Борошномели просять владу забезпечити їх пільговим газом та перевірити запаси якісної пшениці

Асоціації борошномельної галузі України («Всеукраїнська асоціація пекарів» (ВАП), «Борошномели України», «Укрхлібпром») вимагають від влади провести моніторинг наявності харчової пшениці врожаю 2021 р. за якісними показниками і просять забезпечити їх «пільговим» газом для стабільності виробництва.

Про це йдеться в матеріалі «Борошномели проти експортерів зерна: хто кому не дає спекти хліба» на АgroРolit.com.

Згідно з матеріалом, причиною являється — дороговизна газу і  ризик нестачі продовольчої пшениці (сировини) для випічки хлібу через активність трейдерів, які вивозять продукцію на експорт.

Відповідну ініціативу борошномели озвучили у листі до прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля та у зверненні до президента Володимира Зеленського.

Зазначається, що за рік ціна на газ для бізнесу зросла майже в 9 разів — у січневому контракті вона сягнула 52 тис. грн за 1 тис. м3.

Читати за темою: Михайло Тимощук: Маржинальність у зернотрейдингу є, питання в тому, чи готовий ти ризикувати

Експерти ринку зернових вважають, що частка продовольчої пшениці в урожаї 2021 р. не перевищує 45%, пшениці 2-го класу (борошномельної) — не більше ніж 20%. З огляду на це, переробники запропонували встановити граничний обсяг експорту пшениці на рівні 25 млн т з обов'язковим розподілом у співвідношенні продовольчої і фуражної пшениці 45:55.

«Це б дозволило збалансувати потреби споживання на внутрішньому ринку і зовнішньому. Разом з тим трейдерами був запропонований обсяг експорту пшениці на рівні 25,3 млн т без розподілу на продовольчу і фуражну. Це фактично нівелює мету Меморандуму і створює умови для повної відсутності добровільного врахування інтересів громадян України в споживанні базового продукту. Це може призвести до дефіциту продовольчої пшениці на внутрішньому ринку, що суттєво вплине на зростання цін на борошно і борошняних виробів», — зазначено в листі.

Відмічається, що представники борошномелів і пекарів просять Дениса Шмигаля дати доручення Мінекономіки та Мінагро провести оперативний незалежний моніторинг наявності пшениці врожаю 2021 за якісними показниками з поділом за класами. За результатами моніторингу розробити механізм коригування експорту продовольчої пшениці 2 класу з урахуванням потреб внутрішнього ринку.

Також пропонується, щоб підприємства борошномельної галузі скористалися наявними доступними кредитними ресурсами, щоб закупити до кінця 2021 року не менше ніж 700 тис. т пшениці 2 класу для внутрішніх потреб країни.

Нагадаємо, що Україна збільшила об’єми експорту зернових у 2021/22 МР до позначки понад 29 млн т.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, підписуйтесь на нас у Instagram або на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus