Нардеп розповів, чого чекати сектору АПК в 2022 році

Низка викликів спричинить непростий рік для українських аграріїв, а саме — дорогий природній газ, запровадження Європою нульової ставки для харчових продуктів, дорогі добрива та пальне тощо.

Таку думку висловив секретар аграрного комітету, народний депутат Іван Чайківський, пише AgroPolit.com.

«Прибутки АПК у 2021 році — це завдяки досить високим цінам на зернові і гарному врожаю в Україні. На що вони їх витратять? Хтось помилково думає, що гроші спрямує на розвиток чи розширення бізнесу. А насправді — на зовсім інші цілі: цього року аграрії змушені вкласти частину прибутку в страхування свого майбутнього урожаю. Якщо раніше мінеральні добрива коштували 5 тис. грн, то зараз — 25 тис. грн. Газ був 6 тис. грн, зараз — 35 тис. грн. Пальне — по 15-17 грн за літр, наразі — 30. Вартість ЗЗР — зросла. Аналогічно — перевезення зерна, логістика і сушка. Тому ключовий виклик для АПК у 2022 році — чи зможе агросектор забезпечити виробництво продукції в нинішньому обсязі», — пояснює він.

Зазначається, що Іван Чайківський озвучив два кроки-очікування від аграріїв до влади на 2022 рік. За його словами, для нормалізації роботи агросектору у 2022 р. очікується чітке розуміння дій уряду у відповідь на нововведення в ЄС щодо запровадження у другому півріччі 2022 р. нульового ПДВ на харчові продукти для європейських виробників.

«Поки що я не можу зрозуміти, як це у них діятиме на практиці, але мене дуже бентежить, як діятиме у відповідь наша країна. Адже  по суті в України немає іншого варіанту, як слідом за ЄС встановити нульову ставку ПДВ для переробників в АПК. Інакше ми просто знищимо українських виробників, бо вони програватимуть у конкурентній боротьбі з дешевим європейським імпортом харчових продуктів», — прокоментував нардеп.

На його думку, має з’явитися законопроєкт за аналогією до європейської директиви про нульову ставку ПДВ для переробників. Іван Чайківський зазначив, що потрібно стимулювати своїх виробників. Інакше масово почнуть закриватися виробництва. Він наголошує, що український виробник просто не буде конкурентний на своєму ж ринку, а європейські товари будуть заходити значно дешевшими на внутрішній ринок України.

Другий виклик, на думку Івана Чайківського, — ціна мінеральних добрив, яка випливає із дорогого газу. В першу чергу — стосується виробництва зерна.

«Через дорогий газ вся продукція подорожчала в рази. І перед аграрієм у 2022 р. гостро постає питання біогазу, вартості сушки зерна, структури посівних площ. Адже коли аграрії, особливо із заходу, збирали кукурудзу з вологістю 30-35% і її досушували, то у 2022 р. навряд чи це буде рентабельно при ціні газу 40 грн за тисячу кубометрів», — пояснює він.

За словами нардепа, дуже багато буде залежати від подій в наступні 2-3 місяці (загроза війни з РФ, макроекономічна рівновага в країні, ціна газу та інші фактори).

«Однак я переконаний: АПК буде інвестиційно привабливим. Інвестиційний цикл, звісно, можна зупинити, але якщо інвертор вже почав вкладатися, то, як правило, він буде продовжувати. Хіба що у нас будуть якісь обставини непереборної сили, як-от пряме військове втручання Росії чи щось інше», — підсумував він.

Нагадаємо, що аналітичний підрозділ Київської Школи Економіки спільно із експертами розробили аналітичний документ, у якому описані ймовірні економічні та безпекові ризики для України протягом періоду найбільшого ризику: зима–весна 2022 р.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші новини агробізнесу України на нашій сторінці в Facebook, каналі у Telegram, завантажуйте додаток у AppStore, підписуйтесь на нас у Instagram или на нашу розсилку.

Виконано за допомогоюDisqus