У НІБУЛОНа застрягли в портах судна з майже 100 тис. зерна — Михайло Різак про нову систему експортного забезпечення агропродукції
Чотири дні, як в Україні працює новий режим експортного забезпечення (про нього докладно писали тут), а ринок вже говорить про десятки заблокованих суден у портах. Про те, чому виникла така ситуація розповідає директор із взаємодії з органами влади «НІБУЛОНу» Михайло Різак.
Latifundist.com: З 1 грудня запрацював режим експортного забезпечення. Пройшло 4 дні, ринок бʼє на сполох, бо через те, що податкова не погоджує накладні, фактично заблокований експорт, в портах стоять десятки суден із зерном. Що загалом відбувається?
Михайло Різак: Одна з основних проблем — ніхто не бачить ліміти. По-друге, чомусь ті підприємства, які знаходяться у зоні можливих бойових дій, теж попадають у категорію ризикових. Хоча до них повинні відноситися тільки ті підприємства, які працюють у зоні активних бойових дій. До прикладу, «НІБУЛОН», яка зареєстрована в Миколаєві, через це не підпадає під безумовну реєстрацію. Так у нас по всій Україні можливі бойові дії. Ракети і до Львова долітають.
Latifundist.com: Що маєте на увазі під лімітами?
Михайло Різак: Що суб’єкт господарювання у своєму кабінеті не бачить лімітів, через які його відносять до категорії умовної реєстрації. Йому просто кажуть, що він не відповідає ліміту. А на скільки не відповідає? На 1 тис. т чи на 50 кг? Виходить, що вони його самі розраховують. Така непрозорість створює додаткові проблеми.
Крім цього, проблеми з реєстрацією можуть виникнути, коли залучені декілька суб’єктів господарювання по CPT. В тебе судно стоятиме, оскільки один з партнерів не зміг вчасно проконтролювати цю історію. Це все ускладнює процеси експорту.
Latifundist.com: Умовно кажучи, в порту я навантажив хендісайз, і якщо податкова бачить, що із загального об’єму 500 т ризиковані, то не відпускає все судно?
Михайло Різак: Саме так. В ідеалі податкова б мала роз’яснити, чому не відпускає товар, які операційні заходи треба вжити. Причому робити це доопрацювання потрібно день в день, а не кожну окрему заявку розглядати по три дні. А потім ще три. І ще. Так в морських портах бізнес не робиться. Ці ризики потім впливають на фермера, на ціну закупівлі. Ось в чому проблема.
Latifundist.com: Виходить, що система зараз не справляється з тим об’ємом, який на неї звалився?
Михайло Різак: Так, не справляються з об’ємом, система не відтестована. Не всі рядки переносяться, або кількість символів коду УКТЗЕД може бути різною, що унеможливлює технічний обмін інформацією. Також є проблема зміни курсу валюти впродовж 3-х днів. Суб’єкти господарювання повинні брати цифри з повітря, щоб потім можна було скорегувати на реальний курс.
Latifundist.com: Сьогодні відбулася нарада експортерів з податковою та Мінагрополітики. Прогнозуєте якісь зміни?
Михайло Різак: За моїми відчуттями, нічого не зміниться. Механізм запущено. Але якщо упродовж тижня провали будуть ще жорсткіші, то можливо бізнес, об’єднавшись, доб’ється перехідного періоду. Ми бачили успішні такі випадки навіть у більш чутливій темі — бронювання, коли минулі правила продовжували на 3 місяці, щоб держава якісно підготувалася до змін, які сама запровадила.
Latifundist.com: Станом на зараз скільки у «НІБУЛОНу» заблоковано суден?
Михайло Різак: Близько 12 барж та два великих судна. Загальний об’єм майже 100 тис. т
Latifundist.com: Вже рахуєте демередж?
Михайло Різак: Ми трохи заздалегідь включилися, тому у нас за день-два закінчується навантаження.
Latifundist.com: В ідеалі, як мала би працювати ця система?
Михайло Різак: По-перше, треба пришвидшити строки відповіді на заявку. Наприклад, я подаю заявку на експортне забезпечення і мені в цей же день, або наступний повинні дати відповідь, в яку категорію моя податкова накладна потрапляє — безумовну чи умовну.
По-друге, в особистому кабінеті платника податків має бути відкрита інформація щодо лімітів. Плюс вичерпний перелік підстав відмови.
По-третє, але це моя суб’єктивна точка зору, у нас є офіс великих платників податків. Можливо, заявки тих платників, які закріплені за цим офісом і проходять через морпорти, треба розглядати теж в порядку черговості, але чергою, що обробляється саме цим офісом. Я розумію, що це питання рівності всіх учасників ринку. Але ж і партії товару, і планування, і демереджі в різних видах транспорту — різні.
По-четверте. Термін оформлення податкових накладних може тривати до трьох днів від дати їх подання. Через це якщо під час оформлення митної декларації враховувати курс валюти, що діяв на день отримання податкової накладної, вартість товару в гривневому еквіваленті може відрізнятися від попередніх розрахунків. З огляду на зазначене, пропонуємо митниці під час звірки вартісних даних зазначених у податковій накладній та митній декларації враховувати курс валюти, який діяв на день подання документів для оформлення податкової накладної, а не на день її фактичного оформлення.
Тобто, вартість товару у валюті контракту зазначена у митній декларації має бути не більше вартості товару зазначеної у податковій накладній поділеної на курс НБУ, що діяв на дату подачі податкової накладної до оформлення.
І по-п’яте, в ідеальному світі завжди є тестовий режим. Коли певний процес спочатку тестують, а потім масштабують. Чомусь це правило в Україні не працює. Тому маємо те, що маємо: сподіваємося на відстрочку від уряду, а готуємося до гіршого.