Цьогоріч попит та ціни на соняшник суттєво не впадуть, але є сумніви щодо об'ємів врожаю — Капшук

Найбільш цікавою культурою для вирощування в цьому році, очевидно, залишатиметься — соняшник. Цьому сприятиме його висока рентабельність. Принаймні зниження попиту та суттєвого падіння цін на нього не очікується.

Таку дуку висловив генеральний директор «Асоціації Укроліяпром» Степан Капшук в матеріалі на Latifundist.com.

За даними «Асоціації Укроліяпром», в поточному МР український врожай соняшнику становив 16,5 млн т (+25,9%); соєвих бобів — 3,4 млн т (+22,7%), ріпаку — 3 млн т (+15,4%). На світовому ринку, за останніми оцінками USDA, виробництво насіння олійних культур у 2021/22 МР зросте порівняно з 2020/21 МР на 3,9 % (до 627,58 млн т). Найбільше збільшиться виробництво насіння соняшнику — до 57,04 млн т (+16,1%). Соєвих бобів зберуть 381,8 млн т (+4,2 %). А виробництво насіння ріпаку в світі зменшиться до 68,35 млн т (-6,6%).

На думку експерта, більший врожай соняшнику в Україні і в світі не є гарантією того, що ціни на насіння будуть знижуватись. Нагадаємо, минулого МР вартість реалізації соняшнику в Україні виросла вдвічі, а в окремі періоди сягала 25-27 тис. грн за 1 т. У нинішньому МР аналітики не очікують різкого зростання цін на соняшник, але і падіння не прогнозують.

«Зростання цін на енергоносії, попит на біопаливо, збільшення або зменшення світового попиту на харчові рослинні олії (залежно від розповсюдження нового штаму COVID-19 і посилення карантинних заходів країнами) — все це буде впливати на формування цін. Наразі ситуація невизначена і змінюється кожного тижня. Але вважаю, що такого непередбачуваного зростання цін, як у минулому маркетинговому році вже не буде», — прокоментував Степан Капшук.

Привабливість соняшнику, на думку генерального директора «Асоціації Укроліяпром», буде і надалі впливати на збільшення площ під цією культурою в Україні. Нагадаємо, у 2021 р. площі під соняшником зросли на 2,2% (до 6,5 млн га). За даними «Асоціації Укроліяпром», урожайність соняшнику збільшилась на 22,3% — до рекордних 25,2 ц/га проти 20,6 ц/га у 2020 р.

Однак, Степан Капшук вважає, що в 2022 р. у країні навряд чи можна буде отримати такий врожай, як у 2021 р., навіть при зростанні площ посіву.

Нагадаємо, що трейдери відзначають підвищення цін на олійні. Відтак звичайний соняшник зростає в ціні, а на високоолеїновий — зростає премія. 13 січня був зафіксований черговий ріст внутрішніх цін на соняшник. Упродовж дня ціни, залежно від масової частки олії (46-50%) в регіонах, трималися на рівні 19700-21700 грн за т на базисі СРТ-завод. Високоолеїновий соняшник торгується з премією 500-800 грн за т в порівняні зі звичайним.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, підписуйтесь на нас у Instagram або на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus