висока премія страхових компаній працювати з українськими портами?
Костянтин Орел: На даний момент достатня кількість компаній на лондонському ринку готова розглядати надання страхового покриття, включаючи військові ризики, для суден (КАСКО) та вантажів, що виходять з українських портів. Зрозуміло, що страховики готові надавати таке покриття за вищу премію, яка відповідає високим ризикам.
Latifundist.com: Ми чули, що страхові компанії до останнього неохоче розглядали таку можливість. Що саме зупиняє, окрім очевидних варіантів — знищення чи пошкодження об'єктів страхування внаслідок ракетних чи мінних загроз?
Костянтин Орел: Справді, на ранніх стадіях війни страховики не особливо хотіли розглядати страхування подібних ризиків. Тим більше, у зв'язку з блокуванням портів та неможливістю виходу судів, сам «предмет» страхування як такий був відсутній. У цьому випадку страховики зайняли «вичікувальну» позицію та спостерігали за розвитком ситуації. Звісно, ризики знищення об'єктів страхування внаслідок ракетних, мінних загроз мають важливе значення при розгляді андеррайтерами кожного окремого ризику та надання умов страхового покриття.
Latifundist.com: Чи можна умовно поділити — готовність страховиків після Стамбульських угод та після ракетного удару по Одеському порту?
Костянтин Орел: Важко сказати, наскільки збільшилася готовність страховиків після підписання угод та наскільки вона знизилася після удару. Страховики завжди враховують такі події, приймаючи рішення про надання покриття, оскільки вони збільшують ризики. Тож деякі страховики, які готові розглядати страхування після підписання угод, могли відмовитися від своїх початкових намірів.
Latifundist.com: За вашими оцінками, яким є діапазон страхових премій за готовність працювати з нашими портами?
Костянтин Орел: Вказати конкретний діапазон ставок досить складно, оскільки розмір премії визначається залежно від характеристик кожного окремого ризику (вартість, маршрут, активність бойових дій). Проте деякі андеррайтери в Лондоні оцінюють можливий ранжир ставок для страхування судів із включенням у покриття військових ризиків у діапазоні від 1% до 3% за 7 днів.
Latifundist.com: Чи правильно розуміємо, що судновласник, окрім класичного страхування судна, у разі зернових коридорів має брати Blocking and Trapping разом із страховкою (збереження КАСКО у військових зонах) Extra War Risk Insurance?
Костянтин Орел: Загалом покриття може містити Blocking and Trapping, але не всі страховики готові страхувати подібні ризики. Деякі страховики готові надавати таке покриття окремо.
Latifundist.com: Як ви рахуєте військові ризики? Чи відштовхуєтесь від конфліктів умовно за останню п'ятирічку?
Костянтин Орел: Військові ризики складно порахувати, ґрунтуючись на статистиці, чи актуарних розрахунках. Рішення щодо страхування військових ризиків та ціни в більшості випадків залишається питанням окремого розгляду кожного конкретного випадку та залежить від ситуації на момент запланованого виходу судна. Ставки можуть змінюватись протягом доби, залежно від ситуації.
Latifundist.com: Окрема історія — страхування вантажу, у нашому випадку — зерна. Які традиційно діапазони цифр страховки? (Ми чули що це 0,2-0,5% від вартості вантажу). Які можуть бути відсотки у світлі воєнних ризиків?
Костянтин Орел: Знову ж таки, у цій ситуації складно дати однозначну відповідь, оскільки ставка насамперед залежить від ситуації на конкретний момент часу. Проте, деякі страховики вважають, що ставки на страхування вантажу можуть бути в тому ж діапазоні, що й страхування судів — від 1% до 3%.
Latifundist.com: Ми чули, що деякі судновласники, які працюють на Дунаї, не страхують суд і вантаж. Чи ви чули про такі випадки і чи взагалі таке можливо?
Костянтин Орел: Так, такі випадки бувають і, в основному, стосуються суден, які перебувають у повній власності судновласника та не перебувають у заставі, тощо.
Latifundist.com: Дякуємо за розмову!
Костянтин Ткаченко, Latifundist.com