Прогноз для зернового ринку на 2022 р. — тенденція зростання цін на ресурси збережеться — Феофілов

Сергій Феофілов, генеральний директор «УкрАгроКонсалт»
Сергій Феофілов, генеральний директор «УкрАгроКонсалт»
Джерело фото: Facebook

Високі ціни на зерно і великі витрати, незрозуміла маржа, зростаючі витрати на логістику, стрибки у прогнозах — це вся спадщина 2021 р.. Єдине, за що варто дякувати 2021 р. — це ясність, яку цей рік приніс щодо світових ринків. Наразі ринок краще розуміє, що втрачено за 2 роки пандемії.

Таку думку висловив генеральний директор «УкрАгроКонсалт» Сергій Феофілов, пише видання.

Він акцентував, що головний висновок із досвіду 2021 р. — темпи змін у глобальній економіці різко прискорилися під тиском інфляції. Відповіддю на це може бути тільки адекватний аналіз і прогнози ринків, що швидко перетворюються.

Сергій Феофілов також порадив учасникам аграрного ринку взяти якомога різкіший старт у 2022 р. в адаптації, перебудові своїх стратегій: хто перший встигне, той найбільше виграє.

«Типовий приклад невизначеності — пропозиції щодо приборкання рекордно високої інфляції, включаючи продовольчу. Одні думають, що інфляція зникне сама по собі у 2022 р., інші закликають до політики жорсткої економії. Зараз навіть на глобальному рівні дедалі чутніше ідеї запровадити суворий урядовий контроль цін щодо обраного набору продовольчих товарів», — прокоментував експерт.

Перший прогноз «УкрАгроКонсалт» на 2022 р. — ці заходи навряд чи призведуть до зниження цін на продовольчих ринках, швидше за все, вони знизять темпи зростання цих цін.

Наступний прогноз від «УкрАгроКонсалт» для аграріїв на 2022 р. — настав період зростання прибутку постачальників високих технологій. У 2020 та 2021 рр. спостерігався стрибок маржі у фермерів — виробників зерна та олійних. Проте зараз маржа росте саме у постачальників високих аграрних технологій — насіння, добрив, хімії тощо. У сегменті ресурсів ринок покупця 2020 р. круто змінився ринком продавця у 2021 році.

«У 2022 р. тенденція зростання цін на ресурси збережеться, що підтверджується цінами на газ, розривом ланцюжків поставок та стрибком логістичних витрат. Вплив різних ринків один на одного стає більш відчутним — наприклад, кореляція між ринком ресурсів/технологій та ринком зерна», — зазначив Сергій Феофілов.

За його словами, подорожчання перших призведе або до зростання цін на зерно та олійні внаслідок зростання витрат, або до стабілізації/зниження рівня та якості застосовуваних технологій та, як наслідок, корекції пропозиції зерна. У цьому складаються основні ризики для врожаю, але аналітики «УкрАгроКонсалт» прогнозують, що не так урожаю 2022 р., як урожаю 2023 р.

Зазначається, що очікування та ризики зниження маржі трейдингу та вирощування культур змушують шукати альтернативи. Бізнес-проєкти та дослідження, які «УкрАгроКонсалт» виконав у 2021 році, показують зростання інтересу до переробки зерна, олійних та експорту готової продукції або, принаймні, напівфабрикатів.

«Чи скоротяться високі ризики інвестицій в аграрний сектор та продовольчу промисловість України — ці сектори ще серйозно недоінвестовані. Зараз стає ясніше, що ці тенденції 2021 р. незворотні, і зміни у глобальній економіці серйозно впливають на господарську діяльність будь-якого рівня, від поля до кінцевого споживача того ж таки продовольства», — прокометував аналітик.

На думку експерта, найближчими роками найбільш успішними будуть ті компанії, які знають, розуміють та відображають у своїх стратегіях ці зміни та нові тенденції. Інакше неминучі серйозні втрати.

Нагадаємо, що в другій половині сезону буде нестандартна ситуація, коли соняшник буде в наявності, але недоступним, тому що аграрії залишатимуть його на наступний сезон. Мовляв, «нехай краще в коморі полежить». Крім того, фізична наявність сировини (соняшнику) не впливає на ціну соняшникової олії.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, підписуйтесь на нас у Instagram або на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus