З поля на судно. Разом з Дмитром Казаніним з «Теус Термінал» рахуємо логістику «прямим варіантом»

Дмитро Казанін, власник «Теус Термінал»
Дмитро Казанін, власник «Теус Термінал»

Ми на одному з причалів в Чорноморському порту, де вантажиться пшеницею хендісайз. На цьому причалі працює компанія «Теус Термінал», з власником якої Дмитром Казаніним ми вже неодноразово спілкувалися. Щоправда, переважно по темі Дунайських портів, де компанія з початку війни активно перевалювалась і працювала. 

Чим відрізняється бізнес на «великій воді»? Скільки коштує перевалка прямим варіантом, комплексна ставка та як зафіксувати логістику на кілька місяців вперед? Про все це говоримо з Дмитром. 

Latifundist.com: Дмитре, як швидко завантажуєте судно? 

Дмитро Казанін: Саме зараз ми навантажуємо 30-тисячне судно класу хендісайз. Робимо по 4 тис. т на добу. При хороших розкладах за 6-7 днів завантажимо судно. 

Latifundist.com: Скільки на місяць тут перевалюєте?

Дмитро Казанін: В середньому три хендіки, тобто біля 70-90 тис. т. Але хочемо збільшити обсяги, поставити потужніші телестакери, щоб вантажити по 6 тис. т на добу. 

Latifundist.com: Які труднощі виникають в процесі? 

Дмитро Казанін: Погода, бо в дощ ми не працюємо. Плюс тривоги. І, авжеж, логістика, яка не завжди стикується з судном. 

Latifundist.com: Коли вантажите кілька культур одночасно теж виникають нюанси?

Дмитро Казанін: Так, наприклад, коли вантажимо судно з кукурудзою і пшеницею. Тоді треба, щоб приїжджали однакова кількість машин, вагонів з обома культурами. Або вантажити з вагонів одну культуру, а з машин — іншу. Це непростий процес. 

Latifundist.com: Ви вантажите прямим варіантом. Це тому, що не маєте складів?

Дмитро Казанін: Якусь партію ми можемо розміщати в складах — це або ті, що орендуємо за портом, або партнерські склади. Але, дійсно, більша частина вантажиться напряму з вагона чи авто в судно. 

Latifundist.com: Але ж тут і виникає питання: як зістикувати логістику, бо є фактори, на які ви не можете впливати. Бували форс-мажори?

Дмитро Казанін: Нюанси виникають, як я вже говорив, у звʼязку з погодою і частими тривогами. Якось нам не вистачило часу, прописаного в контракті, аби швидко навантажити судно. Трохи довелося заплатити грошей. Демередж складав $16 тис. на добу, плюс страховка $20 тис., тобто $36 тис. на добу. 

Підводні камені морського трейду. Як Каспіт Трейд купував карбамід, або Хто оплатить збитки у разі аварії
Читати також

Latifundist.com: Зараз закладаєте цей часовий лаг в роботу? 

Дмитро Казанін: Так, коли ми робимо комплексну ставку, то однозначно всі ці фактори включаємо і даємо фікс. Всі ризики беремо на себе. Але одночасно ми їх і прогнозуємо. Фермер чи трейдер отримує фіксовану ціну, тобто синицю в рукаві, а не журавля в небі. Щоб не вийшло, що у вас на трейді плюс $20, а по факту — мінус $10.

Ти маєш фіксовану маржу в $5 і розумієш, що логістика зафіксована. Як і ціна продажу. Це все рівно, що коливається ціна продажу, поки ти везеш судно. Не було би чіткого фіксу, а весь час якісь додаткові витрати. 

Latifundist.com: Комплексна ставка дорожча? 

Дмитро Казанін: Вона може бути трохи дорожчою, аніж ви би брали окремо кожну послугу. Але це фіксована ціна. 

Latifundist.com: Умовно, в мене елеватор десь біля Білої Церкви, скільки коштує довезти від вас і перевалитися?

Дмитро Казанін: Десь $40/т з ПДВ. Це комплексна ставка: забрали з елеватора, доставили в порт, навантажили на судно. 

Але окрім перевезення наземного, перевалки, ми можемо також зафрахтувати судно. Тобто давати комплексну ставку взагалі. Багато трейдерів працюють по базисах CIF чи FOB, ми можемо їм давати виходи на покупців. Гроші будуть довші, ніж по CPT, але на FOB отримають додаткову маржу. 

Latifundist.com: В ринок повертаються форварди. Якось це на вас впливає? 

Дмитро Казанін: Аякже. Ми також просуваємо форварди, але по логістиці. 

В агро повертаються форвардні контракти: які культури і за якою ціною купують трейдери?
Читати також

Latifundist.com: А давай на пальцях пояснимо читачам, що це означає?

Дмитро Казанін: Наприклад, зараз червень, ти плануєш продати зерно у вересні, заключаєш форвард. Що у тебе під знаком питання? Логістика. Ти не розумієш, яка вона буде. А ми готові сьогодні підтвердити ціну на перевезення та перевалку. 

Latifundist.com: Взагалі велика конкуренція в Чорноморську? 

Дмитро Казанін: Велика, та ми не лише конкуруємо, але і допомагаємо один одному, використовуємо інші причали. Коли, наприклад, іде накладка «судно на судно», ми можемо використовувати наших партнерів, щоб навантажитися. Одним словом, знаходимо діалог. 

Latifundist.com: Ви ж працюєте і в Рибному порту, які там умови?

Дмитро Казанін: Так, там все аналогічно — прийомка, навантаження: або прямим варіантом, або через склад. Недавно ми вантажили паралельно два хенді: один в Рибному порту, один  — в Чорноморську. 

Latifundist.com: Розкажи про ваше вагонне господарство.

Дмитро Казанін: У нас 800 вагонів в оренді. А найближчим часом ми запланували купівлю 50 власних, тут ми на фініші підписання і перших проплат. В цілому хочемо сформувати парк на 300 вагонів. 

Колектив «Теус Термінал»

Latifundist.com: Ви працювали і по сухих портах, возили і в Болгарію, і в Чорногорію, і в країни Балтії. Зараз там нічого не рахується?

Дмитро Казанін: Ці маршрути є, весь час робимо прорахунки. Наприклад, зараз маємо замовлення на завантаження з елеватора, треба доставити зерно в Констанцу і навантажити хенді. У клієнта рахується, ми веземо. Ми даємо різні варіанти, аби він міг накласти їх на свою логістику. 

На ринку кажуть, що «дунайські порти напівпорожні». Правда? Розбираємось з Дмитром Казаніним з Теус Термінал
Читати також

Latifundist.com: Останній раз ми розмовляли про порти Дунаю, що вони стоять напівпорожні. Ви там ще працюєте? 

Дмитро Казанін: Так, але об'єми набагато менші. Розвантажили ось судно з імпортним бокситом. Там теж комплексна ставка — перевалка, ставимо вагони, веземо до місця призначення. Це добрива переважно, шрот, просо. Зернових, дійсно, стало набагато менше. Але, думаю, що в сезон Бессарабія буде використовувати ці порти, логістика буде краще рахуватися.

Костянтин Ткаченко, Latifundist.com

Виконано за допомогоюDisqus